Tissot Timing - Homepage

Tissot

La Vuelta

ESP ESP 19 August - 11 September 2022 21 STAGES
La Vuelta
Aracena > Monasterio de Tentudía Aracena - 713m Monasterio de Tentudía - 1092m Aracena > Monasterio de Tentudía 0 20 40 60 80 100 120 140 162.3km 0 500 1000 1500 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

home

Stage Winner
61 URAN Rigoberto EF EDUCATION - EASYPOST EF EDUCATION - EASYPOST COLCOL
First Young at Finish
12 CHAMPOUSSIN Clement AG2R CITROEN TEAM AG2R CITROEN TEAM FRAFRA
Best Team
AG2R CITROEN TEAM
Competitive
142 CRADDOCK G Lawson TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO USAUSA
Stage
1 61 URAN Rigoberto EF EDUCATION - EASYPOST COL B: 12" 3h42'28"
2 75 PACHER Quentin GROUPAMA - FDJ FRA B: 06" ' '
3 51 HERRADA Jesus COFIDIS ESP B: 04" 02"
4 171 SOLER Marc UAE TEAM EMIRATES ESP B: 01" 15"
5 163 ELISSONDE Kenny TREK - SEGAFREDO FRA 26"
6 12 * CHAMPOUSSIN Clement AG2R CITROEN TEAM FRA 29"
7 103 de MARCHI Alessandro ISRAEL-PREMIER TECH ITA 46"
8 14 JUNGELS Bob AG2R CITROEN TEAM LUX 55"
9 221 GESBERT Elie TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 01'09"
10 142 CRADDOCK G Lawson TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO USA 01'30"
11 33 * MADER Gino BAHRAIN VICTORIOUS SUI 02'06"
12 224 * GUGLIELMI Simon TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 02'43"
13 175 * GONCALVES ALMEIDA Joao Pedro UAE TEAM EMIRATES POR 05'02"
14 134 * EVENEPOEL Remco QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM BEL 05'11"
15 124 MAS Enric MOVISTAR TEAM ESP ' '
16 174 * AYUSO PESQUERA Juan UAE TEAM EMIRATES ESP 05'13"
17 44 HINDLEY Jai BORA - HANSGROHE AUS 05'15"
18 71 PINOT Thibaut GROUPAMA - FDJ FRA ' '
19 86 * RODRIGUEZ CANO Carlos INEOS GRENADIERS ESP ' '
20 21 LOPEZ Miguel Angel ASTANA QAZAQSTAN TEAM COL 05'20"
21 11 O'CONNOR Ben AG2R CITROEN TEAM AUS 05'25"
22 151 * ARENSMAN Thymen TEAM DSM NED 05'52"
23 94 MEINTJES Louis INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATER. RSA 06'00"
24 178 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES SLO 06'23"
25 121 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP 06'43"
26 7 OOMEN Sam JUMBO - VISMA NED ' '
27 193 DIAZ GALLEGO Jose Manuel BURGOS-BH ESP 06'47"
28 207 * PARRA CUERDA Jose Felix EQUIPO KERN PHARMA ESP ' '
29 192 CABEDO CARDA Oscar BURGOS-BH ESP ' '
30 35 SANCHEZ Luis Leon BAHRAIN VICTORIOUS ESP 06'56"
31 202 * BERRADE FERNANDEZ Urko EQUIPO KERN PHARMA ESP ' '
32 31 LANDA Mikel BAHRAIN VICTORIOUS ESP 07'18"
33 107 HAGEN Carl Fredrik ISRAEL-PREMIER TECH NOR 07'37"
34 76 REICHENBACH Sebastien GROUPAMA - FDJ SUI 07'40"
35 45 KELDERMAN Wilco BORA - HANSGROHE NED 07'45"
36 27 * PRONSKIY Vadim ASTANA QAZAQSTAN TEAM KAZ ' '
37 74 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA ' '
38 83 GEOGHEGAN HART Tao INEOS GRENADIERS GBR 08'04"
39 23 de la CRUZ David ASTANA QAZAQSTAN TEAM ESP 08'16"
40 81 CARAPAZ Richard INEOS GRENADIERS ECU 08'25"
41 213 AZURMENDI SAGASTIBELTZA Ibai EUSKALTEL-EUSKADI ESP 08'45"
42 91 BAKELANTS Jan INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATER. BEL ' '
43 211 BIZKARRA Mikel EUSKALTEL-EUSKADI ESP ' '
44 28 * TEJADA Harold Alfonso ASTANA QAZAQSTAN TEAM COL 09'03"
45 4 GESINK Robert JUMBO - VISMA NED 09'26"
46 214 * BOU COMPANY Joan EUSKALTEL-EUSKADI ESP ' '
47 137 * van WILDER Ilan QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM BEL 10'11"
48 37 * WRIGHT Fred BAHRAIN VICTORIOUS GBR B: 03" ' '
49 218 MATE MARDONES Luis Angel EUSKALTEL-EUSKADI ESP 10'19"
50 102 BEVIN Patrick ISRAEL-PREMIER TECH NZL ' '
