8 - Mâcon > Saint-Étienne 199km
- 1 - Bruxelles > Brussel
- 2 - Bruxelles Palais Royal > Brussel Atomium
- 3 - Binche > Épernay
- 4 - Reims > Nancy
- 5 - Saint-Dié-des-Vosges > Colmar
- 6 - Mulhouse > La Planche des Belles Filles
- 7 - Belfort > Chalon-sur-Saône
- 8 - Mâcon > Saint-Étienne
- 9 - Saint-Étienne > Brioude
- 10 - Saint-Flour > Albi
- 11 - Albi > Toulouse
- 12 - Toulouse > Bagnères-de-Bigorre
- 13 - Pau > Pau
- 14 - Tarbes > Tourmalet Barèges
- 15 - Limoux > Foix Prat d'Albis
- 16 - Nîmes > Nîmes
- 17 - Pont du Gard > Gap
- 18 - Embrun > Valloire
- 19 - Saint-Jean-de-Maurienne > Tignes
- 20 - Albertville > Val Thorens
- 21 - Rambouillet > Paris Champs-Élysées
Start List | Timeline | Stage | Overall | Map |
Overall
Individual
1 | 21 | ALAPHILIPPE Julian | 34h17'59" | ||||
2 | 133 | * CICCONE Giulio | 23" | ||||
3 | 51 | PINOT Thibaut | 53" | ||||
4 | 82 | BENNETT George | 01'10" | ||||
5 | 1 | THOMAS Geraint | 01'12" | ||||
6 | 2 | * BERNAL Egan | 01'16" | ||||
7 | 81 | KRUIJSWIJK Steven | 01'27" | ||||
8 | 91 | URAN Rigoberto | 01'38" | ||||
9 | 71 | FUGLSANG Jakob | 01'42" | ||||
10 | 12 | BUCHMANN Emanuel | 01'45" | ||||
11 | 25 | * MAS Enric | 01'46" | ||||
12 | 101 | YATES Adam | 01'47" | ||||
13 | 195 | MEURISSE Xandro | 02'02" | ||||
14 | 61 | QUINTANA Nairo | 02'04" | ||||
15 | 65 | LANDA MEANA Mikel | 02'06" | ||||
16 | 121 | MARTIN Daniel | 02'09" | ||||
17 | 53 | * GAUDU David | 02'15" | ||||
18 | 131 | PORTE Richie | 02'19" | ||||
19 | 136 | MOLLEMA Bauke | 02'45" | ||||
20 | 14 | KONRAD Patrick | 02'46" | ||||
21 | 76 | LUTSENKO Alexey | 02'54" | ||||
22 | 62 | VALVERDE Alejandro | 03'18" | ||||
23 | 31 | BARDET Romain | 03'20" | ||||
24 | 211 | BARGUIL Warren | 03'26" | ||||
25 | 206 | KREUZIGER Roman | 03'28" | ||||
26 | 122 | ARU Fabio | 03'48" | ||||
27 | 191 | MARTIN Guillaume | 03'50" | ||||
28 | 41 | NIBALI Vincenzo | 06'18" | ||||
29 | 57 | REICHENBACH Sébastien | 10'12" | ||||
30 | 56 | MOLARD Rudy | 11'07" | ||||
31 | 176 | TAARAMÄE Rein | 13'27" | ||||
32 | 38 | VUILLERMOZ Alexis | 13'38" | ||||
33 | 111 | VAN AVERMAET Greg | 14'25" | ||||
34 | 103 | HAIG Jack | 15'23" | ||||
35 | 98 | WOODS Michael | 15'32" | ||||
36 | 132 | BERNARD Julien | 18'11" | ||||
37 | 125 | HENAO MONTOYA Sergio Luis | 19'08" | ||||
38 | 141 | MATTHEWS Michael | 19'25" | ||||
39 | 107 | TRENTIN Matteo | 20'00" | ||||
40 | 11 | SAGAN Peter | 20'07" | ||||
41 | 18 | * SCHACHMANN Maximilian | 20'32" | ||||
42 | 32 | CHEREL Mikael | 23'06" | ||||
43 | 148 | ROCHE Nicolas | 23'14" | ||||
44 | 124 | COSTA Rui | 23'30" | ||||
45 | 4 | KWIATKOWSKI Michal | 23'46" | ||||
46 | 83 | * DE PLUS Laurens | 24'00" | ||||
47 | 154 | HERRADA Jesus | 24'03" | ||||
48 | 67 | SOLER Marc | 24'25" | ||||
49 | 34 | FRANK Mathias | 25'10" | ||||
50 | 15 | * MÜHLBERGER Gregor | 26'21" | ||||
51 | 146 | KELDERMAN Wilco | 26'40" | ||||
52 | 47 | TEUNS Dylan | 27'01" | ||||
53 | 75 | IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka | 28'32" | ||||
54 | 94 | KANGERT Tanel | 29'07" | ||||
55 | 164 | DE GENDT Thomas | 29'59" | ||||
56 | 114 | GESCHKE Simon | 30'11" | ||||
57 | 72 | BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello | 30'50" | ||||
58 | 63 | AMADOR Andrey | 31'32" | ||||
59 | 145 | * KÄMNA Lennard | 31'36" | ||||
60 | 88 | * VAN AERT Wout | 31'43" | ||||
61 | 6 | POELS Wout | 32'41" | ||||
62 | 3 | CASTROVIEJO Jonathan | 32'44" | ||||
63 | 92 | BETTIOL Alberto | 32'52" | ||||
64 | 113 | DE MARCHI Alessandro | 33'46" | ||||
65 | 78 | SANCHEZ Luis León | 34'11" | ||||
66 | 138 | STUYVEN Jasper | 34'20" | ||||
67 | 135 | FELLINE Fabio | 34'59" | ||||
68 | 186 | * POLITT Nils | 36'20" | ||||
69 | 43 | COLBRELLI Sonny | 36'28" | ||||
70 | 147 | * KRAGH ANDERSEN Søren | 36'44" | ||||
71 | 105 | IMPEY Daryl | 37'33" | ||||
72 | 181 | ZAKARIN Ilnur | 37'52" | ||||
73 | 208 | VALGREN Michael | 38'30" | ||||
74 | 212 | BOUET Maxime | 39'24" | ||||
75 | 201 | BOASSON HAGEN Edvald | 41'09" | ||||
76 | 162 | * BENOOT Tiesj | 43'25" | ||||
77 | 73 | FRAILE MATARRANZ Omar | 44'10" | ||||
78 | 116 | ROSSKOPF Joseph | 45'13" | ||||
79 | 93 | CLARKE Simon | 46'22" | ||||
80 | 5 | * MOSCON Gianni | 47'43" | ||||
81 | 168 | WELLENS Tim | 49'19" | ||||
82 | 48 | TRATNIK Jan | 49'32" | ||||
83 | 156 | PERICHON Pierre Luc | 50'09" | ||||
84 | 214 | * GESBERT Elie | 50'13" | ||||
85 | 175 | SICARD Romain | 52'17" | ||||
86 | 46 | * MOHORIC Matej | 52'23" | ||||
87 | 8 | VAN BAARLE Dylan | 52'24" | ||||
88 | 44 | DENNIS Rohan | 52'46" | ||||
89 | 152 | BERHANE Natnael | 54'35" | ||||
90 | 197 | PASQUALON Andrea | 54'59" | ||||
91 | 102 | DURBRIDGE Luke | 55'06" | ||||
92 | 108 | YATES Simon | 55'14" | ||||
93 | 137 | SKUJINS Toms | 55'15" | ||||
94 | 66 | OLIVEIRA Nelson | 55'35" | ||||
95 | 187 | * WÜRTZ Mads | 56'12" | ||||
96 | 165 | KEUKELEIRE Jens | 56'22" | ||||
97 | 205 | KING Benjamin | 56'35" | ||||
98 | 23 | DEVENYNS Dries | 56'43" | ||||
99 | 158 | SIMON Julien | 56'51" | ||||
100 | 42 | CARUSO Damiano | 56'55" | ||||
101 | 115 | PAUWELS Serge | 57'48" | ||||
102 | 58 | ROUX Anthony | 59'05" | ||||
103 | 54 | KÜNG Stefan | 59'26" | ||||
104 | 163 | DE BUYST Jasper | 1h01'09" | ||||
105 | 37 | NAESEN Oliver | 1h01'46" | ||||
106 | 74 | HOULE Hugo | 1h01'48" | ||||
107 | 174 | * OURSELIN Paul | 1h02'36" | ||||
108 | 217 | MOINARD Amael | 1h03'30" | ||||
109 | 171 | CALMEJANE Lilian | 1h03'56" | ||||
110 | 142 | ARNDT Nikias | 1h04'24" | ||||
111 | 35 | GALLOPIN Tony | 1h04'26" | ||||
112 | 16 | OSS Daniel | 1h05'45" | ||||
113 | 117 | SCHÄR Michael | 1h05'57" | ||||
114 | 216 | LEDANOIS Kevin | 1h07'46" | ||||
115 | 173 | * GRELLIER Fabien | 1h08'01" | ||||
116 | 33 | * COSNEFROY Benoit | 1h08'30" | ||||
117 | 128 | * PHILIPSEN Jasper | 1h09'46" | ||||
118 | 194 | * EIKING Odd Christian | 1h09'51" | ||||
119 | 106 | JUUL JENSEN Christopher | 1h09'59" | ||||
120 | 213 | DELAPLACE Anthony | 1h10'04" | ||||
121 | 87 | TEUNISSEN Mike | 1h10'54" | ||||
122 | 204 | JANSE VAN RENSBURG Reinardt | 1h11'46" | ||||
123 | 45 | * GARCIA CORTINA Ivan | 1h11'59" | ||||
124 | 218 | VACHON Florian | 1h12'07" | ||||
125 | 24 | LAMPAERT Yves | 1h12'15" | ||||
126 | 184 | GONÇALVES José | 1h12'18" | ||||
127 | 64 | ERVITI Imanol | 1h13'05" | ||||
128 | 157 | ROSSETTO Stéphane | 1h13'10" | ||||
129 | 127 | LAENGEN Vegard Stake | 1h13'34" | ||||
130 | 167 | MONFORT Maxime | 1h14'59" | ||||
131 | 118 | WISNIOWSKI Lukasz | 1h15'32" | ||||
132 | 161 | * EWAN Caleb | 1h16'06" | ||||
133 | 7 | ROWE Luke | 1h16'15" | ||||
134 | 123 | BYSTRØM Sven Erik | 1h16'49" | ||||
135 | 13 | BURGHARDT Marcus | 1h17'18" | ||||
136 | 68 | VERONA QUINTANILLA Carlos | 1h17'30" | ||||
137 | 28 | VIVIANI Elia | 1h17'34" | ||||
138 | 188 | ZABEL Rick | 1h18'12" | ||||
139 | 155 | PEREZ Anthony | 1h18'13" | ||||
140 | 134 | DE KORT Koen | 1h18'18" | ||||
141 | 17 | PÖSTLBERGER Lukas | 1h18'38" | ||||
142 | 202 | BAK YTTING Lars | 1h18'46" | ||||
143 | 178 | * TURGIS Anthony | 1h18'56" | ||||
144 | 55 | LADAGNOUS Matthieu | 1h18'58" | ||||
145 | 52 | BONNET William | 1h19'10" | ||||
146 | 185 | HALLER Marco | 1h19'25" | ||||
147 | 36 | GOUGEARD Alexis | 1h19'56" | ||||
148 | 177 | TERPSTRA Niki | 1h20'06" | ||||
149 | 77 | NIELSEN Magnus Cort | 1h20'18" | ||||
150 | 95 | LANGEVELD Sebastian | 1h20'45" | ||||
151 | 183 | DOWSETT Alex | 1h21'04" | ||||
152 | 215 | GREIPEL André | 1h21'13" | ||||
153 | 172 | BONIFAZIO Niccolò | 1h21'14" | ||||
154 | 193 | * DE GENDT Aime | 1h21'21" | ||||
155 | 207 | NIZZOLO Giacomo | 1h21'51" | ||||
156 | 166 | KLUGE Roger | 1h21'56" | ||||
157 | 198 | VAN MELSEN Kevin | 1h21'58" | ||||
158 | 126 | KRISTOFF Alexander | 1h22'35" | ||||
159 | 104 | HEPBURN Michael | 1h23'21" | ||||
160 | 143 | * BOL Cees | 1h23'56" | ||||
161 | 85 | * JANSEN Amund | 1h24'30" | ||||
162 | 84 | GROENEWEGEN Dylan | 1h25'05" | ||||
163 | 26 | MØRKØV Michael | 1h25'20" | ||||
164 | 96 | SCULLY Tom | 1h25'47" | ||||
165 | 27 | RICHEZE Maximiliano | 1h26'05" | ||||
166 | 203 | CUMMINGS Stephen | 1h26'08" | ||||
167 | 192 | BACKAERT Frederik | 1h26'38" | ||||
168 | 22 | * ASGREEN Kasper | 1h26'50" | ||||
169 | 86 | MARTIN Tony | 1h28'20" | ||||
170 | 144 | HAGA Chad | 1h28'31" | ||||
171 | 182 | DEBUSSCHERE Jens | 1h28'38" | ||||
172 | 196 | OFFREDO Yoann | 1h38'42" |
Sprint
Mountain
1 | 168 | WELLENS Tim | 43 | ||||
2 | 164 | DE GENDT Thomas | 37 | ||||
3 | 133 | * CICCONE Giulio | 30 | ||||
4 | 195 | MEURISSE Xandro | 27 | ||||
5 | 47 | TEUNS Dylan | 13 | ||||
6 | 152 | BERHANE Natnael | 13 | ||||
7 | 205 | KING Benjamin | 13 | ||||
8 | 113 | DE MARCHI Alessandro | 12 | ||||
9 | 137 | SKUJINS Toms | 9 | ||||
10 | 177 | TERPSTRA Niki | 5 | ||||
11 | 1 | THOMAS Geraint | 4 | ||||
12 | 93 | CLARKE Simon | 4 | ||||
13 | 196 | OFFREDO Yoann | 3 | ||||
14 | 21 | ALAPHILIPPE Julian | 3 | ||||
15 | 111 | VAN AVERMAET Greg | 2 | ||||
16 | 157 | ROSSETTO Stéphane | 2 | ||||
17 | 51 | PINOT Thibaut | 2 | ||||
18 | 132 | BERNARD Julien | 2 | ||||
19 | 146 | KELDERMAN Wilco | 1 | ||||
20 | 117 | SCHÄR Michael | 1 | ||||
21 | 61 | QUINTANA Nairo | 1 | ||||
22 | 145 | * KÄMNA Lennard | 1 | ||||
23 | 73 | FRAILE MATARRANZ Omar | 1 | ||||
24 | 187 | * WÜRTZ Mads | 1 | ||||
25 | 115 | PAUWELS Serge | 1 |
Youth
1 | 133 | CICCONE Giulio | 34h18'22" | ||||
2 | 2 | BERNAL Egan | 53" | ||||
3 | 25 | MAS Enric | 01'23" | ||||
4 | 53 | GAUDU David | 01'52" | ||||
5 | 18 | SCHACHMANN Maximilian | 20'09" | ||||
6 | 83 | DE PLUS Laurens | 23'37" | ||||
7 | 15 | MÜHLBERGER Gregor | 25'58" | ||||
8 | 145 | KÄMNA Lennard | 31'13" | ||||
9 | 88 | VAN AERT Wout | 31'20" | ||||
10 | 186 | POLITT Nils | 35'57" | ||||
11 | 147 | KRAGH ANDERSEN Søren | 36'21" | ||||
12 | 162 | BENOOT Tiesj | 43'02" | ||||
13 | 5 | MOSCON Gianni | 47'20" | ||||
14 | 214 | GESBERT Elie | 49'50" | ||||
15 | 46 | MOHORIC Matej | 52'00" | ||||
16 | 187 | WÜRTZ Mads | 55'49" | ||||
17 | 174 | OURSELIN Paul | 1h02'13" | ||||
18 | 173 | GRELLIER Fabien | 1h07'38" | ||||
19 | 33 | COSNEFROY Benoit | 1h08'07" | ||||
20 | 128 | PHILIPSEN Jasper | 1h09'23" | ||||
21 | 194 | EIKING Odd Christian | 1h09'28" | ||||
22 | 45 | GARCIA CORTINA Ivan | 1h11'36" | ||||
23 | 161 | EWAN Caleb | 1h15'43" | ||||
24 | 178 | TURGIS Anthony | 1h18'33" | ||||
25 | 193 | DE GENDT Aime | 1h20'58" | ||||
26 | 143 | BOL Cees | 1h23'33" | ||||
27 | 85 | JANSEN Amund | 1h24'07" | ||||
28 | 22 | ASGREEN Kasper | 1h26'27" |
Team
1 | 14 | TREK - SEGAFREDO | 103h29'48" | |||
2 | 7 | MOVISTAR TEAM | 01'39" | |||
3 | 6 | GROUPAMA - FDJ | 01'44" | |||
4 | 13 | UAE TEAM EMIRATES | 11'03" | |||
5 | 1 | TEAM INEOS | 12'33" | |||
6 | 2 | BORA - HANSGROHE | 13'42" | |||
7 | 10 | EF EDUCATION FIRST | 13'44" | |||
8 | 9 | TEAM JUMBO - VISMA | 13'50" | |||
9 | 8 | ASTANA PRO TEAM | 16'59" | |||
10 | 11 | MITCHELTON - SCOTT | 17'31" | |||
11 | 4 | AG2R LA MONDIALE | 22'55" | |||
12 | 15 | TEAM SUNWEB | 39'45" | |||
13 | 3 | DECEUNINCK - QUICK - STEP | 43'43" | |||
14 | 12 | CCC TEAM | 45'39" | |||
15 | 20 | WANTY - GOBERT CYCLING TEAM | 47'17" | |||
16 | 5 | BAHRAIN - MERIDA | 47'53" | |||
17 | 21 | TEAM DIMENSION DATA | 1h09'25" | |||
18 | 16 | COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS | 1h16'03" | |||
19 | 22 | TEAM ARKEA - SAMSIC | 1h16'04" | |||
20 | 17 | LOTTO SOUDAL | 1h32'01" | |||
21 | 18 | TOTAL DIRECT ENERGIE | 1h43'55" | |||
22 | 19 | TEAM KATUSHA ALPECIN | 1h58'00" |
Search by:
Stage technical info
- Mâcon > Saint-Étienne
- Saturday, July 13 2019, 12:10
- 199km
- 39.962 km/h