17 - Canazei - Sega di Ala 193km
- 1 - Torino - Torino TISSOT ITT
- 2 - Stupinigi (Nichelino) - Novara
- 3 - Biella - Canale
- 4 - Piacenza - Sestola
- 5 - Modena - Cattolica
- 6 - Grotte di Frasassi - Ascoli Piceno (San Giacomo)
- 7 - Notaresco - Termoli
- 8 - Foggia - Guardia Sanframondi
- 9 - Castel di Sangro - Campo Felice (Rocca di Cambio)
- 10 - L'Aquila - Foligno
- 11 - Perugia - Montalcino (Brunello di Montalcino Wine Stage)
- 12 - Siena - Bagno di Romagna
- 13 - Ravenna - Verona
- 14 - Cittadella - Monte Zoncolan
- 15 - Grado - Gorizia
- 16 - Sacile - Cortina d'Ampezzo
- 17 - Canazei - Sega di Ala
- 18 - Rovereto - Stradella
- 19 - Abbiategrasso - Alpe di Mera (Valsesia)
- 20 - Verbania - Valle Spluga - Alpe Motta
- 21 - Senago - Milano TISSOT ITT
Start List | Timeline | Stage | Overall | Map |
Overall
BERNAL GOMEZ E.A. | COL |
Individual
1 | 1 | * BERNAL GOMEZ Egan Arley | 71h32'05" | ||||
2 | 54 | CARUSO Damiano | 02'21" | ||||
3 | 2 | 181 | YATES Simon Philip | 03'23" | |||
4 | 41 | * VLASOV Aleksandr | 06'03" | ||||
5 | 2 | 101 | CARTHY Hugh John | 06'09" | |||
6 | 1 | 193 | BARDET Romain | 06'31" | |||
7 | 1 | 4 | * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe | 07'17" | |||
8 | 2 | 92 | * ALMEIDA Joao | 08'45" | |||
9 | 155 | * FOSS Tobias S. | 09'18" | ||||
10 | 4 | 213 | CICCONE Giulio | 11'26" | |||
11 | 1 | 141 | MARTIN Daniel | 13'37" | |||
12 | 2 | 151 | BENNETT George | 19'08" | |||
13 | 4 | 53 | BILBAO LOPEZ de ARMENTIA Pello | 27'30" | |||
14 | 2 | 153 | BOUWMAN Koen | 27'43" | |||
15 | 4 | 221 | FORMOLO Davide | 29'17" | |||
16 | 3 | 127 | * VALTER Attila | 35'12" | |||
17 | 4 | 115 | * FORTUNATO Lorenzo | 38'31" | |||
18 | 4 | 175 | PEDRERO Antonio | 38'37" | |||
19 | 1 | 28 | VERVAEKE Louis | 42'01" | |||
20 | 5 | 211 | NIBALI Vincenzo | 45'12" | |||
21 | 5 | 5 | MOSCON Gianni | 45'29" | |||
22 | 1 | 184 | KANGERT Tanel | 46'45" | |||
23 | 5 | 187 | SCHULTZ Nicholas | 50'34" | |||
24 | 1 | 44 | IZAGIRRE INSAUSTI Gorka | 57'34" | |||
25 | 1 | 186 | NIEVE ITURRALDE Mikel | 59'07" | |||
26 | 1 | 174 | OLIVEIRA Nelson | 1h02'04" | |||
27 | 8 | 91 | * EVENEPOEL Remco | 1h03'12" | |||
28 | 3 | 2 | CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan | 1h05'58" | |||
29 | 3 | 228 | ULISSI Diego | 1h07'39" | |||
30 | 1 | 216 | MOLLEMA Bauke | 1h14'51" | |||
31 | 3 | 137 | TAARAMAE Rein | 1h21'04" | |||
32 | 2 | 212 | BRAMBILLA Gianluca | 1h22'35" | |||
33 | 6 | 107 | BETTIOL Alberto | 1h22'40" | |||
34 | 1 | 131 | HIRT Jan | 1h26'08" | |||
35 | 2 | 116 | GAVAZZI Francesco | 1h26'22" | |||
36 | 4 | 76 | FABBRO Matteo | 1h28'09" | |||
37 | 1 | 46 | SANCHEZ Luis Leon | 1h31'21" | |||
38 | 8 | 63 | CARBONI Giovanni | 1h34'17" | |||
39 | 12 | 198 | * STORER Michael | 1h36'47" | |||
40 | 10 | 122 | BADILATTI Matteo | 1h39'39" | |||
41 | 2 | 121 | MOLARD Rudy | 1h40'41" | |||
42 | 1 | 18 | WARBASSE Lawrence | 1h40'43" | |||
43 | 1 | 132 | HERMANS Quinten | 1h43'22" | |||
44 | 7 | 176 | * RUBIO REYES Einer Augusto | 1h43'37" | |||
45 | 3 | 195 | HAMILTON Christopher | 1h44'04" | |||
46 | 12 | 223 | * COVI Alessandro | 1h46'33" | |||
47 | 9 | 48 | * TEJADA CANACUE Harold Alfonso | 1h46'57" | |||
48 | 4 | 11 | GALLOPIN Tony | 1h51'07" | |||
49 | 9 | 45 | * PRONSKIY Vadim | 1h52'49" | |||
50 | 3 | 217 | MOSCA Jacopo | 1h53'48" | |||
51 | 10 | 117 | RAVASI Edward | 1h54'05" | |||
52 | 2 | 142 | BEVIN Patrick | 1h54'15" | |||
53 | 5 | 6 | * NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel | 1h54'27" | |||
54 | 1 | 136 | PETILLI Simone | 1h57'31" | |||
55 | 6 | 178 | VILLELLA Davide | 2h01'15" | |||
56 | 3 | 17 | VENDRAME Andrea | 2h02'22" | |||
57 | 2 | 98 | SERRY Pieter | 2h02'46" | |||
58 | 10 | 13 | BOUCHARD Geoffrey | 2h03'04" | |||
59 | 14 | 77 | GROSSSCHARTNER Felix | 2h03'51" | |||
60 | 203 | FRANKINY Kilian | 2h05'42" | ||||
61 | 1 | 197 | ROCHE Nicolas | 2h07'39" | |||
62 | 6 | 35 | SEPULVEDA Eduardo | 2h08'20" | |||
63 | 1 | 96 | KNOX James | 2h08'55" | |||
64 | 1 | 215 | GHEBREIGZABHIER Amanuel | 2h10'33" | |||
65 | 2 | 43 | FELLINE Fabio | 2h12'57" | |||
66 | 9 | 47 | * SOBRERO Matteo | 2h13'36" | |||
67 | 1 | 172 | CATALDO Dario | 2h19'06" | |||
68 | 3 | 103 | * CARR Simon | 2h26'05" | |||
69 | 3 | 128 | * VAN DEN BERG Lars | 2h29'01" | |||
70 | 10 | 34 | RAVANELLI Simone | 2h29'04" | |||
71 | 1 | 31 | * CEPEDA Jefferson | 2h31'54" | |||
72 | 2 | 192 | ARNDT Nikias | 2h34'49" | |||
73 | 168 | * VANHOUCKE Harm | 2h40'34" | ||||
74 | 9 | 33 | * PONOMAR Andrii | 2h40'58" | |||
75 | 6 | 93 | CAVAGNA Remi | 2h42'15" | |||
76 | 5 | 94 | * HONORE Mikkel | 2h44'38" | |||
77 | 2 | 135 | PASQUALON Andrea | 2h45'05" | |||
78 | 1 | 85 | * LAFAY Victor | 2h46'07" | |||
79 | 8 | 52 | ARASHIRO Yukiya | 2h47'58" | |||
80 | 1 | 148 | NIV Guy | ' ' | |||
81 | 6 | 57 | TRATNIK Jan | 2h48'30" | |||
82 | 6 | 112 | * ALBANESE Vincenzo | 2h48'41" | |||
83 | 1 | 62 | BATTAGLIN Enrico | 2h49'05" | |||
84 | 6 | 188 | * SCOTSON Callum | 2h52'47" | |||
85 | 1 | 109 | VAN GARDEREN Tejay | 2h53'10" | |||
86 | 9 | 113 | CHRISTIAN Mark | 2h53'50" | |||
87 | 2 | 72 | * ALEOTTI Giovanni | 2h54'17" | |||
88 | 3 | 23 | JANSSENS Jimmy | 2h55'18" | |||
89 | 3 | 32 | PELLAUD Simon | 2h56'17" | |||
90 | 2 | 105 | KEUKELEIRE Jens | 2h57'39" | |||
91 | 1 | 67 | * ZANA Filippo | 2h58'58" | |||
92 | 1 | 22 | DE BONDT Dries | 3h02'02" | |||
93 | 10 | 58 | VALLS FERRI Rafael | 3h06'26" | |||
94 | 2 | 61 | VISCONTI Giovanni | 3h07'41" | |||
95 | 1 | 126 | SEIGLE Romain | 3h08'28" | |||
96 | 1 | 7 | PUCCIO Salvatore | 3h10'34" | |||
97 | 4 | 42 | * BATTISTELLA Samuele | 3h11'33" | |||
98 | 5 | 183 | JENSEN Christopher | 3h12'02" | |||
99 | 1 | 27 | VERMEERSCH Gianni | 3h13'30" | |||
100 | 5 | 114 | * DINA Marton | 3h13'59" | |||
101 | 2 | 124 | * GUGLIELMI Simon | 3h14'37" | |||
102 | 4 | 173 | * JORGENSON Matteo | 3h15'55" | |||
103 | 1 | 167 | * OLDANI Stefano | 3h20'24" | |||
104 | 11 | 68 | * ZOCCARATO Samuele | 3h24'23" | |||
105 | 1 | 37 | * TESFAZION Natnael | 3h25'04" | |||
106 | 15 | 222 | CONTI Valerio | 3h25'23" | |||
107 | 3 | 206 | * SCHMID Mauro | 3h28'00" | |||
108 | 11 | 73 | BENEDETTI Cesare | 3h28'10" | |||
109 | 9 | 157 | MARTENS Paul | 3h29'31" | |||
110 | 1 | 25 | * LEYSEN Senne | 3h32'18" | |||
111 | 4 | 64 | FIORELLI Filippo | 3h33'16" | |||
112 | 3 | 26 | RIESEBEEK Oscar | 3h33'34" | |||
113 | 5 | 138 | VAN DER HOORN Taco | 3h34'03" | |||
114 | 15 | 65 | GABBURO Davide | 3h36'26" | |||
115 | 3 | 78 | OSS Daniel | 3h37'32" | |||
116 | 3 | 71 | SAGAN Peter | 3h39'05" | |||
117 | 3 | 152 | * AFFINI Edoardo | 3h39'59" | |||
118 | 1 | 194 | DENZ Nico | 3h40'19" | |||
119 | 3 | 185 | MEYER Cameron | 3h41'36" | |||
120 | 3 | 16 | NAESEN Lawrence | 3h43'19" | |||
121 | 13 | 123 | DUCHESNE Antoine | 3h45'31" | |||
122 | 2 | 225 | GAVIRIA RENDON Fernando | 3h45'39" | |||
123 | 1 | 182 | HEPBURN Michael | 3h47'26" | |||
124 | 3 | * GANNA Filippo | 3h49'30" | ||||
125 | 196 | * KANTER Max | 3h50'00" | ||||
126 | 6 | 15 | GOUGEARD Alexis | 3h50'08" | |||
127 | 144 | CIMOLAI Davide | 3h53'15" | ||||
128 | 83 | CONSONNI Simone | 3h53'22" | ||||
129 | 3 | 207 | WALSCHEID Maximilian Richard | 3h54'17" | |||
130 | 226 | MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian | 3h54'21" | ||||
131 | 95 | KEISSE Iljo | 3h54'41" | ||||
132 | 1 | 106 | * VAN DEN BERG Julius | 3h56'50" | |||
133 | 2 | 143 | BRANDLE Matthias | 3h58'00" | |||
134 | 2 | 38 | * VENCHIARUTTI Nicola | 3h58'05" | |||
135 | 12 | 36 | TAGLIANI Filippo | 3h58'59" | |||
136 | 1 | 204 | LINDEMAN Bert-Jan | 4h00'09" | |||
137 | 1 | 81 | VIVIANI Elia | 4h04'39" | |||
138 | 4 | 87 | SABATINI Fabio | 4h05'36" | |||
139 | 208 | WISNIOWSKI Lukasz | 4h05'40" | ||||
140 | 74 | BODNAR Maciej | 4h09'23" | ||||
141 | 177 | TORRES BARCELO Albert | 4h09'42" | ||||
142 | 3 | 214 | DE KORT Koen | 4h11'09" | |||
143 | 133 | KREDER Wesley | 4h11'33" | ||||
144 | 4 | 66 | MARENGO Umberto | 4h14'11" | |||
145 | 1 | 118 | * RIVI Samuele | 4h15'02" | |||
146 | 24 | KRIEGER Alexander | 4h17'06" | ||||
147 | 3 | 227 | RICHEZE Maximiliano Ariel | 4h24'33" | |||
148 | 3 | 88 | * VIVIANI Attilio | 4h24'42" | |||
149 | 218 | * MOSCHETTI Matteo | 4h25'03" | ||||
150 | 2 | 134 | MINALI Riccardo | 4h30'34" |
Sprint
Mountain
Youth
1 | 1 | BERNAL GOMEZ Egan Arley | 71h32'05" | ||||
2 | 41 | VLASOV Aleksandr | 06'03" | ||||
3 | 4 | MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe | 07'17" | ||||
4 | 1 | 92 | ALMEIDA Joao | 08'45" | |||
5 | 1 | 155 | FOSS Tobias S. | 09'18" | |||
6 | 127 | VALTER Attila | 35'12" | ||||
7 | 1 | 115 | FORTUNATO Lorenzo | 38'31" | |||
8 | 1 | 91 | EVENEPOEL Remco | 1h03'12" | |||
9 | 4 | 198 | STORER Michael | 1h36'47" | |||
10 | 176 | RUBIO REYES Einer Augusto | 1h43'37" | ||||
11 | 2 | 223 | COVI Alessandro | 1h46'33" | |||
12 | 1 | 48 | TEJADA CANACUE Harold Alfonso | 1h46'57" | |||
13 | 2 | 45 | PRONSKIY Vadim | 1h52'49" | |||
14 | 2 | 6 | NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel | 1h54'27" | |||
15 | 1 | 47 | SOBRERO Matteo | 2h13'36" | |||
16 | 103 | CARR Simon | 2h26'05" | ||||
17 | 2 | 128 | VAN DEN BERG Lars | 2h29'01" | |||
18 | 1 | 31 | CEPEDA Jefferson | 2h31'54" | |||
19 | 1 | 168 | VANHOUCKE Harm | 2h40'34" | |||
20 | 4 | 33 | PONOMAR Andrii | 2h40'58" | |||
21 | 3 | 94 | HONORE Mikkel | 2h44'38" | |||
22 | 85 | LAFAY Victor | 2h46'07" | ||||
23 | 2 | 112 | ALBANESE Vincenzo | 2h48'41" | |||
24 | 1 | 188 | SCOTSON Callum | 2h52'47" | |||
25 | 72 | ALEOTTI Giovanni | 2h54'17" | ||||
26 | 67 | ZANA Filippo | 2h58'58" | ||||
27 | 3 | 42 | BATTISTELLA Samuele | 3h11'33" | |||
28 | 4 | 114 | DINA Marton | 3h13'59" | |||
29 | 124 | GUGLIELMI Simon | 3h14'37" | ||||
30 | 2 | 173 | JORGENSON Matteo | 3h15'55" | |||
31 | 167 | OLDANI Stefano | 3h20'24" | ||||
32 | 5 | 68 | ZOCCARATO Samuele | 3h24'23" | |||
33 | 37 | TESFAZION Natnael | 3h25'04" | ||||
34 | 206 | SCHMID Mauro | 3h28'00" | ||||
35 | 25 | LEYSEN Senne | 3h32'18" | ||||
36 | 152 | AFFINI Edoardo | 3h39'59" | ||||
37 | 1 | 3 | GANNA Filippo | 3h49'30" | |||
38 | 1 | 196 | KANTER Max | 3h50'00" | |||
39 | 1 | 106 | VAN DEN BERG Julius | 3h56'50" | |||
40 | 1 | 38 | VENCHIARUTTI Nicola | 3h58'05" | |||
41 | 1 | 118 | RIVI Samuele | 4h15'02" | |||
42 | 2 | 88 | VIVIANI Attilio | 4h24'42" | |||
43 | 218 | MOSCHETTI Matteo | 4h25'03" |
Most Competitive
Intermediate
Breakaway
Fairplay
1 | 6 | BAHRAIN VICTORIOUS | 0 | ||||
2 | 20 | TEAM DSM | 0 | ||||
3 | 16 | JUMBO-VISMA | 0 | ||||
4 | 15 | ISRAEL START-UP NATION | 0 | ||||
5 | 13 | GROUPAMA - FDJ | 0 | ||||
6 | 8 | BORA - HANSGROHE | 0 | ||||
7 | 1 | INEOS GRENADIERS | 20 | ||||
8 | 21 | TEAM QHUBEKA ASSOS | 20 | ||||
9 | 17 | LOTTO SOUDAL | 20 | ||||
10 | 11 | EF EDUCATION - NIPPO | 30 | ||||
11 | 10 | DECEUNINCK - QUICK-STEP | 50 | ||||
12 | 12 | EOLO-KOMETA CYCLING TEAM | 50 | ||||
13 | 2 | AG2R CITROEN TEAM | 50 | ||||
14 | 23 | UAE TEAM EMIRATES | 60 | ||||
15 | 18 | MOVISTAR TEAM | 100 | ||||
16 | 5 | ASTANA - PREMIER TECH | 110 | ||||
17 | 4 | ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC | 110 | ||||
18 | 9 | COFIDIS | 110 | ||||
19 | 14 | INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. | 140 | ||||
20 | 3 | ALPECIN-FENIX | 180 | ||||
21 | 7 | BARDIANI CSF FAIZANE' | 280 | ||||
22 | 22 | TREK - SEGAFREDO | 310 | ||||
23 | 19 | TEAM BIKEEXCHANGE | 450 |
Team
1 | 1 | 1 | INEOS GRENADIERS | 215h04'48" | ||
2 | 2 | 16 | JUMBO-VISMA | 26'40" | ||
3 | 2 | 22 | TREK - SEGAFREDO | 30'29" | ||
4 | 1 | 19 | TEAM BIKEEXCHANGE | 44'26" | ||
5 | 2 | 20 | TEAM DSM | 1h02'11" | ||
6 | 2 | 5 | ASTANA - PREMIER TECH | 1h03'19" | ||
7 | 2 | 18 | MOVISTAR TEAM | 1h09'24" | ||
8 | 2 | 11 | EF EDUCATION - NIPPO | 1h13'17" | ||
9 | 6 | BAHRAIN VICTORIOUS | 1h16'52" | |||
10 | 10 | DECEUNINCK - QUICK-STEP | 1h28'33" | |||
11 | 1 | 23 | UAE TEAM EMIRATES | 1h54'37" | ||
12 | 1 | 13 | GROUPAMA - FDJ | 1h56'02" | ||
13 | 14 | INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. | 2h16'23" | |||
14 | 12 | EOLO-KOMETA CYCLING TEAM | 2h32'56" | |||
15 | 1 | 2 | AG2R CITROEN TEAM | 3h27'43" | ||
16 | 1 | 8 | BORA - HANSGROHE | 3h34'48" | ||
17 | 15 | ISRAEL START-UP NATION | 3h41'02" | |||
18 | 3 | ALPECIN-FENIX | 4h20'06" | |||
19 | 4 | ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC | 4h49'06" | |||
20 | 7 | BARDIANI CSF FAIZANE' | 5h11'30" | |||
21 | 9 | COFIDIS | 6h55'56" | |||
22 | 21 | TEAM QHUBEKA ASSOS | 6h57'42" |
Search by:
Stage technical info
- Canazei - Sega di Ala
- Wednesday, May 26 2021, 12:00
- 193km
- 39.303 km/h