51 26 NIBALI Vincenzo ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA ' '
52 15 PETERS Nans AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
53 128 VERONA Carlos MOVISTAR TEAM ESP ' '
54 197 OKAMIKA BENGOETXEA Ander BURGOS-BH ESP ' '
55 111 de GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL ' '
56 38 * ZAMBANINI Edoardo BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
57 208 * ŘEPA Vojtěch EQUIPO KERN PHARMA CZE ' '
58 36 SUTTERLIN Jasha BAHRAIN VICTORIOUS GER ' '
59 82 van BAARLE Dylan INEOS GRENADIERS NED 10'52"
60 138 VERVAEKE Louis QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM BEL ' '
61 127 ROJAS Jose MOVISTAR TEAM ESP 11'38"
62 8 TEUNISSEN Mike JUMBO - VISMA NED ' '
63 5 HARPER Chris JUMBO - VISMA AUS ' '
64 42 FABBRO Matteo BORA - HANSGROHE ITA 13'29"
65 125 MUHLBERGER Gregor MOVISTAR TEAM AUT ' '
66 226 OWSIAN Lukasz TEAM ARKEA - SAMSIC POL 14'17"
67 3 DENNIS Rohan JUMBO - VISMA AUS 14'30"
68 116 MALECKI Kamil LOTTO SOUDAL POL ' '
69 63 CARTHY Hugh John EF EDUCATION - EASYPOST GBR ' '
70 65 GHEBREMEDHIN Merhawi EF EDUCATION - EASYPOST ERI ' '
71 43 * HIGUITA Sergio Andres BORA - HANSGROHE COL ' '
72 62 CAICEDO Jonathan EF EDUCATION - EASYPOST ECU ' '
73 184 MEURISSE Xandro ALPECIN - DECEUNINCK BEL ' '
74 194 EZQUERRA MUELA Jesus BURGOS-BH ESP ' '
75 126 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR ' '
76 55 FERNANDEZ Ruben COFIDIS ESP ' '
77 88 * TURNER Ben INEOS GRENADIERS GBR 14'51"
78 16 * PRODHOMME Nicolas AG2R CITROEN TEAM FRA 15'03"
79 168 * TIBERI Antonio TREK - SEGAFREDO ITA 15'50"
80 205 * GARCIA PIERNA Raul EQUIPO KERN PHARMA ESP ' '
81 204 * GALVAN FERNANDEZ Francisco EQUIPO KERN PHARMA ESP ' '
82 58 VILLELLA Davide COFIDIS ITA ' '
83 123 MAS Luis Guillermo MOVISTAR TEAM ESP ' '
84 215 * CANAL BLANCO Carlos EUSKALTEL-EUSKADI ESP ' '
85 217 MARTIN SANZ Gotzon EUSKALTEL-EUSKADI ESP ' '
86 216 ITURRIA SEGUROLA Mikel EUSKALTEL-EUSKADI ESP ' '
87 66 PADUN Mark EF EDUCATION - EASYPOST UKR ' '
88 17 * RAUGEL Antoine AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
89 54 * CHAMPION Thomas COFIDIS FRA ' '
90 106 GOLDSTEIN Omer ISRAEL-PREMIER TECH ISR ' '
91 112 * BEULLENS Cedric LOTTO SOUDAL BEL ' '
92 133 DEVENYNS Dries QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM BEL 16'29"
93 176 * McNULTY Brandon UAE TEAM EMIRATES USA ' '
94 157 NIEUWENHUIS Joris TEAM DSM NED 17'12"
95 135 MASNADA Fausto QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM ITA 17'43"
96 108 IMPEY Daryl ISRAEL-PREMIER TECH RSA 19'08"
97 105 FROOME Chris ISRAEL-PREMIER TECH GBR ' '
98 146 HEPBURN Michael TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO AUS ' '
99 191 BOL Jetse BURGOS-BH NED ' '
100 166 * LOPEZ PEREZ Juan Pedro TREK - SEGAFREDO ESP ' '
101 196 NAVARRO Daniel BURGOS-BH ESP ' '
102 227 RUSSO Clement TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
103 132 CAVAGNA Remi QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM FRA ' '
104 67 SHAW James EF EDUCATION - EASYPOST GBR ' '
105 72 ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA ' '
106 225 McLAY Daniel TEAM ARKEA - SAMSIC GBR ' '
107 93 * JOHANSEN Julius INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATER. DEN ' '
108 156 * HVIDEBERG Jonas Iversby TEAM DSM NOR 19'21"
109 188 VINE Jay ALPECIN - DECEUNINCK AUS ' '
110 68 van den BERG Julius EF EDUCATION - EASYPOST NED ' '
111 172 ACKERMANN Pascal UAE TEAM EMIRATES GER ' '
112 154 DEGENKOLB John TEAM DSM GER ' '
113 46 KOCH Jonas BORA - HANSGROHE GER ' '
114 48 van POPPEL Danny BORA - HANSGROHE NED ' '
115 183 JANSSENS Jimmy ALPECIN - DECEUNINCK BEL ' '
116 153 * BRENNER Marco TEAM DSM GER ' '
117 22 * BATTISTELLA Samuele ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA ' '
118 53 CIMOLAI Davide COFIDIS ITA ' '
119 162 CATALDO Dario TREK - SEGAFREDO ITA ' '
120 212 * AZPARREN IRURZUN Xabier Mikel EUSKALTEL-EUSKADI ESP ' '
121 161 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA ' '
122 25 LUTSENKO Alexey ASTANA QAZAQSTAN TEAM KAZ ' '
123 77 SCOTSON Miles GROUPAMA - FDJ AUS ' '
124 24 * FEDOROV Yevgeniy ASTANA QAZAQSTAN TEAM KAZ ' '
125 181 MERLIER Tim ALPECIN - DECEUNINCK BEL ' '
126 187 VERMEERSCH Gianni ALPECIN - DECEUNINCK BEL ' '
127 186 TAMINIAUX Lionel ALPECIN - DECEUNINCK BEL ' '
128 167 PEDERSEN Mads TREK - SEGAFREDO DEN 19'57"
129 165 KIRSCH Alex TREK - SEGAFREDO LUX ' '
130 73 LIENHARD Fabian GROUPAMA - FDJ SUI ' '
131 173 ALVES OLIVEIRA Ivo Manuel UAE TEAM EMIRATES POR ' '
132 177 MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian UAE TEAM EMIRATES COL ' '
133 47 MULLEN Ryan BORA - HANSGROHE IRL 20'21"
134 185 * STANNARD Robert ALPECIN - DECEUNINCK AUS ' '
135 143 DURBRIDGE Luke TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO AUS ' '
136 145 HAMILTON Lucas TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO AUS ' '
137 144 * GROVES Kaden TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO AUS 20'26"
138 85 * PLAPP Lucas INEOS GRENADIERS AUS ' '
- 96 TAARAMAE Rein INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATER. EST DNF
- 1 ROGLIČ Primož JUMBO - VISMA SLO DNS
- 52 COQUARD Bryan COFIDIS FRA DNS
- 113 * CONCA Filippo LOTTO SOUDAL ITA DNS
Show All
Bonus Sprint
Segura de León - km 133.2
1 37 * WRIGHT Fred BAHRAIN VICTORIOUS GBR 03"
2 61 URAN Rigoberto EF EDUCATION - EASYPOST COL 02"
3 171 SOLER Marc UAE TEAM EMIRATES ESP 01"
Show All
Mountain
Monasterio de Tentudía - km 162.3
1 61 URAN Rigoberto EF EDUCATION - EASYPOST COL 5
2 75 PACHER Quentin GROUPAMA - FDJ FRA 3
3 51 HERRADA Jesus COFIDIS ESP 1
Show All
Best Team
1 2 AG2R CITROEN TEAM AG2R CITROEN TEAM 11h14'13"
2 18 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES 03'41"
3 8 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ 06'06"
4 4 BAHRAIN VICTORIOUS BAHRAIN VICTORIOUS 09'31"
5 23 TEAM ARKEA - SAMSIC TEAM ARKEA - SAMSIC 11'20"
6 11 ISRAEL-PREMIER TECH ISRAEL-PREMIER TECH 11'53"
7 3 ASTANA QAZAQSTAN TEAM ASTANA QAZAQSTAN TEAM 14'32"
8 9 INEOS GRENADIERS INEOS GRENADIERS 14'55"
9 13 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM 15'24"
10 20 BURGOS-BH BURGOS-BH 17'04"
11 21 EQUIPO KERN PHARMA EQUIPO KERN PHARMA 17'13"
12 14 QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM 19'25"
13 5 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE 19'40"
14 22 EUSKALTEL-EUSKADI EUSKALTEL-EUSKADI 20'07"
15 1 JUMBO - VISMA JUMBO - VISMA 20'58"
16 7 EF EDUCATION - EASYPOST EF EDUCATION - EASYPOST 22'11"
17 6 COFIDIS COFIDIS 23'33"
18 10 INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATER. INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATER. 27'04"
19 17 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO 28'35"
20 12 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL 33'50"
21 15 TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO 34'10"
22 16 TEAM DSM TEAM DSM 35'36"
23 19 ALPECIN - DECEUNINCK ALPECIN - DECEUNINCK 46'23"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Aracena > Monasterio de Tentudía
    • Wednesday, September 07 2022, 13:21
    • 162.3km
    • 43.773 km/h
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: