Tissot Timing - Homepage

Tissot

Il Lombardia

15 August 2020
Il Lombardia
Il LOMBARDIA 2020 BERGAMO - 235m COMO - 200m Il LOMBARDIA 2020 0 20 40 60 80 100 120 140 160 180 200 220 231km 0 200 400 600 800 1000 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Timeline Start List Stage Map pdf

home

Stage Winner
41 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM ASTANA PRO TEAM DENDEN
Stage
1 41 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN 5h32'54"
2 211 BENNETT George JUMBO - VISMA NZL 31"
3 47 * VLASOV Aleksandr ASTANA PRO TEAM RUS 51"
4 1 MOLLEMA Bauke TREK - SEGAFREDO NED 01'19"
5 3 CICCONE Giulio TREK - SEGAFREDO ITA 01'40"
6 7 NIBALI Vincenzo TREK - SEGAFREDO ITA 03'31"
7 76 SCHACHMANN Maximilian BORA - HANSGROHE GER 04'31"
8 231 ULISSI Diego UAE TEAM EMIRATES ITA 05'20"
9 155 HERMANS Ben ISRAEL START - UP NATION BEL 06'00"
10 21 * VAN DER POEL Mathieu ALPECIN - FENIX NED 06'28"
11 82 DE MARCHI Alessandro CCC TEAM ITA 06'51"
12 217 TOLHOEK Antwan JUMBO - VISMA NED 08'15"
13 201 CARAPAZ Richard TEAM INEOS ECU ' '
14 123 CLARKE Simon EF PRO CYCLING AUS 10'05"
15 101 HERRADA Jesus COFIDIS ESP 10'09"
16 181 CATALDO Dario MOVISTAR TEAM ITA 10'18"
17 124 GUERREIRO Ruben EF PRO CYCLING POR 10'25"
18 246 * ROTA Lorenzo VINI ZABU' KTM ITA ' '
19 221 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB NED ' '
20 83 GESCHKE Simon CCC TEAM GER ' '
21 143 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA ' '
22 156 NAVARRO GARCIA Daniel ISRAEL START - UP NATION ESP ' '
23 151 BADILATTI Matteo ISRAEL START - UP NATION SUI ' '
24 71 MAJKA Rafal BORA - HANSGROHE POL 10'31"
25 16 * HANNINEN Jaakko AG2R LA MONDIALE FIN 10'56"
26 6 MOSCA Jacopo TREK - SEGAFREDO ITA 11'04"
27 2 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA ' '
28 86 ROSSKOPF Joseph CCC TEAM USA 12'55"
29 127 WOODS Michael EF PRO CYCLING CAN 12'56"
30 97 PETILLI Simone CIRCUS - WANTY GOBERT ITA ' '
31 74 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT ' '
32 223 HAGA Chad TEAM SUNWEB USA 12'59"
33 94 EIKING Odd Christian CIRCUS - WANTY GOBERT NOR 13'04"
34 24 SBARAGLI Kristian ALPECIN - FENIX ITA ' '
35 103 HANSEN Jesper COFIDIS DEN 13'10"
36 34 * FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC COL ' '
37 57 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN - MCLAREN AUT ' '
38 4 * CONCI Nicola TREK - SEGAFREDO ITA 13'19"
39 23 JANSSENS Jimmy ALPECIN - FENIX BEL 14'05"
40 244 GAROSIO Andrea VINI ZABU' KTM ITA 14'28"
41 202 * DUNBAR Edward TEAM INEOS IRL ' '
42 144 ROUX Anthony GROUPAMA - FDJ FRA 14'31"
43 51 BATTAGLIN Enrico BAHRAIN - MCLAREN ITA ' '
44 242 * FORTUNATO Lorenzo VINI ZABU' KTM ITA 14'44"
45 14 FRANK Mathias AG2R LA MONDIALE SUI ' '
46 147 * GUGLIELMI Simon GROUPAMA - FDJ FRA ' '
47 132 CHERNETSKII Sergei GAZPROM - RUSVELO RUS ' '
48 72 BENEDETTI Cesare BORA - HANSGROHE ITA ' '
49 162 * CRAS Steff LOTTO SOUDAL BEL ' '
50 61 * CARBONI Giovanni BARDIANI CSF FAIZANE' ITA 15'43"
51 224 * HAMILTON Christopher TEAM SUNWEB AUS 16'21"
52 25 VAKOČ Petr ALPECIN - FENIX CZE 16'43"
53 46 * TEJADA CANACUE Harold Alfonso ASTANA PRO TEAM COL 16'45"
54 177 * STANNARD Robert MITCHELTON - SCOTT AUS 17'50"
55 17 WARBASSE Lawrence AG2R LA MONDIALE USA ' '
56 87 * ZIMMERMANN Georg CCC TEAM GER ' '
57 204 MOSCON Gianni TEAM INEOS ITA ' '
58 116 * HONORE Mikkel Frolich DECEUNINCK - QUICK - STEP DEN ' '
59 135 ROVNY Ivan GAZPROM - RUSVELO RUS ' '
60 185 * RUBIO REYES Einer Augusto MOVISTAR TEAM COL ' '
61 236 RAVASI Edward UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
62 235 * MCNULTY Brandon UAE TEAM EMIRATES USA 18'43"
63 136 RYBALKIN Aleksei GAZPROM - RUSVELO RUS 20'08"
64 137 * VELASCO Simone GAZPROM - RUSVELO ITA ' '
65 225 * HINDLEY Jai TEAM SUNWEB AUS 20'20"
66 227 * STORK Florian TEAM SUNWEB GER ' '
67 84 * MALECKI Kamil CCC TEAM POL ' '
68 62 * COVILI Luca BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
69 212 BOUWMAN Koen JUMBO - VISMA NED ' '
70 26 VERVAEKE Louis ALPECIN - FENIX BEL ' '
71 163 * GOOSSENS Kobe LOTTO SOUDAL BEL ' '
72 11 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE FRA ' '
73 213 HARPER Chris JUMBO - VISMA AUS ' '
74 104 HERRADA Jose COFIDIS ESP ' '
75 134 * NYCH Artem GAZPROM - RUSVELO RUS ' '
76 35 GABBURO Davide ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA 20'55"
77 22 DE TIER Floris ALPECIN - FENIX BEL 21'11"
78 122 CAICEDO Jonathan EF PRO CYCLING ECU 22'42"
79 191 * DE BOD Stefan NTT PRO CYCLING RSA 24'16"
80 45 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ESP ' '
81 42 * ARANBURU DEBA Alex ASTANA PRO TEAM ESP ' '
82 173 GRMAY Tsgabu Gebremaryam MITCHELTON - SCOTT ETH ' '
83 186 SEPULVEDA Eduardo MOVISTAR TEAM ARG ' '
84 247 SPREAFICO Matteo VINI ZABU' KTM ITA 25'29"
85 182 * ALBA BOLIVAR Juan Diego MOVISTAR TEAM COL ' '
86 77 * SCHELLING Ide BORA - HANSGROHE NED 25'57"
87 126 NIELSEN Magnus Cort EF PRO CYCLING DEN 26'56"
88 85 * PALUTA Michal CCC TEAM POL ' '
89 184 * HOLLMANN Juri MOVISTAR TEAM GER 28'02"
90 37 * RAVANELLI Simone ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
91 161 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL 30'33"
92 13 DOMONT Axel AG2R LA MONDIALE FRA 32'10"
93 154 * GOLDSTEIN Omer ISRAEL START - UP NATION ISR 33'00"
94 92 * DELACROIX Theo CIRCUS - WANTY GOBERT FRA 33'32"
95 145 SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA ' '
96 142 FRANKINY Kilian GROUPAMA - FDJ SUI ' '
97 81 * VALTER Attila CCC TEAM HUN ' '
98 105 * LE TURNIER Mathias COFIDIS FRA ' '
99 146 * THOMAS Benjamin GROUPAMA - FDJ FRA ' '
100 67 * ZANA Filippo BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
101 194 KING Benjamin NTT PRO CYCLING USA 34'42"
102 157 PICCOLI James ISRAEL START - UP NATION CAN ' '
103 66 SENNI Manuel BARDIANI CSF FAIZANE' ITA 37'05"
104 96 PASQUALON Andrea CIRCUS - WANTY GOBERT ITA 37'41"
- 5 DE KORT Koen TREK - SEGAFREDO NED DNF
- 12 * CHAMPOUSSIN Clement AG2R LA MONDIALE FRA DNF
- 15 GASTAUER Ben AG2R LA MONDIALE LUX DNF
- 27 WALSLEBEN Philipp ALPECIN - FENIX GER DNF
- 31 * BAGIOLI Nicola ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA DNF
- 32 BISOLTI Alessandro ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA DNF
- 33 CHIRICO Luca ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA DNF
- 36 PELLAUD Simon ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC SUI DNF
- 43 BOARO Manuele ASTANA PRO TEAM ITA DNF
- 44 MARTINELLI Davide ASTANA PRO TEAM ITA DNF
- 52 BOLE Grega BAHRAIN - MCLAREN SLO DNF
- 53 CAPECCHI Eros BAHRAIN - MCLAREN ITA DNF
- 54 * DAVIES Scott BAHRAIN - MCLAREN GBR DNF
- 55 * NOVAK Domen BAHRAIN - MCLAREN SLO DNF
- 56 * PADUN Mark BAHRAIN - MCLAREN UKR DNF
- 63 FIORELLI Filippo BARDIANI CSF FAIZANE' ITA DNF
- 64 * ROMANO Francesco BARDIANI CSF FAIZANE' ITA DNF
- 65 * SAVINI Daniel BARDIANI CSF FAIZANE' ITA DNF
- 73 DRUCKER Jean-Pierre BORA - HANSGROHE LUX DNF
- 75 POLJANSKI Pawel BORA - HANSGROHE POL DNF
- 91 * DE PLUS Jasper CIRCUS - WANTY GOBERT BEL DNF
- 93 DEVRIENDT Tom CIRCUS - WANTY GOBERT BEL DNF
- 102 * BARCELO ARAGON Fernando COFIDIS ESP DNF
- 106 * MORIN Emmanuel COFIDIS FRA DNF
- 107 * VIVIANI Attilio COFIDIS ITA DNF
- 111 * EVENEPOEL Remco DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL DNF
- 112 * ALMEIDA Joao DECEUNINCK - QUICK - STEP POR DNF
- 113 * BAGIOLI Andrea DECEUNINCK - QUICK - STEP ITA DNF
- 114 CATTANEO Mattia DECEUNINCK - QUICK - STEP ITA DNF
- 115 DEVENYNS Dries DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL DNF
- 117 SERRY Pieter DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL DNF
- 121 BETTIOL Alberto EF PRO CYCLING ITA DNF
- 125 MORTON Lachlan EF PRO CYCLING AUS DNF
- 131 * KUZMIN Anton GAZPROM - RUSVELO KAZ DNF
- 133 * NEKRASOV Denis GAZPROM - RUSVELO RUS DNF
- 141 * BRUNEL Alexys GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 152 BOIVIN Guillaume ISRAEL START - UP NATION CAN DNF
- 153 CATAFORD Alexander ISRAEL START - UP NATION CAN DNF
- 164 HANSEN Adam James LOTTO SOUDAL AUS DNF
- 165 MAES Nikolas LOTTO SOUDAL BEL DNF
- 166 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL POL DNF
- 167 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL DNF
- 171 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON - SCOTT ESP DNF
- 172 ALBASINI Michael MITCHELTON - SCOTT SUI DNF
- 174 * HAMILTON Lucas MITCHELTON - SCOTT AUS DNF
- 175 MEYER Cameron MITCHELTON - SCOTT AUS DNF
- 176 * SCOTSON Callum MITCHELTON - SCOTT AUS DNF
- 183 * CARRETERO Hector MOVISTAR TEAM ESP DNF
- 187 VILLELLA Davide MOVISTAR TEAM ITA DNF
- 192 DYBALL Benjamin NTT PRO CYCLING AUS DNF
- 193 GASPAROTTO Enrico NTT PRO CYCLING SUI DNF
- 195 * MADER Gino NTT PRO CYCLING SUI DNF
- 196 * SOBRERO Matteo NTT PRO CYCLING ITA DNF
- 197 WYSS Danilo NTT PRO CYCLING SUI DNF
- 203 * GEOGHEGAN HART Tao TEAM INEOS GBR DNF
- 205 PUCCIO Salvatore TEAM INEOS ITA DNF
- 206 * SOSA CUERVO Ivan Ramiro TEAM INEOS COL DNF
- 207 SWIFT Ben TEAM INEOS GBR DNF
- 214 HOFSTEDE Lennard JUMBO - VISMA NED DNF
- 215 MARTENS Paul JUMBO - VISMA GER DNF
- 216 * VINGEGAARD Jonas JUMBO - VISMA DEN DNF
- 222 DENZ Nico TEAM SUNWEB GER DNF
- 226 TUSVELD Martijn TEAM SUNWEB NED DNF
- 232 ARU Fabio UAE TEAM EMIRATES ITA DNF
- 233 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES ITA DNF
- 234 * COVI Alessandro UAE TEAM EMIRATES ITA DNF
- 237 * RIABUSHENKO Aleksandr UAE TEAM EMIRATES BLR DNF
- 241 VISCONTI Giovanni VINI ZABU' KTM ITA DNF
- 243 FRAPPORTI Marco VINI ZABU' KTM ITA DNF
- 245 * MITRI James VINI ZABU' KTM NZL DNF
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Bergamo - Como
    • Saturday, August 15 2020, 12:20
    • 231km
    • 41.634 km/h
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: