Tissot Timing - Homepage

Tissot

Paris-Nice

8 - 15 March 2020 8 STAGES
Paris-Nice
Paris-Nice 2020 - Étape 1 - Plaisir > Plaisir PLAISIR - 76m Plaisir - 108m Paris-Nice 2020 - Étape 1 - Plaisir > Plaisir 0 20 40 60 80 100 120 140 154km 0 300 600 900 1200 1500 1800 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

Overall

Individual
11 YATES Simon Philip MITCHELTON - SCOTT MITCHELTON - SCOTT GBRGBR
Sprint
25 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ASTANA PRO TEAM ESPESP
Mountain
34 HANSEN Adam James LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL AUSAUS
Youth
174 le TURNIER Mathias COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRAFRA
Individual
1 11 YATES Simon Philip MITCHELTON - SCOTT GBR 16h55'40"
2 25 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ESP 07"
3 174 * le TURNIER Mathias COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 41"
4 4 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP 45"
5 84 KRISTOFF Alexander UAE TEAM EMIRATES NOR ' '
6 12 BAUER Jack MITCHELTON - SCOTT NZL ' '
7 126 POLITT Nils GER ' '
8 7 VALLS FERRI Rafael MOVISTAR TEAM ESP ' '
9 17 TRENTIN Matteo MITCHELTON - SCOTT ITA ' '
10 64 FRANK Mathias AG2R LA MONDIALE SUI 11'59"
11 95 KIRSCH Alex TREK - SEGAFREDO LUX ' '
12 42 COLBRELLI Sonny BAHRAIN - MERIDA ITA ' '
13 16 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON - SCOTT ESP 12'01"
14 14 HAIG Jack MITCHELTON - SCOTT AUS ' '
15 51 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT ' '
16 35 KLUGE Roger LOTTO SOUDAL GER ' '
17 71 * BERNAL GOMEZ Egan Arley COL ' '
18 66 NAESEN Oliver AG2R LA MONDIALE BEL ' '
19 53 DRUCKER Jean-Pierre BORA - HANSGROHE LUX ' '
20 82 ARU Fabio UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
21 86 SUTHERLAND Rory UAE TEAM EMIRATES AUS ' '
22 104 le GAC Olivier GROUPAMA - FDJ FRA ' '
23 116 SABATINI Fabio DECEUNINCK - QUICK - STEP ITA ' '
24 121 ZAKARIN Ilnur RUS ' '
25 117 SENECHAL Florian DECEUNINCK - QUICK - STEP FRA ' '
26 101 DEMARE Arnaud GROUPAMA - FDJ FRA ' '
27 107 SINKELDAM Ramon GROUPAMA - FDJ NED ' '
28 103 KONOVALOVAS Ignatas GROUPAMA - FDJ LTU ' '
29 102 GUARNIERI Jacopo GROUPAMA - FDJ ITA ' '
30 97 THEUNS Edward TREK - SEGAFREDO BEL ' '
31 115 KEISSE Iljo DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL ' '
32 113 GILBERT Philippe DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL ' '
33 67 VANDENBERGH Stijn AG2R LA MONDIALE BEL 12'11"
34 145 LINDEMAN Bert-Jan TEAM JUMBO - VISMA NED 19'09"
35 111 JUNGELS Bob DECEUNINCK - QUICK - STEP LUX 19'10"
36 144 JANSEN Amund Grondahl TEAM JUMBO - VISMA NOR ' '
37 152 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA ' '
38 141 GROENEWEGEN Dylan TEAM JUMBO - VISMA NED ' '
39 36 MAES Nikolas LOTTO SOUDAL BEL ' '
40 166 TUSVELD Martijn TEAM SUNWEB NED ' '
41 167 VERVAEKE Louis TEAM SUNWEB BEL ' '
42 161 MATTHEWS Michael TEAM SUNWEB AUS ' '
43 146 TEUNISSEN Mike TEAM JUMBO - VISMA NED ' '
44 31 EWAN Caleb LOTTO SOUDAL AUS 19'20"
45 147 WYNANTS Maarten TEAM JUMBO - VISMA BEL 19'22"
46 135 MOINARD Amael FRA ' '
47 153 DOCKER Mitchell EF EDUCATION FIRST AUS ' '
48 137 * WELTEN Bram NED ' '
49 132 BOUET Maxime FRA ' '
50 131 BARGUIL Warren FRA ' '
51 21 LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL ' '
52 24 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP ' '
53 27 SANCHEZ Luis Leon ASTANA PRO TEAM ESP ' '
54 22 de VREESE Laurens ASTANA PRO TEAM BEL 20'45"
55 5 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM COL 21'04"
56 6 ROELANDTS Jurgen MOVISTAR TEAM BEL ' '
57 1 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP ' '
58 23 HOULE Hugo ASTANA PRO TEAM CAN 21'29"
59 15 MEZGEC Luka MITCHELTON - SCOTT SLO ' '
60 3 * CARRETERO Hector MOVISTAR TEAM ESP ' '
61 26 NIELSEN Magnus Cort ASTANA PRO TEAM DEN ' '
62 33 de GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL ' '
63 45 KOREN Kristijan BAHRAIN - MERIDA SLO ' '
64 52 BENNETT Sam BORA - HANSGROHE IRL ' '
65 47 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL ' '
66 54 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT ' '
67 62 CHEREL Mikael AG2R LA MONDIALE FRA ' '
68 63 * COSNEFROY Benoit AG2R LA MONDIALE FRA ' '
69 81 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL ' '
70 43 * GARCIA CORTINA Ivan BAHRAIN - MERIDA ESP ' '
71 32 de BUYST Jasper LOTTO SOUDAL BEL 21'52"
72 37 MONFORT Maxime LOTTO SOUDAL BEL ' '
73 13 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban MITCHELTON - SCOTT COL 21'55"
74 2 ANACONA Winner Andrew MOVISTAR TEAM COL ' '
75 41 POZZOVIVO Domenico BAHRAIN - MERIDA ITA ' '
76 55 PFINGSTEN Christoph BORA - HANSGROHE GER ' '
77 34 HANSEN Adam James LOTTO SOUDAL AUS 22'34"
78 61 BARDET Romain AG2R LA MONDIALE FRA 22'35"
79 46 * NOVAK Domen BAHRAIN - MERIDA SLO 22'36"
80 44 HAUSSLER Heinrich BAHRAIN - MERIDA AUS ' '
81 75 * NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel ECU 22'37"
82 57 SCHWARZMANN Michael BORA - HANSGROHE GER 22'38"
83 56 POLJANSKI Pawel BORA - HANSGROHE POL ' '
84 112 DECLERCQ Tim DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL ' '
85 123 HALLER Marco AUT ' '
86 94 de KORT Koen TREK - SEGAFREDO NED ' '
87 124 HOLLENSTEIN Reto SUI ' '
88 93 CICCONE Giulio TREK - SEGAFREDO ITA ' '
89 105 * MADOUAS Valentin GROUPAMA - FDJ FRA ' '
90 125 KITTEL Marcel GER ' '
91 96 PANTANO GOMEZ Jarlinson TREK - SEGAFREDO COL ' '
92 83 BYSTROM Sven Erik UAE TEAM EMIRATES NOR ' '
93 85 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
94 77 * SOSA CUERVO Ivan Ramiro COL ' '
95 74 KWIATKOWSKI Michal POL ' '
96 72 * GEOGHEGAN HART Tao GBR ' '
97 91 DEGENKOLB John TREK - SEGAFREDO GER ' '
98 73 HENAO GOMEZ Sebastian COL ' '
99 87 ULISSI Diego UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
100 65 GALLOPIN Tony AG2R LA MONDIALE FRA ' '
101 92 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA ' '
102 106 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA ' '
103 76 ROWE Luke GBR ' '
104 114 * JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK - QUICK - STEP NED ' '
105 163 CURVERS Roy TEAM SUNWEB NED ' '
106 172 EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
107 156 SCULLY Tom EF EDUCATION FIRST NZL ' '
108 151 URAN Rigoberto EF EDUCATION FIRST COL ' '
109 136 PICHON Laurent FRA ' '
110 122 DEBUSSCHERE Jens BEL ' '
111 134 GREIPEL Andre GER ' '
112 133 * GESBERT Elie FRA ' '
113 127 ŠPILAK Simon SLO ' '
114 155 McLAY Daniel EF EDUCATION FIRST GBR ' '
115 201 CALMEJANE Lilian DIRECT ENERGIE FRA ' '
116 142 BENNETT George TEAM JUMBO - VISMA NZL ' '
117 154 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF EDUCATION FIRST COL ' '
118 162 BAKELANTS Jan TEAM SUNWEB BEL ' '
119 165 * PEDERSEN Casper Phillip TEAM SUNWEB DEN ' '
120 143 * EENKHOORN Pascal TEAM JUMBO - VISMA NED ' '
121 194 de MARCHI Alessandro ITA ' '
122 157 van GARDEREN Tejay EF EDUCATION FIRST USA ' '
123 207 TURGIS Anthony DIRECT ENERGIE FRA ' '
124 164 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB NED ' '
125 171 LAPORTE Christophe COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
126 173 HANSEN Jesper COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS DEN ' '
127 182 BAK YTTING Lars DEN ' '
128 175 PERICHON Pierre Luc COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
129 183 BOASSON HAGEN Edvald NOR ' '
130 187 VERMOTE Julien BEL ' '
131 177 van LERBERGHE Bert COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS BEL ' '
132 181 CAVENDISH Mark GBR ' '
133 191 ANTUNES Amaro POR ' '
134 184 * DAVIES Scott GBR ' '
135 204 HIVERT Jonathan DIRECT ENERGIE FRA ' '
136 205 PETIT Adrien DIRECT ENERGIE FRA ' '
137 206 TERPSTRA Niki DIRECT ENERGIE NED ' '
138 216 REZA Kevin FRA ' '
139 195 MARECZKO Jakub ITA ' '
140 197 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP ' '
141 193 de la PARTE Victor ESP ' '
142 192 * BARTA William USA ' '
143 202 BONIFAZIO Niccolo DIRECT ENERGIE ITA ' '
144 203 GAUDIN Damien DIRECT ENERGIE FRA ' '
145 211 COQUARD Bryan FRA ' '
146 227 SISKEVICIUS Evaldas LTU ' '
147 224 FINETTO Mauro ITA ' '
148 225 GROSU Eduard-Michael ROU ' '
149 214 * MULLER Patrick SUI ' '
150 186 MEINTJES Louis RSA ' '
151 176 SOUPE Geoffrey COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
152 222 EL FARES Julien FRA ' '
153 213 GAUTIER Cyril FRA ' '
154 223 * FEDELI Alessandro ITA ' '
155 185 EISEL Bernhard AUT ' '
156 196 TEN DAM Laurens NED ' '
157 215 PACHER Quentin FRA ' '
158 217 VICHOT Arthur FRA ' '
159 221 COMBAUD Romain FRA ' '
160 226 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU ' '
Show All
Team
1 2 MITCHELTON - SCOTT MITCHELTON - SCOTT 50h48'43"
2 1 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM 20'51"
3 9 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES 23'04"
4 13 TEAM KATUSHA ALPECIN 33'41"
5 7 AG2R LA MONDIALE AG2R LA MONDIALE 34'18"
6 11 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ 34'20"
7 12 DECEUNINCK - QUICK - STEP DECEUNINCK - QUICK - STEP ' '
8 3 ASTANA PRO TEAM ASTANA PRO TEAM 37'14"
9 6 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE 43'48"
10 18 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 44'18"
11 10 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO 44'55"
12 4 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL 48'50"
13 5 BAHRAIN - MERIDA BAHRAIN - MERIDA 53'14"
14 8 TEAM SKY 55'34"
15 15 TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA 55'47"
16 17 TEAM SUNWEB TEAM SUNWEB ' '
17 14 TEAM ARKEA - SAMSIC 56'23"
18 16 EF EDUCATION FIRST EF EDUCATION FIRST 59'27"
19 21 DIRECT ENERGIE DIRECT ENERGIE 1h06'11"
20 19 TEAM DIMENSION DATA ' '
21 20 CCC TEAM ' '
22 22 VITAL CONCEPT - B&B HOTELS ' '
23 23 DELKO MARSEILLE PROVENCE ' '
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Plaisir > Plaisir
    • Sunday, March 08 2020, 10:00 UTC
    • 154km
    Files
    downloads:
    Follow the race on: