Tissot Timing - Homepage

Tissot

Paris-Nice

8 - 15 March 2020 8 STAGES
Paris-Nice
Paris-Nice 2020 - Étape 1 - Plaisir > Plaisir PLAISIR - 76m Plaisir - 108m Paris-Nice 2020 - Étape 1 - Plaisir > Plaisir 0 20 40 60 80 100 120 140 154km 0 300 600 900 1200 1500 1800 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Bunch 02:38 Chase3 00:05 Chase2 00:10 Chase1 114.81
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

Results

Stage Winner
11 YATES Simon Philip MITCHELTON - SCOTT MITCHELTON - SCOTT GBRGBR
Best Young
174 le TURNIER Mathias COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRAFRA
Best Team
MITCHELTON - SCOTT
Stage
1 11 YATES Simon Philip MITCHELTON - SCOTT GBR B: 13" 16h55'53"
2 25 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ESP B: 06" ' '
3 174 * le TURNIER Mathias COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA B: 04" 32"
4 4 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP ' '
5 84 KRISTOFF Alexander UAE TEAM EMIRATES NOR ' '
6 12 BAUER Jack MITCHELTON - SCOTT NZL ' '
7 126 POLITT Nils GER ' '
8 7 VALLS FERRI Rafael MOVISTAR TEAM ESP ' '
9 17 TRENTIN Matteo MITCHELTON - SCOTT ITA ' '
10 64 FRANK Mathias AG2R LA MONDIALE SUI 11'46"
11 95 KIRSCH Alex TREK - SEGAFREDO LUX ' '
12 42 COLBRELLI Sonny BAHRAIN - MERIDA ITA ' '
13 16 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON - SCOTT ESP 11'48"
14 14 HAIG Jack MITCHELTON - SCOTT AUS ' '
15 51 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT ' '
16 35 KLUGE Roger LOTTO SOUDAL GER ' '
17 71 * BERNAL GOMEZ Egan Arley COL ' '
18 66 NAESEN Oliver AG2R LA MONDIALE BEL ' '
19 67 VANDENBERGH Stijn AG2R LA MONDIALE BEL ' '
20 53 DRUCKER Jean-Pierre BORA - HANSGROHE LUX ' '
21 82 ARU Fabio UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
22 86 SUTHERLAND Rory UAE TEAM EMIRATES AUS ' '
23 104 le GAC Olivier GROUPAMA - FDJ FRA ' '
24 116 SABATINI Fabio DECEUNINCK - QUICK - STEP ITA ' '
25 121 ZAKARIN Ilnur RUS ' '
26 117 SENECHAL Florian DECEUNINCK - QUICK - STEP FRA ' '
27 101 DEMARE Arnaud GROUPAMA - FDJ FRA ' '
28 107 SINKELDAM Ramon GROUPAMA - FDJ NED ' '
29 103 KONOVALOVAS Ignatas GROUPAMA - FDJ LTU ' '
30 102 GUARNIERI Jacopo GROUPAMA - FDJ ITA ' '
31 97 THEUNS Edward TREK - SEGAFREDO BEL ' '
32 115 KEISSE Iljo DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL ' '
33 113 GILBERT Philippe DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL ' '
34 111 JUNGELS Bob DECEUNINCK - QUICK - STEP LUX 18'57"
35 144 JANSEN Amund Grondahl TEAM JUMBO - VISMA NOR ' '
36 145 LINDEMAN Bert-Jan TEAM JUMBO - VISMA NED B: 01" ' '
37 152 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA ' '
38 141 GROENEWEGEN Dylan TEAM JUMBO - VISMA NED ' '
39 36 MAES Nikolas LOTTO SOUDAL BEL ' '
40 166 TUSVELD Martijn TEAM SUNWEB NED ' '
41 167 VERVAEKE Louis TEAM SUNWEB BEL ' '
42 161 MATTHEWS Michael TEAM SUNWEB AUS ' '
43 146 TEUNISSEN Mike TEAM JUMBO - VISMA NED ' '
44 147 WYNANTS Maarten TEAM JUMBO - VISMA BEL 19'09"
45 135 MOINARD Amael FRA ' '
46 153 DOCKER Mitchell EF EDUCATION FIRST AUS ' '
47 137 * WELTEN Bram NED ' '
48 132 BOUET Maxime FRA ' '
49 131 BARGUIL Warren FRA ' '
50 21 LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL ' '
51 24 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP ' '
52 27 SANCHEZ Luis Leon ASTANA PRO TEAM ESP ' '
53 31 EWAN Caleb LOTTO SOUDAL AUS B: 02" ' '
54 22 de VREESE Laurens ASTANA PRO TEAM BEL 20'32"
55 5 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM COL 20'51"
56 6 ROELANDTS Jurgen MOVISTAR TEAM BEL ' '
57 1 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP ' '
58 23 HOULE Hugo ASTANA PRO TEAM CAN 21'16"
59 15 MEZGEC Luka MITCHELTON - SCOTT SLO ' '
60 3 * CARRETERO Hector MOVISTAR TEAM ESP ' '
61 26 NIELSEN Magnus Cort ASTANA PRO TEAM DEN ' '
62 33 de GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL ' '
63 45 KOREN Kristijan BAHRAIN - MERIDA SLO ' '
64 52 BENNETT Sam BORA - HANSGROHE IRL ' '
65 47 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL ' '
66 54 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT ' '
67 62 CHEREL Mikael AG2R LA MONDIALE FRA ' '
68 63 * COSNEFROY Benoit AG2R LA MONDIALE FRA ' '
69 81 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL ' '
70 43 * GARCIA CORTINA Ivan BAHRAIN - MERIDA ESP ' '
71 32 de BUYST Jasper LOTTO SOUDAL BEL 21'39"
72 37 MONFORT Maxime LOTTO SOUDAL BEL ' '
73 13 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban MITCHELTON - SCOTT COL 21'42"
74 2 ANACONA Winner Andrew MOVISTAR TEAM COL ' '
75 41 POZZOVIVO Domenico BAHRAIN - MERIDA ITA ' '
76 55 PFINGSTEN Christoph BORA - HANSGROHE GER ' '
77 34 HANSEN Adam James LOTTO SOUDAL AUS B: 02" 22'23"
78 46 * NOVAK Domen BAHRAIN - MERIDA SLO ' '
79 44 HAUSSLER Heinrich BAHRAIN - MERIDA AUS ' '
80 57 SCHWARZMANN Michael BORA - HANSGROHE GER 22'25"
81 56 POLJANSKI Pawel BORA - HANSGROHE POL ' '
82 112 DECLERCQ Tim DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL ' '
83 123 HALLER Marco AUT ' '
84 94 de KORT Koen TREK - SEGAFREDO NED ' '
85 124 HOLLENSTEIN Reto SUI ' '
86 93 CICCONE Giulio TREK - SEGAFREDO ITA ' '
87 105 * MADOUAS Valentin GROUPAMA - FDJ FRA ' '
88 125 KITTEL Marcel GER ' '
89 96 PANTANO GOMEZ Jarlinson TREK - SEGAFREDO COL ' '
90 83 BYSTROM Sven Erik UAE TEAM EMIRATES NOR ' '
91 85 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
92 77 * SOSA CUERVO Ivan Ramiro COL ' '
93 74 KWIATKOWSKI Michal POL ' '
94 72 * GEOGHEGAN HART Tao GBR ' '
95 91 DEGENKOLB John TREK - SEGAFREDO GER ' '
96 73 HENAO GOMEZ Sebastian COL ' '
97 87 ULISSI Diego UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
98 65 GALLOPIN Tony AG2R LA MONDIALE FRA ' '
99 92 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA ' '
100 106 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA ' '
101 61 BARDET Romain AG2R LA MONDIALE FRA B: 03" ' '
102 75 * NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel ECU B: 01" ' '
103 76 ROWE Luke GBR ' '
104 114 * JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK - QUICK - STEP NED ' '
105 163 CURVERS Roy TEAM SUNWEB NED ' '
106 172 EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
107 156 SCULLY Tom EF EDUCATION FIRST NZL ' '
108 151 URAN Rigoberto EF EDUCATION FIRST COL ' '
109 136 PICHON Laurent FRA ' '
110 122 DEBUSSCHERE Jens BEL ' '
111 134 GREIPEL Andre GER ' '
112 133 * GESBERT Elie FRA ' '
113 127 ŠPILAK Simon SLO ' '
114 155 McLAY Daniel EF EDUCATION FIRST GBR ' '
115 201 CALMEJANE Lilian DIRECT ENERGIE FRA ' '
116 142 BENNETT George TEAM JUMBO - VISMA NZL ' '
117 154 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF EDUCATION FIRST COL ' '
118 162 BAKELANTS Jan TEAM SUNWEB BEL ' '
119 165 * PEDERSEN Casper Phillip TEAM SUNWEB DEN ' '
120 143 * EENKHOORN Pascal TEAM JUMBO - VISMA NED ' '
121 194 de MARCHI Alessandro ITA ' '
122 157 van GARDEREN Tejay EF EDUCATION FIRST USA ' '
123 207 TURGIS Anthony DIRECT ENERGIE FRA ' '
124 164 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB NED ' '
125 171 LAPORTE Christophe COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
126 173 HANSEN Jesper COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS DEN ' '
127 182 BAK YTTING Lars DEN ' '
128 175 PERICHON Pierre Luc COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
129 183 BOASSON HAGEN Edvald NOR ' '
130 187 VERMOTE Julien BEL ' '
131 177 van LERBERGHE Bert COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS BEL ' '
132 181 CAVENDISH Mark GBR ' '
133 191 ANTUNES Amaro POR ' '
134 184 * DAVIES Scott GBR ' '
135 204 HIVERT Jonathan DIRECT ENERGIE FRA ' '
136 205 PETIT Adrien DIRECT ENERGIE FRA ' '
137 206 TERPSTRA Niki DIRECT ENERGIE NED ' '
138 216 REZA Kevin FRA ' '
139 195 MARECZKO Jakub ITA ' '
140 197 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP ' '
141 193 de la PARTE Victor ESP ' '
142 192 * BARTA William USA ' '
143 202 BONIFAZIO Niccolo DIRECT ENERGIE ITA ' '
144 203 GAUDIN Damien DIRECT ENERGIE FRA ' '
145 211 COQUARD Bryan FRA ' '
146 227 SISKEVICIUS Evaldas LTU ' '
147 224 FINETTO Mauro ITA ' '
148 225 GROSU Eduard-Michael ROU ' '
149 214 * MULLER Patrick SUI ' '
150 186 MEINTJES Louis RSA ' '
151 176 SOUPE Geoffrey COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
152 222 EL FARES Julien FRA ' '
153 213 GAUTIER Cyril FRA ' '
154 223 * FEDELI Alessandro ITA ' '
155 185 EISEL Bernhard AUT ' '
156 196 TEN DAM Laurens NED ' '
157 215 PACHER Quentin FRA ' '
158 217 VICHOT Arthur FRA ' '
159 221 COMBAUD Romain FRA ' '
160 226 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU ' '
- 212 BOECKMANS Kris BEL DNF
Show All
Mountain
Côte des Mesnuls - km 25.5
1 34 HANSEN Adam James LOTTO SOUDAL AUS 4
2 12 BAUER Jack MITCHELTON - SCOTT NZL 2
3 156 SCULLY Tom EF EDUCATION FIRST NZL 1
Côte de Neauphle-le-Château - km 82
1 46 * NOVAK Domen BAHRAIN - MERIDA SLO 4
2 15 MEZGEC Luka MITCHELTON - SCOTT SLO 2
3 24 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP 1
Côte de Neauphle-le-Château - km 149.5
1 92 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA 4
2 34 HANSEN Adam James LOTTO SOUDAL AUS 2
3 163 CURVERS Roy TEAM SUNWEB NED 1
Show All
Best Team
1 2 MITCHELTON - SCOTT MITCHELTON - SCOTT 50h48'43"
2 1 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM 20'51"
3 9 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES 23'04"
4 13 TEAM KATUSHA ALPECIN 33'41"
5 7 AG2R LA MONDIALE AG2R LA MONDIALE 34'18"
6 11 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ 34'20"
7 12 DECEUNINCK - QUICK - STEP DECEUNINCK - QUICK - STEP ' '
8 3 ASTANA PRO TEAM ASTANA PRO TEAM 37'14"
9 6 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE 43'48"
10 18 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 44'18"
11 10 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO 44'55"
12 4 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL 48'50"
13 5 BAHRAIN - MERIDA BAHRAIN - MERIDA 53'14"
14 8 TEAM SKY 55'34"
15 15 TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA 55'47"
16 17 TEAM SUNWEB TEAM SUNWEB ' '
17 14 TEAM ARKEA - SAMSIC 56'23"
18 16 EF EDUCATION FIRST EF EDUCATION FIRST 59'27"
19 21 DIRECT ENERGIE DIRECT ENERGIE 1h06'11"
20 19 TEAM DIMENSION DATA ' '
21 20 CCC TEAM ' '
22 22 VITAL CONCEPT - B&B HOTELS ' '
23 23 DELKO MARSEILLE PROVENCE ' '
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Plaisir > Plaisir
    • Sunday, March 08 2020, 10:00 UTC
    • 154km
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: