Tissot Timing - Homepage

Tissot

La Flèche Wallonne

30 September 2020
La Flèche Wallonne
Home Timeline Start List Stage Map pdf

Results

Stage Winner
61 HIRSCHI Marc TEAM SUNWEB SUISUI
Stage
1 61 * HIRSCHI Marc TEAM SUNWEB SUI 4h49'17"
2 93 * COSNEFROY Benoit AG2R LA MONDIALE FRA 00"
3 167 WOODS Michael EF PRO CYCLING CAN 00"
4 241 BARGUIL Warren TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 00"
5 221 MARTIN Daniel ISRAEL START-UP NATION IRL 00"
6 121 KWIATKOWSKI Michal POL 00"
7 44 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT 05"
8 51 PORTE Richie TREK - SEGAFREDO AUS 05"
9 21 * POGACAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 05"
10 151 GESCHKE Simon CCC TEAM GER 10"
11 141 * MADOUAS Valentin GROUPAMA - FDJ FRA 10"
12 211 VANENDERT Jelle BINGOAL WB BEL 10"
13 161 * MARTINEZ Daniel Felipe EF PRO CYCLING COL 10"
14 144 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA 10"
15 171 HERRADA Jesus COFIDIS ESP 15"
16 105 POELS Wouter BAHRAIN - MCLAREN NED 18"
17 225 NEILANDS Krists ISRAEL START-UP NATION LAT 18"
18 181 SCHULTZ Nicholas MITCHELTON - SCOTT AUS 18"
19 2 * BAGIOLI Andrea DECEUNINCK - QUICK - STEP ITA 18"
20 14 HOULE Hugo ASTANA PRO TEAM CAN 18"
21 31 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL 18"
22 201 VERVAEKE Louis ALPECIN - FENIX BEL 18"
23 15 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP 18"
24 92 * CHAMPOUSSIN Clément AG2R LA MONDIALE FRA 18"
25 104 MOHORIC Matej BAHRAIN - MCLAREN SLO 18"
26 97 VUILLERMOZ Alexis AG2R LA MONDIALE FRA 28"
27 11 FRAILE Omar ASTANA PRO TEAM ESP 28"
28 237 SIMON Julien TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 31"
29 203 SBARAGLI Kristian ALPECIN - FENIX ITA 33"
30 71 GASPAROTTO Enrico NTT PRO CYCLING TEAM SUI 33"
31 113 HOFSTEDE Lennard TEAM JUMBO - VISMA NED 33"
32 84 * JORGENSON Matteo MOVISTAR TEAM USA 35"
33 212 * HUYS Laurens BINGOAL WB BEL 38"
34 131 BAKELANTS Jan CIRCUS - WANTY GOBERT BEL 40"
35 205 * TULETT Ben ALPECIN - FENIX GBR 40"
36 5 DEVENYNS Dries DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL 42"
37 245 HARDY Romain TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 42"
38 135 LAMMERTINK Maurits CIRCUS - WANTY GOBERT NED 46"
39 154 HIRT Jan CCC TEAM CZE 46"
40 56 SKUJINS Toms TREK - SEGAFREDO LAT 48"
41 206 VAKOC Petr ALPECIN - FENIX CZE 48"
42 243 * BONNAMOUR Franck TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 48"
43 102 * BUITRAGO SANCHEZ Santiago BAHRAIN - MCLAREN COL 48"
44 231 HIVERT Jonathan TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 48"
45 136 PETILLI Simone CIRCUS - WANTY GOBERT ITA 48"
46 16 KUDUS Merhawi ASTANA PRO TEAM ERI 48"
47 86 ROJAS José MOVISTAR TEAM ESP 56"
48 67 * VAN WILDER Ilan TEAM SUNWEB BEL 59"
49 182 ALBASINI Michael MITCHELTON - SCOTT SUI 59"
50 232 * BURGAUDEAU Mathieu TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 01'01"
51 65 * POWER Rob TEAM SUNWEB AUS 01'03"
52 45 MC CARTHY Jay BORA - HANSGROHE AUS 01'08"
53 85 PRADES Eduard MOVISTAR TEAM ESP 01'08"
54 191 SPRENGERS Thomas SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 01'12"
55 146 ROUX Anthony GROUPAMA - FDJ FRA 01'17"
56 142 ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA 01'17"
57 156 * ZIMMERMANN Georg CCC TEAM GER 01'25"
58 246 LEDANOIS Kevin TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 01'34"
59 202 JANSSENS Jimmy ALPECIN - FENIX BEL 01'34"
60 123 * HAYTER Ethan GBR 01'34"
61 26 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES SLO 01'40"
62 41 * KÄMNA Lennard BORA - HANSGROHE GER 01'46"
63 37 * GOOSSENS Kobe LOTTO SOUDAL BEL 01'48"
64 175 * LAFAY Victor COFIDIS FRA 01'48"
65 226 PICCOLI James ISRAEL START-UP NATION CAN 01'54"
66 213 LIETAER Eliot BINGOAL WB BEL 01'54"
67 4 DECLERCQ Tim DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL 01'54"
68 215 * MOLLY Kenny BINGOAL WB BEL 01'54"
69 81 ARCAS Jorge MOVISTAR TEAM ESP 01'54"
70 1 JUNGELS Bob DECEUNINCK - QUICK - STEP LUX 01'54"
71 116 * VINGEGAARD Jonas TEAM JUMBO - VISMA DEN 01'54"
72 233 * FERRON Valentin TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 01'54"
73 152 * BARTA William CCC TEAM USA 01'54"
74 247 OWSIAN Lukasz TEAM ARKEA - SAMSIC POL 01'54"
75 106 TEUNS Dylan BAHRAIN - MCLAREN BEL 01'54"
76 24 HENAO Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL 01'54"
77 214 LIVYNS Arjen BINGOAL WB BEL 01'54"
78 66 * STORER Michael TEAM SUNWEB AUS 02'05"
79 95 * GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA 02'05"
80 166 URAN Rigoberto EF PRO CYCLING COL 02'11"
81 3 * CAVAGNA Rémi DECEUNINCK - QUICK - STEP FRA 02'38"
82 91 CHEREL Mikael AG2R LA MONDIALE FRA 02'46"
83 77 * MÄDER Gino NTT PRO CYCLING TEAM SUI 03'05"
84 7 * VANSEVENANT Mauri DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL 03'05"
85 23 COSTA Rui UAE TEAM EMIRATES POR 03'13"
86 153 DE MARCHI Alessandro CCC TEAM ITA 04'05"
87 183 BAUER Jack MITCHELTON - SCOTT NZL 04'14"
88 54 * RIES Michel TREK - SEGAFREDO LUX 04'14"
89 63 * DONOVAN Mark TEAM SUNWEB GBR 04'14"
90 235 GRELLIER Fabien TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 04'14"
91 94 FRANK Mathias AG2R LA MONDIALE SUI 04'14"
92 96 JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 04'14"
93 194 * MERTENS Julian SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 04'14"
94 165 KEUKELEIRE Jens EF PRO CYCLING BEL 05'11"
95 103 * INKELAAR Kevin BAHRAIN - MCLAREN NED 05'11"
96 204 THWAITES Scott ALPECIN - FENIX GBR 05'16"
97 242 ANACONA Winner Andrew TEAM ARKEA - SAMSIC COL 05'22"
98 72 BARBERO Carlos NTT PRO CYCLING TEAM ESP 05'22"
99 62 * ARENSMAN Thymen TEAM SUNWEB NED 05'27"
100 101 LANDA Mikel BAHRAIN - MCLAREN ESP 05'45"
101 177 PERICHON Pierre Luc COFIDIS FRA 05'45"
102 174 HERRADA Jose COFIDIS ESP 05'45"
103 32 * DEWULF Stan LOTTO SOUDAL BEL 05'58"
104 244 DECLERCQ Benjamin TEAM ARKEA - SAMSIC BEL 06'22"
105 155 * PALUTA Michal CCC TEAM POL 06'22"
106 36 * VAN MOER Brent LOTTO SOUDAL BEL 06'25"
107 115 MARTENS Paul TEAM JUMBO - VISMA GER 06'30"
108 185 IMPEY Daryl MITCHELTON - SCOTT RSA 06'30"
109 126 WURF Cameron AUS 06'30"
110 124 HENAO GOMEZ Sebastian COL 06'30"
111 176 MATE Luis Angel COFIDIS ESP 06'30"
112 132 DEGAND Thomas CIRCUS - WANTY GOBERT BEL 06'30"
113 35 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL 06'51"
114 73 * BATTISTELLA Samuele NTT PRO CYCLING TEAM ITA 06'51"
115 216 * PAASSCHENS Mathijs BINGOAL WB NED 06'57"
116 107 * WILLIAMS Stephen BAHRAIN - MCLAREN GBR 06'57"
117 193 DELTOMBE Kevin SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 10'14"
118 52 KAMP Alexander TREK - SEGAFREDO DEN 10'19"
119 184 GRMAY Tsgabu Gebremaryam MITCHELTON - SCOTT ETH 10'19"
120 75 KING Benjamin NTT PRO CYCLING TEAM USA 10'24"
121 172 * BARCELO Fernando COFIDIS ESP 10'24"
122 222 * GOLDSTEIN Omer ISRAEL START-UP NATION ISR 10'24"
123 83 * ELOSEGUI MOMEÑE Iñigo MOVISTAR TEAM ESP 10'24"
124 47 * SCHELLING Ide BORA - HANSGROHE NED 10'24"
125 164 HOWES Alex EF PRO CYCLING USA 10'24"
126 82 * ALBA BOLIVAR Juan Diego MOVISTAR TEAM COL 10'24"
127 173 * FINE Eddy COFIDIS FRA 10'24"
128 53 * LOPEZ PEREZ Juan Pedro TREK - SEGAFREDO ESP 10'24"
129 224 HOLLENSTEIN Reto ISRAEL START-UP NATION SUI 10'33"
130 227 SUTHERLAND Rory ISRAEL START-UP NATION AUS 10'33"
131 207 VERGAERDE Otto ALPECIN - FENIX BEL 10'36"
132 217 PEYSKENS Dimitri BINGOAL WB BEL 10'36"
133 112 * DE PLUS Laurens TEAM JUMBO - VISMA BEL 10'36"
134 195 * PLANCKAERT Emiel SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 10'45"
135 55 * SIMMONS Quinn TREK - SEGAFREDO USA 10'45"
136 196 * VAN POUCKE Aaron SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 10'54"
137 234 * GAILLARD Marlon TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 11'16"
138 34 * MERTZ Remy LOTTO SOUDAL BEL 12'15"
139 12 CONTRERAS PINZON Rodrigo ASTANA PRO TEAM COL 12'15"
140 192 * DE VYLDER Lindsay SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 12'15"
141 6 * GARRISON Ian DECEUNINCK - QUICK - STEP USA 12'31"
142 42 * GAMPER Patrick BORA - HANSGROHE AUT 12'31"
143 27 RAVASI Edward UAE TEAM EMIRATES ITA 12'31"
- 22 * ARDILA ORDOÑEZ Andres Camilo UAE TEAM EMIRATES COL DNF
- 25 * MUÑOZ LANCHEROS Cristian Camilo UAE TEAM EMIRATES COL DNF
- 33 FRISON Frederik LOTTO SOUDAL BEL DNF
- 43 GATTO Oscar BORA - HANSGROHE ITA DNF
- 46 SAGAN Juraj BORA - HANSGROHE SVK DNF
- 64 * GALL Felix TEAM SUNWEB AUT DNF
- 74 DYBALL Benjamin NTT PRO CYCLING TEAM AUS DNF
- 76 KREUZIGER Roman NTT PRO CYCLING TEAM CZE DNF
- 111 DUMOULIN Tom TEAM JUMBO - VISMA NED DNF
- 114 LEEZER Thomas TEAM JUMBO - VISMA NED DNF
- 122 GOLAS Michal POL DNF
- 125 * SOSA CUERVO Ivan Ramiro COL DNF
- 133 DOUBEY Fabien CIRCUS - WANTY GOBERT FRA DNF
- 137 VAN MELSEN Kevin CIRCUS - WANTY GOBERT BEL DNF
- 143 LADAGNOUS Matthieu GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 145 REICHENBACH Sébastien GROUPAMA - FDJ SUI DNF
- 147 SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 162 CARTHY Hugh John EF PRO CYCLING GBR DNF
- 163 * HIGUITA Sergio Andres EF PRO CYCLING COL DNF
- 186 * PEÁK Barnabás MITCHELTON - SCOTT HUN DNF
- 197 * WARLOP Jordi SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL DNF
- 223 HERMANS Ben ISRAEL START-UP NATION BEL DNF
- 236 OURSELIN Paul TOTAL DIRECT ENERGIE FRA DNF
- 13 * GREGAARD WILSLY Jonas ASTANA PRO TEAM DEN DNS
- 134 EIKING Odd Christian CIRCUS - WANTY GOBERT NOR DNS
Show All
Mountain
Côte de Trasenster - km 30.5
1 196 * VAN POUCKE Aaron SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 1
Côte d'Ereffe - km 119.5
1 216 * PAASSCHENS Mathijs BINGOAL WB NED 1
Côte du chemin des Gueuses - km 128.5
1 7 * VANSEVENANT Mauri DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL 1
Mur de Huy - km 138.5
1 234 * GAILLARD Marlon TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 1
Côte d'Ereffe - km 151
1 196 * VAN POUCKE Aaron SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 1
Côte du chemin des Gueuses - km 160.5
1 7 * VANSEVENANT Mauri DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL 1
Mur de Huy - km 170
1 7 * VANSEVENANT Mauri DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL 1
Côte d'Ereffe - km 183
1 7 * VANSEVENANT Mauri DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL 1
Côte du chemin des Gueuses - km 192.5
1 7 * VANSEVENANT Mauri DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL 1
Mur de Huy - km 202
1 61 * HIRSCHI Marc TEAM SUNWEB SUI 1
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Wednesday, September 30 2020, 11:00
    • 202km
    • 41.897 km/h
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: