Tissot Timing - Homepage

Tissot

Tirreno-Adriatico

ITA ITA 7 - 13 March 2022 7 STAGES
Tirreno-Adriatico
TIRRENO-ADRIATICO 2022 - STAGE 1 - LIDO DI CAMAIORE LIDO DI CAMAIORE - 3m LIDO DI CAMAIORE - 1m TIRRENO-ADRIATICO 2022 - STAGE 1 - LIDO DI CAMAIORE 0 2 4 6 8 10 12 13.9km 0 200 400 600 800 1000 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Start List Stage Overall Map pdf

home

Stage Winner
122 GANNA Filippo INEOS GRENADIERS ITAITA
First Young at Finish
186 EVENEPOEL Remco QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM BELBEL
Best Team
QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM
Stage
1 122 GANNA Filippo INEOS GRENADIERS ITA 15'17"
2 186 * EVENEPOEL Remco QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM BEL 11"
3 1 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 18"
4 182 ASGREEN Kasper QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM DEN 24"
5 143 DOWSETT Alex ISRAEL - PREMIER TECH GBR 25"
6 212 * ARENSMAN Thymen TEAM DSM NED 28"
7 116 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE 32"
8 157 van EMDEN Jos JUMBO-VISMA NED 33"
9 3 * BJERG Mikkel UAE TEAM EMIRATES DEN 39"
10 207 * SOBRERO Matteo TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO ITA ' '
11 202 CRADDOCK G Lawson TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO USA ' '
12 71 THOMAS Benjamin COFIDIS FRA 42"
13 31 LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA QAZAQSTAN TEAM COL ' '
14 123 GEOGHEGAN HART Tao INEOS GRENADIERS GBR ' '
15 152 AFFINI Edoardo JUMBO-VISMA ITA 44"
16 176 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR ' '
17 194 * GUERNALEC Thibault TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 45"
18 7 SOLER Marc UAE TEAM EMIRATES ESP 47"
19 185 ČERNY Josef QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM CZE ' '
20 121 CARAPAZ Richard INEOS GRENADIERS ECU ' '
21 33 BOARO Manuele ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA 48"
22 175 MAS BONET Luis Guillermo MOVISTAR TEAM ESP 49"
23 223 BODNAR Maciej TOTALENERGIES POL 51"
24 201 MATTHEWS Michael TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO AUS ' '
25 125 PORTE Richie INEOS GRENADIERS AUS ' '
26 94 NIELSEN Magnus Cort EF EDUCATION - EASYPOST DEN 53"
27 151 VINGEGAARD Jonas JUMBO-VISMA DEN ' '
28 47 SUTTERLIN Jasha BAHRAIN VICTORIOUS GER ' '
29 93 HUNDAHL Michael Valgren EF EDUCATION - EASYPOST DEN 54"
30 183 BALLERINI Davide QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM ITA 55"
31 112 DEMARE Arnaud GROUPAMA - FDJ FRA 57"
32 181 ALAPHILIPPE Julian QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM FRA 58"
33 142 BRANDLE Matthias ISRAEL - PREMIER TECH AUT ' '
34 46 TRATNIK Jan BAHRAIN VICTORIOUS SLO 59"
35 15 JUNGELS Bob AG2R CITROEN TEAM LUX 01'00"
36 203 EDMONDSON Alexander TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO AUS 01'01"
37 144 IMPEY Daryl ISRAEL - PREMIER TECH RSA ' '
38 95 PADUN Mark EF EDUCATION - EASYPOST UKR 01'02"
39 76 PEREZ Anthony COFIDIS FRA ' '
40 141 FUGLSANG Jakob ISRAEL - PREMIER TECH DEN ' '
41 224 * FERRON Valentin TOTALENERGIES FRA 01'03"
42 61 KELDERMAN Wilco BORA - HANSGROHE NED ' '
43 91 URAN Rigoberto EF EDUCATION - EASYPOST COL ' '
44 166 * SWEENY Harrison LOTTO SOUDAL AUS ' '
45 37 VELASCO Simone ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA ' '
46 235 * SIMMONS Quinn TREK - SEGAFREDO USA 01'05"
47 66 HINDLEY Jai BORA - HANSGROHE AUS ' '
48 237 THEUNS Edward TREK - SEGAFREDO BEL 01'06"
49 205 * GROVES Kaden TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO AUS ' '
50 192 BOUET Maxime TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
51 132 BYSTROM Sven Erik INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. NOR ' '
52 41 CARUSO Damiano BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
53 12 BOUCHARD Geoffrey AG2R CITROEN TEAM FRA 01'07"
54 233 CATALDO Dario TREK - SEGAFREDO ITA ' '
55 196 * RIOU Alan TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 01'08"
56 24 * OLDANI Stefano ALPECIN-FENIX ITA ' '
57 23 MEURISSE Xandro ALPECIN-FENIX BEL 01'10"
58 171 MAS NICOLAU Enric MOVISTAR TEAM ESP ' '
59 197 RUSSO Clement TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
60 43 BILBAO LOPEZ de ARMENTIA Peio BAHRAIN VICTORIOUS ESP ' '
61 163 KLUGE Roger LOTTO SOUDAL GER 01'11"
62 96 CAICEDO Jonathan EF EDUCATION - EASYPOST ECU ' '
63 35 MOSCON Gianni ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA 01'12"
64 74 CONSONNI Simone COFIDIS ITA 01'13"
65 64 FABBRO Matteo BORA - HANSGROHE ITA ' '
66 36 * TEJADA CANACUE Harold Alfonso ASTANA QAZAQSTAN TEAM COL 01'14"
67 26 * STANNARD Robert ALPECIN-FENIX AUS ' '
68 97 SCULLY Tom EF EDUCATION - EASYPOST NZL 01'15"
69 204 GRMAY Tsgabu Gebremaryam TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO ETH 01'16"
70 135 POZZOVIVO Domenico INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA ' '
71 215 HAMILTON Christopher TEAM DSM AUS ' '
72 131 KRISTOFF Alexander INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. NOR ' '
73 17 VENDRAME Andrea AG2R CITROEN TEAM ITA ' '
74 213 ARNDT Nikias TEAM DSM GER 01'17"
75 34 MARTINELLI Davide ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA 01'18"
76 13 CALMEJANE Lilian AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
77 136 ROTA Lorenzo INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA 01'19"
78 92 ALMEIDA GUERREIRO Ruben Antonio EF EDUCATION - EASYPOST POR ' '
79 161 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL 01'20"
80 134 PETIT Adrien INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. FRA ' '
81 172 ARANBURU DEBA Alex MOVISTAR TEAM ESP 01'21"
82 236 SKUJINS Toms TREK - SEGAFREDO LAT ' '
83 231 CICCONE Giulio TREK - SEGAFREDO ITA 01'22"
84 107 MAESTRI Mirco EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
85 45 LANDA MEANA Mikel BAHRAIN VICTORIOUS ESP 01'23"
86 145 NEILANDS Krists ISRAEL - PREMIER TECH LAT ' '
87 221 SAGAN Peter TOTALENERGIES SVK ' '
88 214 * DAINESE Alberto TEAM DSM ITA ' '
89 222 BOASSON-HAGEN Edvald TOTALENERGIES NOR ' '
90 115 KONOVALOVAS Ignatas GROUPAMA - FDJ LTU 01'24"
91 111 PINOT Thibaut GROUPAMA - FDJ FRA 01'25"
92 167 * van GILS Maxim LOTTO SOUDAL BEL ' '
93 216 NIEUWENHUIS Joris TEAM DSM NED ' '
94 14 COSNEFROY Benoit AG2R CITROEN TEAM FRA 01'26"
95 127 VIVIANI Elia INEOS GRENADIERS ITA 01'27"
96 11 van AVERMAET Greg AG2R CITROEN TEAM BEL 01'29"
97 44 HAUSSLER Heinrich BAHRAIN VICTORIOUS AUS ' '
98 226 RODRIGUEZ MARTIN Cristian TOTALENERGIES ESP ' '
99 4 FORMOLO Davide UAE TEAM EMIRATES ITA 01'30"
100 211 BARDET Romain TEAM DSM FRA ' '
101 184 CAVENDISH Mark QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM GBR ' '
102 102 ALBANESE Vincenzo EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
103 16 SCHAR Michael AG2R CITROEN TEAM SUI 01'31"
104 155 KUSS Sepp JUMBO-VISMA USA ' '
105 2 ACKERMANN Pascal UAE TEAM EMIRATES GER 01'32"
106 5 MAJKA Rafal UAE TEAM EMIRATES POL ' '
107 21 MERLIER Tim ALPECIN-FENIX BEL ' '
108 225 OSS Daniel TOTALENERGIES ITA ' '
109 63 BUCHMANN Emanuel BORA - HANSGROHE GER 01'33"
110 153 BOUWMAN Koen JUMBO-VISMA NED 01'34"
111 126 SWIFT Ben INEOS GRENADIERS GBR 01'35"
112 174 * JORGENSEN Mathias MOVISTAR TEAM DEN 01'36"
113 113 DUCHESNE Antoine GROUPAMA - FDJ CAN 01'37"
114 114 GUARNIERI Jacopo GROUPAMA - FDJ ITA ' '
115 133 PASQUALON Andrea INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA 01'38"
116 75 LAFAY Victor COFIDIS FRA ' '
117 234 MOSCHETTI Matteo TREK - SEGAFREDO ITA 01'39"
118 187 * HONORE Mikkel QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM DEN 01'40"
119 77 VILLELLA Davide COFIDIS ITA 01'41"
120 62 BENEDETTI Cesare BORA - HANSGROHE POL 01'42"
121 104 FORTUNATO Lorenzo EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
122 195 McLAY Daniel TEAM ARKEA - SAMSIC GBR ' '
123 217 TUSVELD Martijn TEAM DSM NED 01'43"
124 22 GOGL Michael ALPECIN-FENIX AUT 01'45"
125 117 SINKELDAM Ramon GROUPAMA - FDJ NED 01'46"
126 227 SIMON Julien TOTALENERGIES FRA ' '
127 32 BASSO Leonardo ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA ' '
128 156 van der SANDE Tosh JUMBO-VISMA BEL 01'47"
129 67 * MEEUS Jordi BORA - HANSGROHE BEL ' '
130 57 TONELLI Alessandro BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
131 147 ZABEL Rick ISRAEL - PREMIER TECH GER 01'49"
132 124 * NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel INEOS GRENADIERS ECU 01'50"
133 206 * KONYCHEV Alexander TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO ITA ' '
134 137 van der HOORN Taco INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. NED 01'54"
135 103 * BAIS Davide EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
136 173 ARCAS Jorge MOVISTAR TEAM ESP ' '
137 232 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA 01'55"
138 56 * RASTELLI Luca BARDIANI CSF FAIZANE' ITA 01'56"
139 65 HALLER Marco BORA - HANSGROHE AUT 01'57"
140 154 * KOOIJ Olav JUMBO-VISMA NED ' '
141 101 ROSA Diego EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA 01'58"
142 193 BOUHANNI Nacer TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 02'00"
143 42 BAUHAUS Phil BAHRAIN VICTORIOUS GER 02'01"
144 146 NIZZOLO Giacomo ISRAEL - PREMIER TECH ITA 02'03"
145 73 CIMOLAI Davide COFIDIS ITA 02'05"
146 6 RICHEZE Maximiliano Ariel UAE TEAM EMIRATES ARG 02'06"
146 191 BARGUIL Warren TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
148 25 PLANCKAERT Edward ALPECIN-FENIX BEL 02'07"
149 106 LONARDI Giovanni EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA 02'08"
150 105 GAVAZZI Francesco EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA 02'13"
151 85 SEPULVEDA Eduardo DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ARG 02'15"
152 27 VERMEERSCH Gianni ALPECIN-FENIX BEL 02'18"
153 165 SELIG Rudiger LOTTO SOUDAL GER 02'20"
154 53 FIORELLI Filippo BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
155 83 MARENGO Umberto DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ITA ' '
156 87 ZARDINI Edoardo DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ITA ' '
157 84 RESTREPO VALENCIA Jhonatan DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI COL 02'21"
158 54 GABBURO Davide BARDIANI CSF FAIZANE' ITA 02'22"
159 164 SCHWARZMANN Michael LOTTO SOUDAL GER 02'23"
160 51 VISCONTI Giovanni BARDIANI CSF FAIZANE' ITA 02'24"
161 55 MODOLO Sacha BARDIANI CSF FAIZANE' ITA 02'28"
162 86 * TESFAZION Natnael DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ERI 02'30"
163 81 BAIS Mattia DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ITA 02'35"
164 177 * RUBIO REYES Einer Augusto MOVISTAR TEAM COL 02'36"
165 82 * CEPEDA Jefferson DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ECU 02'37"
166 52 CANAVERAL VARGAS Johnatan BARDIANI CSF FAIZANE' COL 02'41"
167 162 EWAN Caleb LOTTO SOUDAL AUS 02'51"
Show All
Best Team
1 19 QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM 47'13"
2 13 INEOS GRENADIERS INEOS GRENADIERS 07"
3 1 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES 22"
4 21 TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO 47"
5 16 JUMBO-VISMA JUMBO-VISMA 48"
6 15 ISRAEL - PREMIER TECH ISRAEL - PREMIER TECH 01'02"
7 4 ASTANA QAZAQSTAN TEAM ASTANA QAZAQSTAN TEAM 01'11"
8 18 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM 01'21"
9 10 EF EDUCATION - EASYPOST EF EDUCATION - EASYPOST 01'27"
10 12 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ 01'31"
11 8 COFIDIS COFIDIS 01'35"
12 5 BAHRAIN VICTORIOUS BAHRAIN VICTORIOUS 01'36"
13 20 TEAM ARKEA - SAMSIC TEAM ARKEA - SAMSIC 01'37"
14 22 TEAM DSM TEAM DSM 01'39"
15 23 TOTALENERGIES TOTALENERGIES 01'55"
16 24 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO 01'56"
17 7 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE 01'59"
18 2 AG2R CITROEN TEAM AG2R CITROEN TEAM 02'01"
19 3 ALPECIN-FENIX ALPECIN-FENIX 02'10"
20 17 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL 02'12"
21 14 INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. 02'16"
22 11 EOLO-KOMETA CYCLING TEAM EOLO-KOMETA CYCLING TEAM 03'12"
23 6 BARDIANI CSF FAIZANE' BARDIANI CSF FAIZANE' 04'41"
24 9 DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI 05'33"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Lido di Camaiore TISSOT ITT
    • Monday, March 07 2022, 14:00
    • 13.9km
    • 54.569 km/h
    Files
    downloads:
    Follow the race on: