12 - La Pola Llaviana/Pola de Laviana > Alto de l'Angliru 109.4km
- 1 - Irun > Arrate. Eibar
- 2 - Pamplona > Lekunberri
- 3 - Lodosa > La Laguna Negra - Vinuesa
- 4 - Garray. Numancia > Ejea de los Caballeros
- 5 - Huesca > Sabiñánigo
- 6 - Biescas > Sallent de Gállego. Aramón Formigal
- 7 - Vitoria-Gasteiz > Villanueva de Valdegovia
- 8 - Logroño > Alto de Moncalvillo
- 9 - B.M. Cid Campeador. Castrillo del Val > Aguilar de Campoo
- 10 - Castro Urdiales > Suances
- 11 - Villaviciosa > Alto de La Farrapona. Lagos de Somiedo
- 12 - La Pola Llaviana/Pola de Laviana > Alto de l'Angliru
- 13 - Muros > Mirador de Ézaro. Dumbría (CRI)
- 14 - Lugo > Ourense
- 15 - Mos > Puebla de Sanabria
- 16 - Salamanca > Ciudad Rodrigo
- 17 - Sequeros > Alto de La Covatilla
- 18 - Hipódromo de la Zarzuela > Madrid
Start List | Timeline | Stage | Overall | Map |
Overall
Individual
1 | 1 | 72 | CARAPAZ Richard | 48h29'27" | |||
2 | 1 | 1 | ROGLIC Primož | 10" | |||
3 | 1 | 102 | CARTHY Hugh John | 32" | |||
4 | 1 | 181 | MARTIN Daniel | 35" | |||
5 | 174 | * MAS Enric | 01'50" | ||||
6 | 3 | 111 | POELS Wouter | 05'13" | |||
7 | 63 | GROSSSCHARTNER Felix | 05'30" | ||||
8 | 171 | VALVERDE Alejandro | 06'22" | ||||
9 | 6 | 51 | * VLASOV Aleksandr | 06'41" | |||
10 | 83 | NIEVE Mikel | 06'42" | ||||
11 | 2 | BENNETT George | 07'40" | ||||
12 | 94 | * GAUDU David | 08'27" | ||||
13 | 21 | DE LA CRUZ David | 08'34" | ||||
14 | 6 | 6 | KUSS Sepp | 10'49" | |||
15 | 1 | 24 | HENAO Sergio Luis | 11'15" | |||
16 | 1 | 151 | MARTIN Guillaume | 12'25" | |||
17 | 1 | 57 | IZAGIRRE INSAUSTI Gorka | 15'14" | |||
18 | 1 | 13 | CATTANEO Mattia | 15'35" | |||
19 | 13 | 177 | SOLER Marc | 17'01" | |||
20 | 6 | 81 | CHAVES Jhoan Esteban | 25'36" | |||
21 | 1 | 137 | * ZIMMERMANN Georg | 34'49" | |||
22 | 1 | 154 | HERRADA Jose | 39'55" | |||
23 | 1 | 144 | * GOOSSENS Kobe | 43'04" | |||
24 | 1 | 168 | * MADER Gino | 43'58" | |||
25 | 3 | 132 | * BARTA William | 44'20" | |||
26 | 1 | 156 | MATE Luis Angel | 45'55" | |||
27 | 6 | 108 | WOODS Michael | 48'51" | |||
28 | 2 | 178 | VERONA Carlos | 49'31" | |||
29 | 4 | 92 | ARMIRAIL Bruno | 50'52" | |||
30 | 4 | 23 | FORMOLO Davide | 51'55" | |||
31 | 3 | 4 | GESINK Robert | 55'22" | |||
32 | 3 | 58 | SANCHEZ Luis Leon | 56'38" | |||
33 | 2 | 84 | SCHULTZ Nicholas | 58'23" | |||
34 | 2 | 55 | IZAGUIRRE INSAUSTI Ion | 1h01'22" | |||
35 | 3 | 176 | ROJAS Jose | 1h03'14" | |||
36 | 1 | 121 | * CHAMPOUSSIN Clement | 1h11'37" | |||
37 | 125 | PETERS Nans | 1h13'45" | ||||
38 | 5 | 12 | * BAGIOLI Andrea | 1h14'15" | |||
39 | 3 | 31 | * LOPEZ PEREZ Juan Pedro | 1h17'07" | |||
40 | 8 | 133 | HIRT Jan | 1h17'23" | |||
41 | 3 | 41 | * POWER Rob | 1h19'16" | |||
42 | 9 | 34 | * EG Niklas | 1h20'44" | |||
43 | 3 | 166 | HUNDAHL VALGREN Michael | 1h20'58" | |||
44 | 3 | 77 | VAN BAARLE Dylan | 1h23'19" | |||
45 | 6 | 197 | SICARD Romain | 1h24'15" | |||
46 | 1 | 175 | OLIVEIRA Nelson | 1h24'53" | |||
47 | 15 | 8 | * VINGEGAARD Jonas | 1h27'37" | |||
48 | 6 | 211 | MADRAZO RUIZ Angel | 1h29'30" | |||
49 | 4 | 42 | * ARENSMAN Thymen | 1h30'51" | |||
50 | 10 | 203 | AMEZQUETA MORENO Julen | 1h32'46" | |||
51 | 1 | 46 | * STORER Michael | 1h33'40" | |||
52 | 8 | 22 | COSTA Rui | 1h34'47" | |||
53 | 6 | 38 | * RIES Michel | 1h34'58" | |||
54 | 9 | 124 | * GODON Dorian | 1h35'22" | |||
55 | 173 | ERVITI Imanol | 1h37'30" | ||||
56 | 16 | 73 | AMADOR Andrey | 1h40'55" | |||
57 | 5 | 201 | LASTRA MARTINEZ Jonathan | 1h42'54" | |||
58 | 3 | 198 | SIMON Julien | 1h43'01" | |||
59 | 5 | 43 | * DONOVAN Mark | 1h43'31" | |||
60 | 4 | 56 | KUDUS Merhawi | 1h45'37" | |||
61 | 3 | 82 | GRMAY Tsgabu Gebremaryam | 1h47'56" | |||
62 | 3 | 206 | * GARCIA SUSA Jhojan Orlando | 1h49'22" | |||
63 | 14 | 76 | * SOSA CUERVO Ivan Ramiro | 1h50'17" | |||
64 | 4 | 208 | SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo | 1h50'31" | |||
65 | 1 | 5 | HOFSTEDE Lennard | 1h51'20" | |||
66 | 10 | 213 | CABEDO Oscar | 1h52'59" | |||
67 | 10 | 113 | * BUITRAGO SANCHEZ Santiago | 1h54'02" | |||
68 | 4 | 97 | ROUX Anthony | 1h56'40" | |||
69 | 2 | 54 | FRAILE Omar | 1h57'52" | |||
70 | 3 | 65 | * SCHELLING Ide | 1h58'12" | |||
71 | 6 | 183 | HOLLENSTEIN Reto | 1h59'22" | |||
72 | 7 | 87 | * STANNARD Robert | 1h59'48" | |||
73 | 2 | 141 | WELLENS Tim | 2h02'50" | |||
74 | 3 | 48 | SUTTERLIN Jasha | 2h04'21" | |||
75 | 6 | 217 | SMIT Willem Jakobus | 2h06'15" | |||
76 | 1 | 196 | OURSELIN Paul | 2h07'25" | |||
77 | 7 | 52 | * ARANBURU DEBA Alex | 2h08'32" | |||
78 | 4 | 104 | NIELSEN Magnus Cort | 2h12'55" | |||
79 | 3 | 96 | LE GAC Olivier | 2h14'30" | |||
80 | 4 | 212 | BOL Jetse | 2h15'16" | |||
81 | 3 | 162 | * DE BOD Stefan | 2h18'48" | |||
82 | 22 | 155 | * LAFAY Victor | 2h20'12" | |||
83 | 3 | 26 | * RIABUSHENKO Aleksandr | 2h23'57" | |||
84 | 7 | 71 | FROOME Chris | 2h24'12" | |||
85 | 4 | 33 | DE KORT Koen | 2h25'56" | |||
86 | 1 | 172 | ARCAS Jorge | 2h26'05" | |||
87 | 1 | 86 | SMITH Dion | 2h26'51" | |||
88 | 1 | 16 | * STEIMLE Jannik | 2h27'48" | |||
89 | 6 | 186 | * RENARD Alexis | 2h28'34" | |||
90 | 2 | 143 | * DEWULF Stan | 2h29'44" | |||
91 | 2 | 214 | EZQUERRA MUELA Jesus | 2h30'22" | |||
92 | 2 | 218 | VILELA Ricardo | 2h33'52" | |||
93 | 4 | 188 | BADILATTI Matteo | 2h33'57" | |||
94 | 2 | 146 | * MERTZ Remy | 2h34'14" | |||
95 | 1 | 158 | PERICHON Pierre Luc | 2h34'28" | |||
96 | 148 | * VAN MOER Brent | 2h35'05" | ||||
97 | 10 | 193 | * FERRON Valentin | 2h35'24" | |||
98 | 1 | 78 | WURF Cameron | 2h38'02" | |||
99 | 4 | 107 | VAN GARDEREN Tejay | 2h38'12" | |||
100 | 1 | 25 | * PHILIPSEN Jasper | 2h38'19" | |||
101 | 4 | 147 | VAN DER SANDE Tosh | 2h38'48" | |||
102 | 2 | 18 | * CAVAGNA Remi | 2h40'57" | |||
103 | 3 | 204 | BAGUES ARITZ Aritz | 2h41'34" | |||
104 | 4 | 7 | MARTENS Paul | 2h41'37" | |||
105 | 28 | 194 | HIVERT Jonathan | 2h41'53" | |||
106 | 4 | 136 | WISNIOWSKI Lukasz | 2h42'13" | |||
107 | 5 | 53 | GRUZDEV Dmitriy | 2h43'25" | |||
108 | 8 | 114 | * DAVIES Scott | 2h43'38" | |||
109 | 17 | ŠTYBAR Zdenek | 2h43'52" | ||||
110 | 3 | 117 | * WRIGHT Fred | 2h44'12" | |||
111 | 9 | 37 | LIEPINS Emils | 2h44'35" | |||
112 | 3 | 182 | * GOLDSTEIN Omer | 2h44'59" | |||
113 | 10 | 205 | * CEPEDA HERNANDEZ Jefferson | 2h46'26" | |||
114 | 16 | 161 | BARBERO Carlos | 2h46'37" | |||
115 | 18 | 165 | GASPAROTTO Enrico | 2h46'52" | |||
116 | 2 | 145 | MARCZYNSKI Tomasz | 2h48'09" | |||
117 | 3 | 14 | * GARRISON Ian | 2h49'56" | |||
118 | 1 | 164 | DYBALL Benjamin | 2h50'12" | |||
119 | 1 | 216 | * OSORIO ARBOLEDA Juan Felipe | 2h50'34" | |||
120 | 1 | 44 | * KANTER Max | 2h50'35" | |||
121 | 10 | 135 | * PALUTA Michal | 2h50'48" | |||
122 | 4 | 187 | SUTHERLAND Rory | 2h51'06" | |||
123 | 85 | * SCOTSON Callum | 2h51'46" | ||||
124 | 2 | 184 | PICCOLI James | 2h51'55" | |||
125 | 1 | 27 | * OLIVEIRA Ivo | 2h55'20" | |||
126 | 3 | 105 | * OWEN Logan | 2h55'41" | |||
127 | 167 | JANSE VAN RENSBURG Reinardt | 2h56'34" | ||||
128 | 103 | DOCKER Mitchell | 2h57'35" | ||||
129 | 4 | 191 | TERPSTRA Niki | 2h59'16" | |||
130 | 9 | 202 | ABERASTURI IZAGA Jon | 2h59'50" | |||
131 | 1 | 192 | MANZIN Lorrenzo | 3h01'24" | |||
132 | 2 | 66 | SCHILLINGER Andreas | 3h01'33" | |||
133 | 4 | 195 | LIGTHART Pim | 3h03'28" | |||
134 | 3 | 215 | * MOLENAAR Alexander | 3h06'53" | |||
135 | 28 | * OLIVEIRA Rui | 3h06'56" | ||||
136 | 6 | 61 | ACKERMANN Pascal | 3h07'42" | |||
137 | 1 | 36 | KAMP Alexander | 3h08'27" | |||
138 | 6 | 15 | MORKOV Michael | 3h08'50" | |||
139 | 5 | 45 | * SALMON Martin Alexander | 3h10'43" | |||
140 | 157 | * MORIN Emmanuel | 3h10'48" | ||||
141 | 3 | 67 | SCHWARZMANN Michael | 3h11'12" | |||
142 | 3 | 106 | * VAN DEN BERG Julius | 3h11'19" | |||
143 | 4 | 88 | EDMONDSON Alexander | 3h13'06" | |||
144 | 5 | 142 | * THIJSSEN Gerben | 3h13'57" | |||
145 | 4 | 115 | * INKELAAR Kevin | 3h14'42" | |||
146 | 3 | 11 | BENNETT Sam | 3h19'30" | |||
147 | 1 | 126 | TANFIELD Harry | 3h24'58" | |||
148 | 185 | RAIM Mihkel | 3h29'42" | ||||
149 | 68 | SELIG Rudiger | 3h30'47" | ||||
150 | 62 | LAAS Martin | 3h33'20" | ||||
151 | 93 | DELAGE Mickael | 3h41'33" |
Sprint
Mountain
Youth
1 | 174 | MAS Enric | 48h31'17" | ||||
2 | 1 | 51 | VLASOV Aleksandr | 04'51" | |||
3 | 1 | 94 | GAUDU David | 06'37" | |||
4 | 137 | ZIMMERMANN Georg | 32'59" | ||||
5 | 1 | 144 | GOOSSENS Kobe | 41'14" | |||
6 | 1 | 168 | MADER Gino | 42'08" | |||
7 | 132 | BARTA William | 42'30" | ||||
8 | 121 | CHAMPOUSSIN Clement | 1h09'47" | ||||
9 | 2 | 12 | BAGIOLI Andrea | 1h12'25" | |||
10 | 31 | LOPEZ PEREZ Juan Pedro | 1h15'17" | ||||
11 | 2 | 41 | POWER Rob | 1h17'26" | |||
12 | 3 | 34 | EG Niklas | 1h18'54" | |||
13 | 6 | 8 | VINGEGAARD Jonas | 1h25'47" | |||
14 | 2 | 42 | ARENSMAN Thymen | 1h29'01" | |||
15 | 1 | 46 | STORER Michael | 1h31'50" | |||
16 | 4 | 38 | RIES Michel | 1h33'08" | |||
17 | 3 | 124 | GODON Dorian | 1h33'32" | |||
18 | 3 | 43 | DONOVAN Mark | 1h41'41" | |||
19 | 1 | 206 | GARCIA SUSA Jhojan Orlando | 1h47'32" | |||
20 | 7 | 76 | SOSA CUERVO Ivan Ramiro | 1h48'27" | |||
21 | 4 | 113 | BUITRAGO SANCHEZ Santiago | 1h52'12" | |||
22 | 1 | 65 | SCHELLING Ide | 1h56'22" | |||
23 | 2 | 87 | STANNARD Robert | 1h57'58" | |||
24 | 2 | 52 | ARANBURU DEBA Alex | 2h06'42" | |||
25 | 1 | 162 | DE BOD Stefan | 2h16'58" | |||
26 | 9 | 155 | LAFAY Victor | 2h18'22" | |||
27 | 1 | 26 | RIABUSHENKO Aleksandr | 2h22'07" | |||
28 | 16 | STEIMLE Jannik | 2h25'58" | ||||
29 | 2 | 186 | RENARD Alexis | 2h26'44" | |||
30 | 1 | 143 | DEWULF Stan | 2h27'54" | |||
31 | 1 | 146 | MERTZ Remy | 2h32'24" | |||
32 | 1 | 148 | VAN MOER Brent | 2h33'15" | |||
33 | 3 | 193 | FERRON Valentin | 2h33'34" | |||
34 | 1 | 25 | PHILIPSEN Jasper | 2h36'29" | |||
35 | 3 | 18 | CAVAGNA Remi | 2h39'07" | |||
36 | 4 | 114 | DAVIES Scott | 2h41'48" | |||
37 | 1 | 117 | WRIGHT Fred | 2h42'22" | |||
38 | 1 | 182 | GOLDSTEIN Omer | 2h43'09" | |||
39 | 5 | 205 | CEPEDA HERNANDEZ Jefferson | 2h44'36" | |||
40 | 3 | 14 | GARRISON Ian | 2h48'06" | |||
41 | 216 | OSORIO ARBOLEDA Juan Felipe | 2h48'44" | ||||
42 | 44 | KANTER Max | 2h48'45" | ||||
43 | 6 | 135 | PALUTA Michal | 2h48'58" | |||
44 | 85 | SCOTSON Callum | 2h49'56" | ||||
45 | 27 | OLIVEIRA Ivo | 2h53'30" | ||||
46 | 105 | OWEN Logan | 2h53'51" | ||||
47 | 215 | MOLENAAR Alexander | 3h05'03" | ||||
48 | 28 | OLIVEIRA Rui | 3h05'06" | ||||
49 | 3 | 45 | SALMON Martin Alexander | 3h08'53" | |||
50 | 157 | MORIN Emmanuel | 3h08'58" | ||||
51 | 2 | 106 | VAN DEN BERG Julius | 3h09'29" | |||
52 | 3 | 142 | THIJSSEN Gerben | 3h12'07" | |||
53 | 2 | 115 | INKELAAR Kevin | 3h12'52" |
Team
1 | 18 | MOVISTAR TEAM | 145h46'13" | |||
2 | 1 | TEAM JUMBO - VISMA | 01'29" | |||
3 | 6 | ASTANA PRO TEAM | 26'39" | |||
4 | 3 | UAE TEAM EMIRATES | 47'06" | |||
5 | 9 | MITCHELTON - SCOTT | 48'46" | |||
6 | 16 | COFIDIS | 1h10'29" | |||
7 | 8 | INEOS GRENADIERS | 1h48'18" | |||
8 | 10 | GROUPAMA - FDJ | 2h12'20" | |||
9 | 1 | 14 | CCC TEAM | 2h14'44" | ||
10 | 1 | 11 | EF PRO CYCLING | 2h18'55" | ||
11 | 4 | TREK - SEGAFREDO | 3h02'02" | |||
12 | 5 | TEAM SUNWEB | 3h05'01" | |||
13 | 1 | 2 | DECEUNINCK - QUICK - STEP | 3h18'22" | ||
14 | 1 | 19 | ISRAEL START-UP NATION | 3h29'52" | ||
15 | 3 | 13 | AG2R LA MONDIALE | 3h37'11" | ||
16 | 1 | 17 | NTT PRO CYCLING TEAM | 3h38'45" | ||
17 | 1 | 21 | CAJA RURAL - SEGUROS RGA | 3h39'49" | ||
18 | 1 | 12 | BAHRAIN - MCLAREN | 3h51'27" | ||
19 | 7 | BORA - HANSGROHE | 4h09'54" | |||
20 | 1 | 20 | TOTAL DIRECT ENERGIE | 4h30'48" | ||
21 | 1 | 22 | BURGOS-BH | 4h31'11" | ||
22 | 2 | 15 | LOTTO SOUDAL | 4h37'34" |
Search by:
Stage technical info
- La Pola Llaviana/Pola de Laviana > Alto de l'Angliru
- Sunday, November 01 2020, 14:08
- 109.4km
- 34.792 km/h