Tissot Timing - Homepage

Tissot

Paris-Nice

8 - 15 March 2020 8 STAGES
Paris-Nice
Paris-Nice 2020 - Étape 2 - Chevreuse > Chalette-sur-Loing Chevreuse - 124m Chalette-sur-Loing - 89m Paris-Nice 2020 - Étape 2 - Chevreuse > Chalette-sur-Loing 0 20 40 60 80 100 120 140 160 166.5km 0 300 600 900 1200 1500 1800 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

Results

Stage Winner
141 GROENEWEGEN Dylan TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA NEDNED
Best Young
43 GARCIA CORTINA Ivan BAHRAIN - MERIDA BAHRAIN - MERIDA ESPESP
Best Team
TEAM JUMBO - VISMA
Stage
1 141 GROENEWEGEN Dylan TEAM JUMBO - VISMA NED B: 10" 3h14'04"
2 43 * GARCIA CORTINA Ivan BAHRAIN - MERIDA ESP B: 06" ' '
3 113 GILBERT Philippe DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL B: 04" ' '
4 17 TRENTIN Matteo MITCHELTON - SCOTT ITA ' '
5 74 KWIATKOWSKI Michal POL ' '
6 27 SANCHEZ Luis Leon ASTANA PRO TEAM ESP ' '
7 71 * BERNAL GOMEZ Egan Arley COL ' '
8 101 DEMARE Arnaud GROUPAMA - FDJ FRA 05"
9 134 GREIPEL Andre GER ' '
10 146 TEUNISSEN Mike TEAM JUMBO - VISMA NED ' '
11 91 DEGENKOLB John TREK - SEGAFREDO GER ' '
12 207 TURGIS Anthony DIRECT ENERGIE FRA ' '
13 171 LAPORTE Christophe COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
14 66 NAESEN Oliver AG2R LA MONDIALE BEL ' '
15 201 CALMEJANE Lilian DIRECT ENERGIE FRA ' '
16 53 DRUCKER Jean-Pierre BORA - HANSGROHE LUX ' '
17 23 HOULE Hugo ASTANA PRO TEAM CAN ' '
18 206 TERPSTRA Niki DIRECT ENERGIE NED ' '
19 14 HAIG Jack MITCHELTON - SCOTT AUS B: 01" ' '
20 36 MAES Nikolas LOTTO SOUDAL BEL ' '
21 205 PETIT Adrien DIRECT ENERGIE FRA ' '
22 106 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA ' '
23 85 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
24 61 BARDET Romain AG2R LA MONDIALE FRA ' '
25 111 JUNGELS Bob DECEUNINCK - QUICK - STEP LUX ' '
26 164 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB NED B: 01" ' '
27 54 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT ' '
28 5 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM COL ' '
29 62 CHEREL Mikael AG2R LA MONDIALE FRA ' '
30 153 DOCKER Mitchell EF EDUCATION FIRST AUS ' '
31 105 * MADOUAS Valentin GROUPAMA - FDJ FRA ' '
32 121 ZAKARIN Ilnur RUS ' '
33 51 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT ' '
34 56 POLJANSKI Pawel BORA - HANSGROHE POL ' '
35 65 GALLOPIN Tony AG2R LA MONDIALE FRA ' '
36 157 van GARDEREN Tejay EF EDUCATION FIRST USA ' '
37 42 COLBRELLI Sonny BAHRAIN - MERIDA ITA ' '
38 142 BENNETT George TEAM JUMBO - VISMA NZL ' '
39 144 JANSEN Amund Grondahl TEAM JUMBO - VISMA NOR ' '
40 35 KLUGE Roger LOTTO SOUDAL GER ' '
41 45 KOREN Kristijan BAHRAIN - MERIDA SLO ' '
42 97 THEUNS Edward TREK - SEGAFREDO BEL ' '
43 103 KONOVALOVAS Ignatas GROUPAMA - FDJ LTU 16"
44 94 de KORT Koen TREK - SEGAFREDO NED B: 03" 18"
45 76 ROWE Luke GBR 38"
46 107 SINKELDAM Ramon GROUPAMA - FDJ NED 42"
47 47 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL 52"
48 213 GAUTIER Cyril FRA ' '
49 4 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP ' '
50 152 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA ' '
51 67 VANDENBERGH Stijn AG2R LA MONDIALE BEL ' '
52 6 ROELANDTS Jurgen MOVISTAR TEAM BEL 01'19"
53 147 WYNANTS Maarten TEAM JUMBO - VISMA BEL ' '
54 185 EISEL Bernhard AUT ' '
55 184 * DAVIES Scott GBR ' '
56 126 POLITT Nils GER ' '
57 143 * EENKHOORN Pascal TEAM JUMBO - VISMA NED ' '
58 165 * PEDERSEN Casper Phillip TEAM SUNWEB DEN ' '
59 125 KITTEL Marcel GER ' '
60 123 HALLER Marco AUT ' '
61 102 GUARNIERI Jacopo GROUPAMA - FDJ ITA ' '
62 104 le GAC Olivier GROUPAMA - FDJ FRA 01'32"
63 112 DECLERCQ Tim DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL 01'49"
64 177 van LERBERGHE Bert COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS BEL ' '
65 95 KIRSCH Alex TREK - SEGAFREDO LUX 02'01"
66 145 LINDEMAN Bert-Jan TEAM JUMBO - VISMA NED 03'24"
67 44 HAUSSLER Heinrich BAHRAIN - MERIDA AUS 04'38"
68 114 * JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK - QUICK - STEP NED 06'23"
69 222 EL FARES Julien FRA 06'44"
70 137 * WELTEN Bram NED ' '
71 116 SABATINI Fabio DECEUNINCK - QUICK - STEP ITA ' '
72 93 CICCONE Giulio TREK - SEGAFREDO ITA ' '
73 182 BAK YTTING Lars DEN ' '
74 57 SCHWARZMANN Michael BORA - HANSGROHE GER ' '
75 12 BAUER Jack MITCHELTON - SCOTT NZL ' '
76 122 DEBUSSCHERE Jens BEL ' '
77 22 de VREESE Laurens ASTANA PRO TEAM BEL ' '
78 167 VERVAEKE Louis TEAM SUNWEB BEL ' '
79 34 HANSEN Adam James LOTTO SOUDAL AUS B: 02" ' '
80 183 BOASSON HAGEN Edvald NOR ' '
81 226 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU ' '
82 197 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP ' '
83 173 HANSEN Jesper COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS DEN ' '
84 3 * CARRETERO Hector MOVISTAR TEAM ESP ' '
85 196 TEN DAM Laurens NED ' '
86 115 KEISSE Iljo DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL ' '
87 37 MONFORT Maxime LOTTO SOUDAL BEL ' '
88 224 FINETTO Mauro ITA ' '
89 156 SCULLY Tom EF EDUCATION FIRST NZL ' '
90 136 PICHON Laurent FRA ' '
91 211 COQUARD Bryan FRA ' '
92 154 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF EDUCATION FIRST COL ' '
93 2 ANACONA Winner Andrew MOVISTAR TEAM COL ' '
94 96 PANTANO GOMEZ Jarlinson TREK - SEGAFREDO COL ' '
95 13 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban MITCHELTON - SCOTT COL ' '
96 26 NIELSEN Magnus Cort ASTANA PRO TEAM DEN ' '
97 15 MEZGEC Luka MITCHELTON - SCOTT SLO ' '
98 63 * COSNEFROY Benoit AG2R LA MONDIALE FRA ' '
99 133 * GESBERT Elie FRA ' '
100 31 EWAN Caleb LOTTO SOUDAL AUS ' '
101 11 YATES Simon Philip MITCHELTON - SCOTT GBR ' '
102 87 ULISSI Diego UAE TEAM EMIRATES ITA 08'27"
103 221 COMBAUD Romain FRA ' '
104 83 BYSTROM Sven Erik UAE TEAM EMIRATES NOR ' '
105 84 KRISTOFF Alexander UAE TEAM EMIRATES NOR ' '
106 124 HOLLENSTEIN Reto SUI ' '
107 33 de GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL B: 02" ' '
108 163 CURVERS Roy TEAM SUNWEB NED ' '
109 86 SUTHERLAND Rory UAE TEAM EMIRATES AUS ' '
110 127 ŠPILAK Simon SLO ' '
111 191 ANTUNES Amaro POR ' '
112 215 PACHER Quentin FRA ' '
113 175 PERICHON Pierre Luc COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
114 176 SOUPE Geoffrey COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
115 195 MARECZKO Jakub ITA ' '
116 217 VICHOT Arthur FRA ' '
117 194 de MARCHI Alessandro ITA ' '
118 214 * MULLER Patrick SUI ' '
119 72 * GEOGHEGAN HART Tao GBR ' '
120 193 de la PARTE Victor ESP ' '
121 216 REZA Kevin FRA ' '
122 174 * le TURNIER Mathias COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
123 7 VALLS FERRI Rafael MOVISTAR TEAM ESP B: 03" ' '
124 1 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP ' '
125 73 HENAO GOMEZ Sebastian COL ' '
126 81 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL ' '
127 92 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA ' '
128 41 POZZOVIVO Domenico BAHRAIN - MERIDA ITA ' '
129 46 * NOVAK Domen BAHRAIN - MERIDA SLO ' '
130 21 LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL ' '
131 155 McLAY Daniel EF EDUCATION FIRST GBR ' '
132 227 SISKEVICIUS Evaldas LTU ' '
133 16 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON - SCOTT ESP ' '
134 64 FRANK Mathias AG2R LA MONDIALE SUI ' '
135 25 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ESP ' '
136 135 MOINARD Amael FRA ' '
137 192 * BARTA William USA ' '
138 75 * NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel ECU ' '
139 162 BAKELANTS Jan TEAM SUNWEB BEL ' '
140 202 BONIFAZIO Niccolo DIRECT ENERGIE ITA ' '
141 203 GAUDIN Damien DIRECT ENERGIE FRA ' '
142 52 BENNETT Sam BORA - HANSGROHE IRL 08'48"
143 55 PFINGSTEN Christoph BORA - HANSGROHE GER ' '
144 117 SENECHAL Florian DECEUNINCK - QUICK - STEP FRA 09'00"
145 172 EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 14'21"
146 82 ARU Fabio UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
147 187 VERMOTE Julien BEL ' '
148 223 * FEDELI Alessandro ITA ' '
149 77 * SOSA CUERVO Ivan Ramiro COL ' '
150 225 GROSU Eduard-Michael ROU ' '
151 204 HIVERT Jonathan DIRECT ENERGIE FRA ' '
- 131 BARGUIL Warren FRA DNF
- 132 BOUET Maxime FRA DNF
- 151 URAN Rigoberto EF EDUCATION FIRST COL DNF
- 24 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP DNS
- 32 de BUYST Jasper LOTTO SOUDAL BEL DNS
- 161 MATTHEWS Michael TEAM SUNWEB AUS DNS
- 166 TUSVELD Martijn TEAM SUNWEB NED DNS
- 181 CAVENDISH Mark GBR DNS
- 186 MEINTJES Louis RSA DNS
Show All
Mountain
Côte des Loges - km 22.5
1 12 BAUER Jack MITCHELTON - SCOTT NZL 4
2 123 HALLER Marco AUT 2
3 4 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP 1
Côte de Bouville - km 65.5
1 64 FRANK Mathias AG2R LA MONDIALE SUI 4
2 23 HOULE Hugo ASTANA PRO TEAM CAN 2
3 111 JUNGELS Bob DECEUNINCK - QUICK - STEP LUX 1
Côte du Pressoir - km 74
1 4 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP 4
2 34 HANSEN Adam James LOTTO SOUDAL AUS 2
3 11 YATES Simon Philip MITCHELTON - SCOTT GBR 1
Show All
Best Team
1 15 TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA 9h42'22"
2 5 BAHRAIN - MERIDA BAHRAIN - MERIDA ' '
3 21 DIRECT ENERGIE DIRECT ENERGIE 05"
4 11 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ ' '
5 7 AG2R LA MONDIALE AG2R LA MONDIALE ' '
6 6 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE ' '
7 10 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO 18"
8 8 TEAM SKY 28"
9 16 EF EDUCATION FIRST EF EDUCATION FIRST 52"
10 12 DECEUNINCK - QUICK - STEP DECEUNINCK - QUICK - STEP 01'44"
11 1 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM 02'06"
12 13 TEAM KATUSHA ALPECIN 02'33"
13 2 MITCHELTON - SCOTT MITCHELTON - SCOTT 06'39"
14 3 ASTANA PRO TEAM ASTANA PRO TEAM ' '
15 4 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL 06'44"
16 17 TEAM SUNWEB TEAM SUNWEB 07'58"
17 18 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 08'28"
18 19 TEAM DIMENSION DATA 09'12"
19 14 TEAM ARKEA - SAMSIC 13'23"
20 22 VITAL CONCEPT - B&B HOTELS 15'53"
21 9 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES 16'49"
22 23 DELKO MARSEILLE PROVENCE 20'02"
23 20 CCC TEAM 21'45"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Chevreuse > Chalette-sur-Loing
    • Monday, March 09 2020, 11:25 UTC
    • 166.5km
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: