13 - Muros > Mirador de Ézaro. Dumbría (CRI) 33.7km
- 1 - Irun > Arrate. Eibar
- 2 - Pamplona > Lekunberri
- 3 - Lodosa > La Laguna Negra - Vinuesa
- 4 - Garray. Numancia > Ejea de los Caballeros
- 5 - Huesca > Sabiñánigo
- 6 - Biescas > Sallent de Gállego. Aramón Formigal
- 7 - Vitoria-Gasteiz > Villanueva de Valdegovia
- 8 - Logroño > Alto de Moncalvillo
- 9 - B.M. Cid Campeador. Castrillo del Val > Aguilar de Campoo
- 10 - Castro Urdiales > Suances
- 11 - Villaviciosa > Alto de La Farrapona. Lagos de Somiedo
- 12 - La Pola Llaviana/Pola de Laviana > Alto de l'Angliru
- 13 - Muros > Mirador de Ézaro. Dumbría (CRI)
- 14 - Lugo > Ourense
- 15 - Mos > Puebla de Sanabria
- 16 - Salamanca > Ciudad Rodrigo
- 17 - Sequeros > Alto de La Covatilla
- 18 - Hipódromo de la Zarzuela > Madrid
Start List | Live | Stage | Overall | Map |
Overall
ROGLIC P. | SLO |
Individual
1 | 1 | 1 | ROGLIC Primož | 49h16'16" | |||
2 | 1 | 72 | CARAPAZ Richard | 39" | |||
3 | 102 | CARTHY Hugh John | 47" | ||||
4 | 181 | MARTIN Daniel | 01'42" | ||||
5 | 174 | * MAS Enric | 03'23" | ||||
6 | 111 | POELS Wouter | 06'15" | ||||
7 | 63 | GROSSSCHARTNER Felix | 07'14" | ||||
8 | 171 | VALVERDE Alejandro | 08'39" | ||||
9 | 51 | * VLASOV Aleksandr | 08'48" | ||||
10 | 3 | 21 | DE LA CRUZ David | 09'23" | |||
11 | 2 | BENNETT George | 10'36" | ||||
12 | 94 | * GAUDU David | 10'45" | ||||
13 | 3 | 83 | NIEVE Mikel | 11'19" | |||
14 | 6 | KUSS Sepp | 13'44" | ||||
15 | 24 | HENAO Sergio Luis | 14'20" | ||||
16 | 151 | MARTIN Guillaume | 15'34" | ||||
17 | 1 | 13 | CATTANEO Mattia | 16'11" | |||
18 | 1 | 177 | SOLER Marc | 18'03" | |||
19 | 2 | 57 | IZAGIRRE INSAUSTI Gorka | 18'11" | |||
20 | 81 | CHAVES Jhoan Esteban | 29'38" | ||||
21 | 137 | * ZIMMERMANN Georg | 38'40" | ||||
22 | 3 | 132 | * BARTA William | 44'11" | |||
23 | 1 | 154 | HERRADA Jose | 44'27" | |||
24 | 168 | * MADER Gino | 45'44" | ||||
25 | 2 | 144 | * GOOSSENS Kobe | 45'55" | |||
26 | 156 | MATE Luis Angel | 49'36" | ||||
27 | 2 | 92 | ARMIRAIL Bruno | 51'23" | |||
28 | 1 | 108 | WOODS Michael | 54'15" | |||
29 | 1 | 178 | VERONA Carlos | 55'16" | |||
30 | 23 | FORMOLO Davide | 55'21" | ||||
31 | 4 | GESINK Robert | 57'33" | ||||
32 | 1 | 84 | SCHULTZ Nicholas | 1h01'15" | |||
33 | 1 | 58 | SANCHEZ Luis Leon | 1h02'19" | |||
34 | 1 | 176 | ROJAS Jose | 1h07'35" | |||
35 | 1 | 55 | IZAGUIRRE INSAUSTI Ion | 1h09'48" | |||
36 | 121 | * CHAMPOUSSIN Clement | 1h13'11" | ||||
37 | 1 | 12 | * BAGIOLI Andrea | 1h16'38" | |||
38 | 1 | 125 | PETERS Nans | 1h17'58" | |||
39 | 31 | * LOPEZ PEREZ Juan Pedro | 1h20'51" | ||||
40 | 3 | 166 | HUNDAHL VALGREN Michael | 1h23'07" | |||
41 | 1 | 34 | * EG Niklas | 1h24'44" | |||
42 | 4 | 175 | OLIVEIRA Nelson | 1h24'53" | |||
43 | 3 | 133 | HIRT Jan | 1h24'58" | |||
44 | 77 | VAN BAARLE Dylan | 1h25'26" | ||||
45 | 4 | 41 | * POWER Rob | 1h26'18" | |||
46 | 1 | 197 | SICARD Romain | 1h28'41" | |||
47 | 2 | 42 | * ARENSMAN Thymen | 1h32'11" | |||
48 | 1 | 8 | * VINGEGAARD Jonas | 1h34'02" | |||
49 | 1 | 211 | MADRAZO RUIZ Angel | 1h35'26" | |||
50 | 2 | 22 | COSTA Rui | 1h38'08" | |||
51 | 1 | 203 | AMEZQUETA MORENO Julen | 1h38'10" | |||
52 | 1 | 38 | * RIES Michel | 1h39'21" | |||
53 | 1 | 124 | * GODON Dorian | 1h40'17" | |||
54 | 3 | 46 | * STORER Michael | 1h40'18" | |||
55 | 173 | ERVITI Imanol | 1h41'50" | ||||
56 | 3 | 43 | * DONOVAN Mark | 1h46'59" | |||
57 | 1 | 198 | SIMON Julien | 1h47'31" | |||
58 | 2 | 73 | AMADOR Andrey | 1h49'11" | |||
59 | 2 | 201 | LASTRA MARTINEZ Jonathan | 1h49'33" | |||
60 | 56 | KUDUS Merhawi | 1h51'30" | ||||
61 | 82 | GRMAY Tsgabu Gebremaryam | 1h54'36" | ||||
62 | 1 | 76 | * SOSA CUERVO Ivan Ramiro | 1h55'03" | |||
63 | 1 | 206 | * GARCIA SUSA Jhojan Orlando | 1h56'55" | |||
64 | 208 | SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo | 1h56'57" | ||||
65 | 5 | HOFSTEDE Lennard | 1h57'19" | ||||
66 | 1 | 113 | * BUITRAGO SANCHEZ Santiago | 1h59'38" | |||
67 | 1 | 97 | ROUX Anthony | 1h59'39" | |||
68 | 2 | 213 | CABEDO Oscar | 2h00'34" | |||
69 | 54 | FRAILE Omar | 2h03'59" | ||||
70 | 65 | * SCHELLING Ide | 2h04'58" | ||||
71 | 2 | 141 | WELLENS Tim | 2h05'16" | |||
72 | 2 | 48 | SUTTERLIN Jasha | 2h05'18" | |||
73 | 2 | 183 | HOLLENSTEIN Reto | 2h05'39" | |||
74 | 2 | 87 | * STANNARD Robert | 2h06'16" | |||
75 | 217 | SMIT Willem Jakobus | 2h10'23" | ||||
76 | 196 | OURSELIN Paul | 2h12'29" | ||||
77 | 52 | * ARANBURU DEBA Alex | 2h13'16" | ||||
78 | 104 | NIELSEN Magnus Cort | 2h19'38" | ||||
79 | 96 | LE GAC Olivier | 2h20'40" | ||||
80 | 1 | 162 | * DE BOD Stefan | 2h21'41" | |||
81 | 1 | 212 | BOL Jetse | 2h23'24" | |||
82 | 155 | * LAFAY Victor | 2h25'24" | ||||
83 | 5 | 16 | * STEIMLE Jannik | 2h29'07" | |||
84 | 1 | 26 | * RIABUSHENKO Aleksandr | 2h29'25" | |||
85 | 1 | 71 | FROOME Chris | 2h29'50" | |||
86 | 172 | ARCAS Jorge | 2h31'59" | ||||
87 | 86 | SMITH Dion | 2h32'29" | ||||
88 | 3 | 33 | DE KORT Koen | 2h32'33" | |||
89 | 1 | 143 | * DEWULF Stan | 2h34'03" | |||
90 | 1 | 186 | * RENARD Alexis | 2h36'53" | |||
91 | 5 | 148 | * VAN MOER Brent | 2h37'32" | |||
92 | 3 | 158 | PERICHON Pierre Luc | 2h39'18" | |||
93 | 2 | 214 | EZQUERRA MUELA Jesus | 2h39'29" | |||
94 | 146 | * MERTZ Remy | 2h39'56" | ||||
95 | 2 | 193 | * FERRON Valentin | 2h40'30" | |||
96 | 4 | 218 | VILELA Ricardo | 2h40'56" | |||
97 | 5 | 18 | * CAVAGNA Remi | 2h41'45" | |||
98 | 5 | 188 | BADILATTI Matteo | 2h43'07" | |||
99 | 1 | 78 | WURF Cameron | 2h43'22" | |||
100 | 25 | * PHILIPSEN Jasper | 2h44'21" | ||||
101 | 2 | 107 | VAN GARDEREN Tejay | 2h45'37" | |||
102 | 6 | 114 | * DAVIES Scott | 2h46'10" | |||
103 | 3 | 136 | WISNIOWSKI Lukasz | 2h46'41" | |||
104 | 7 | MARTENS Paul | 2h47'09" | ||||
105 | 4 | 147 | VAN DER SANDE Tosh | 2h47'36" | |||
106 | 4 | 117 | * WRIGHT Fred | 2h48'19" | |||
107 | 4 | 204 | BAGUES ARITZ Aritz | 2h48'29" | |||
108 | 3 | 194 | HIVERT Jonathan | 2h48'58" | |||
109 | 17 | ŠTYBAR Zdenek | 2h49'12" | ||||
110 | 1 | 37 | LIEPINS Emils | 2h50'01" | |||
111 | 4 | 53 | GRUZDEV Dmitriy | 2h50'20" | |||
112 | 3 | 165 | GASPAROTTO Enrico | 2h52'27" | |||
113 | 1 | 182 | * GOLDSTEIN Omer | 2h53'02" | |||
114 | 161 | BARBERO Carlos | 2h53'50" | ||||
115 | 2 | 14 | * GARRISON Ian | 2h53'57" | |||
116 | 3 | 205 | * CEPEDA HERNANDEZ Jefferson | 2h55'07" | |||
117 | 1 | 164 | DYBALL Benjamin | 2h55'14" | |||
118 | 2 | 145 | MARCZYNSKI Tomasz | 2h55'59" | |||
119 | 6 | 27 | * OLIVEIRA Ivo | 2h57'24" | |||
120 | 3 | 85 | * SCOTSON Callum | 2h57'41" | |||
121 | 135 | * PALUTA Michal | 2h57'51" | ||||
122 | 2 | 184 | PICCOLI James | ' ' | |||
123 | 3 | 44 | * KANTER Max | 2h58'13" | |||
124 | 5 | 216 | * OSORIO ARBOLEDA Juan Felipe | 2h58'39" | |||
125 | 3 | 187 | SUTHERLAND Rory | 3h00'29" | |||
126 | 1 | 167 | JANSE VAN RENSBURG Reinardt | 3h01'15" | |||
127 | 1 | 103 | DOCKER Mitchell | 3h03'17" | |||
128 | 2 | 105 | * OWEN Logan | 3h03'18" | |||
129 | 191 | TERPSTRA Niki | 3h04'56" | ||||
130 | 1 | 192 | MANZIN Lorrenzo | 3h07'58" | |||
131 | 1 | 202 | ABERASTURI IZAGA Jon | 3h08'31" | |||
132 | 1 | 195 | LIGTHART Pim | 3h08'32" | |||
133 | 1 | 66 | SCHILLINGER Andreas | 3h08'40" | |||
134 | 1 | 28 | * OLIVEIRA Rui | 3h11'59" | |||
135 | 1 | 215 | * MOLENAAR Alexander | 3h12'15" | |||
136 | 2 | 15 | MORKOV Michael | 3h13'12" | |||
137 | 6 | 88 | EDMONDSON Alexander | 3h14'41" | |||
138 | 2 | 61 | ACKERMANN Pascal | 3h15'40" | |||
139 | 45 | * SALMON Martin Alexander | 3h16'25" | ||||
140 | 157 | * MORIN Emmanuel | 3h16'36" | ||||
141 | 4 | 36 | KAMP Alexander | 3h17'37" | |||
142 | 106 | * VAN DEN BERG Julius | 3h18'10" | ||||
143 | 2 | 67 | SCHWARZMANN Michael | 3h18'25" | |||
144 | 142 | * THIJSSEN Gerben | 3h21'25" | ||||
145 | 115 | * INKELAAR Kevin | 3h24'07" | ||||
146 | 11 | BENNETT Sam | 3h25'46" | ||||
147 | 126 | TANFIELD Harry | 3h27'01" | ||||
148 | 185 | RAIM Mihkel | 3h38'25" | ||||
149 | 68 | SELIG Rudiger | 3h38'36" | ||||
150 | 62 | LAAS Martin | 3h41'40" | ||||
151 | 93 | DELAGE Mickael | 3h48'19" |
Sprint
Mountain
Youth
1 | 174 | MAS Enric | 49h19'39" | ||||
2 | 51 | VLASOV Aleksandr | 05'25" | ||||
3 | 94 | GAUDU David | 07'22" | ||||
4 | 137 | ZIMMERMANN Georg | 35'17" | ||||
5 | 2 | 132 | BARTA William | 40'48" | |||
6 | 168 | MADER Gino | 42'21" | ||||
7 | 2 | 144 | GOOSSENS Kobe | 42'32" | |||
8 | 121 | CHAMPOUSSIN Clement | 1h09'48" | ||||
9 | 12 | BAGIOLI Andrea | 1h13'15" | ||||
10 | 31 | LOPEZ PEREZ Juan Pedro | 1h17'28" | ||||
11 | 1 | 34 | EG Niklas | 1h21'21" | |||
12 | 1 | 41 | POWER Rob | 1h22'55" | |||
13 | 1 | 42 | ARENSMAN Thymen | 1h28'48" | |||
14 | 1 | 8 | VINGEGAARD Jonas | 1h30'39" | |||
15 | 1 | 38 | RIES Michel | 1h35'58" | |||
16 | 1 | 124 | GODON Dorian | 1h36'54" | |||
17 | 2 | 46 | STORER Michael | 1h36'55" | |||
18 | 43 | DONOVAN Mark | 1h43'36" | ||||
19 | 1 | 76 | SOSA CUERVO Ivan Ramiro | 1h51'40" | |||
20 | 1 | 206 | GARCIA SUSA Jhojan Orlando | 1h53'32" | |||
21 | 113 | BUITRAGO SANCHEZ Santiago | 1h56'15" | ||||
22 | 65 | SCHELLING Ide | 2h01'35" | ||||
23 | 87 | STANNARD Robert | 2h02'53" | ||||
24 | 52 | ARANBURU DEBA Alex | 2h09'53" | ||||
25 | 162 | DE BOD Stefan | 2h18'18" | ||||
26 | 155 | LAFAY Victor | 2h22'01" | ||||
27 | 1 | 16 | STEIMLE Jannik | 2h25'44" | |||
28 | 1 | 26 | RIABUSHENKO Aleksandr | 2h26'02" | |||
29 | 1 | 143 | DEWULF Stan | 2h30'40" | |||
30 | 1 | 186 | RENARD Alexis | 2h33'30" | |||
31 | 1 | 148 | VAN MOER Brent | 2h34'09" | |||
32 | 1 | 146 | MERTZ Remy | 2h36'33" | |||
33 | 193 | FERRON Valentin | 2h37'07" | ||||
34 | 1 | 18 | CAVAGNA Remi | 2h38'22" | |||
35 | 1 | 25 | PHILIPSEN Jasper | 2h40'58" | |||
36 | 114 | DAVIES Scott | 2h42'47" | ||||
37 | 117 | WRIGHT Fred | 2h44'56" | ||||
38 | 182 | GOLDSTEIN Omer | 2h49'39" | ||||
39 | 1 | 14 | GARRISON Ian | 2h50'34" | |||
40 | 1 | 205 | CEPEDA HERNANDEZ Jefferson | 2h51'44" | |||
41 | 4 | 27 | OLIVEIRA Ivo | 2h54'01" | |||
42 | 2 | 85 | SCOTSON Callum | 2h54'18" | |||
43 | 135 | PALUTA Michal | 2h54'28" | ||||
44 | 2 | 44 | KANTER Max | 2h54'50" | |||
45 | 4 | 216 | OSORIO ARBOLEDA Juan Felipe | 2h55'16" | |||
46 | 105 | OWEN Logan | 2h59'55" | ||||
47 | 1 | 28 | OLIVEIRA Rui | 3h08'36" | |||
48 | 1 | 215 | MOLENAAR Alexander | 3h08'52" | |||
49 | 45 | SALMON Martin Alexander | 3h13'02" | ||||
50 | 157 | MORIN Emmanuel | 3h13'13" | ||||
51 | 106 | VAN DEN BERG Julius | 3h14'47" | ||||
52 | 142 | THIJSSEN Gerben | 3h18'02" | ||||
53 | 115 | INKELAAR Kevin | 3h20'44" |
Team
1 | 18 | MOVISTAR TEAM | 148h09'15" | |||
2 | 1 | TEAM JUMBO - VISMA | 03'50" | |||
3 | 6 | ASTANA PRO TEAM | 33'52" | |||
4 | 3 | UAE TEAM EMIRATES | 50'29" | |||
5 | 9 | MITCHELTON - SCOTT | 54'40" | |||
6 | 16 | COFIDIS | 1h19'16" | |||
7 | 8 | INEOS GRENADIERS | 1h53'15" | |||
8 | 10 | GROUPAMA - FDJ | 2h15'33" | |||
9 | 14 | CCC TEAM | 2h20'19" | |||
10 | 11 | EF PRO CYCLING | 2h27'41" | |||
11 | 1 | 5 | TEAM SUNWEB | 3h08'11" | ||
12 | 1 | 4 | TREK - SEGAFREDO | 3h11'34" | ||
13 | 2 | DECEUNINCK - QUICK - STEP | 3h18'30" | |||
14 | 19 | ISRAEL START-UP NATION | 3h40'37" | |||
15 | 13 | AG2R LA MONDIALE | 3h42'26" | |||
16 | 17 | NTT PRO CYCLING TEAM | 3h42'58" | |||
17 | 21 | CAJA RURAL - SEGUROS RGA | 3h55'43" | |||
18 | 12 | BAHRAIN - MCLAREN | 3h56'33" | |||
19 | 7 | BORA - HANSGROHE | 4h22'56" | |||
20 | 20 | TOTAL DIRECT ENERGIE | 4h42'13" | |||
21 | 1 | 15 | LOTTO SOUDAL | 4h42'43" | ||
22 | 1 | 22 | BURGOS-BH | 4h44'02" |
Search by:
Stage technical info
- Muros > Mirador de Ézaro. Dumbría (CRI)
- Tuesday, November 03 2020, 13:33
- 33.7km
- 43.344 km/h