Tissot Timing - Homepage

Tour de Romandie

30 April - 5 May 2019 6 STAGES
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

home

Stage Winner
5 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA SLOSLO
Best Young
54 GAUDU David GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ FRAFRA
Best Team
EF EDUCATION FIRST
Competitive
196 PELLAUD Simon SWISS CYCLING NATIONAL TEAM SWISS CYCLING NATIONAL TEAM SUISUI
Stage
1 5 ROGLIČ Primož B: 10" 2h42'21"
2 91 COSTA Rui B: 06" ' '
3 11 THOMAS Geraint B: 04" ' '
4 137 WOODS Michael ' '
5 54 * GAUDU David ' '
6 76 GROSSSCHARTNER Felix ' '
7 65 HIRT Jan ' '
8 71 BUCHMANN Emanuel ' '
9 1 KRUIJSWIJK Steven ' '
10 167 ZAKARIN Ilnur ' '
11 133 CARTHY Hugh John 06"
12 161 ŠPILAK Simon 19"
13 44 * KNOX James 26"
14 145 HAGEN Carl Fredrik ' '
15 124 BETANCUR Carlos ' '
16 134 DOMBROWSKI Joseph Lloyd ' '
17 127 SEPULVEDA Eduardo ' '
18 135 KANGERT Tanel ' '
19 31 FRANK Mathias ' '
20 21 BRAMBILLA Gianluca ' '
21 37 PETERS Nans ' '
22 157 ZOIDL Riccardo ' '
23 181 MARTIN Guillaume ' '
24 191 THALMANN Roland 45"
25 155 ROSSKOPF Joseph 01'21"
26 113 PERNSTEINER Hermann ' '
27 17 VAN BAARLE Dylan 01'35"
28 197 SCHELLING Patrick 01'44"
29 55 REICHENBACH Sebastien ' '
30 22 BERNARD Julien ' '
31 24 * EG Niklas ' '
32 101 HOWSON Damien ' '
33 122 ANACONA Winner Andrew ' '
34 12 ELISSONDE Kenny 01'47"
35 95 PETILLI Simone ' '
36 81 ROCHE Nicolas 01'52"
37 183 de GENDT Aime ' '
38 61 KUDUS Merhawi 02'02"
39 144 DE GENDT Thomas 02'17"
40 184 DEGAND Thomas ' '
41 15 ROSA Diego ' '
42 192 BADILATTI Matteo ' '
43 136 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe 02'42"
44 196 PELLAUD Simon 03'05"
45 174 MEINTJES Louis 03'14"
46 142 ARMEE Sander ' '
47 154 OWSIAN Lukasz ' '
48 104 GRMAY Tsgabu Gebremaryam ' '
49 32 CHEVRIER Clement ' '
50 96 RAVASI Edward ' '
51 64 * GREGAARD WILSLY Jonas 03'39"
52 193 FLUECKIGER Mathias 03'52"
53 185 EIKING Odd Christian 03'57"
54 177 WYSS Danilo ' '
55 36 GOUGEARD Alexis ' '
56 53 FRANKINY Kilian ' '
57 125 * CASTRILLO ZAPATER Jaime 04'44"
58 42 CAPECCHI Eros ' '
59 182 BACKAERT Frederik ' '
60 187 PASQUALON Andrea ' '
61 67 VILLELLA Davide ' '
62 194 IMHOF Claudio 05'28"
63 7 * VINGEGAARD Jonas ' '
64 132 CAICEDO Jonathan 06'02"
65 151 BEVIN Patrick 06'44"
66 186 MEURISSE Xandro ' '
67 82 FROHLINGER Johannes 07'15"
68 87 * STORK Florian 07'58"
69 84 * KAMNA Lennard ' '
70 43 * EVENEPOEL Remco 08'08"
71 163 KOCHETKOV Pavel 08'26"
72 111 COLBRELLI Sonny 09'20"
73 97 * RIABUSHENKO Aleksandr ' '
74 93 CONSONNI Simone ' '
75 156 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ' '
76 86 * STORER Michael ' '
77 152 * BARTA William ' '
78 126 PRADES REVERTER Eduard ' '
79 123 ARCAS Jorge ' '
80 164 KUZNETSOV Viacheslav ' '
81 141 CAMPENAERTS Victor ' '
82 16 SWIFT Ben ' '
83 105 MEYER Cameron 09'34"
84 166 * STRAKHOV Dmitrii ' '
85 51 KUNG Stefan 10'33"
86 56 * THOMAS Benjamin ' '
87 52 BONNET William ' '
88 147 * VANHOUCKE Harm 11'53"
89 176 VENTER Jaco 12'33"
90 3 MARTIN Tony ' '
91 25 IRIZAR ARAMBURU Markel ' '
92 35 GEDIMINAS Bagdonas 13'25"
93 115 TRATNIK Jan 15'02"
94 114 PIBERNIK Luka ' '
95 34 DILLIER Silvan ' '
96 175 THOMSON Jay Robert ' '
97 27 MULLEN Ryan ' '
98 116 WANG Meiyin ' '
99 33 DENZ Nico ' '
100 102 ALBASINI Michael ' '
101 23 CLARKE William 16'29"
102 106 * SCOTSON Callum ' '
103 92 BOHLI Tom ' '
104 77 PFINGSTEN Christoph ' '
105 46 SABATINI Fabio 17'15"
106 13 * GANNA Filippo 17'23"
107 45 MARTINELLI Davide ' '
108 14 KIRYIENKA Vasil ' '
109 47 SENECHAL Florian ' '
110 63 FOMINYKH Daniil 17'28"
111 66 STALNOV Nikita ' '
112 146 * IVERSEN Rasmus Byriel ' '
113 75 BODNAR Maciej 17'45"
114 73 BASKA Erik ' '
115 72 ARCHBOLD Shane 17'53"
116 6 VAN EMDEN Jos 18'18"
117 2 HOFSTEDE Lennard ' '
118 26 * MOSCHETTI Matteo ' '
- 4 * POWLESS Neilson DNF
- 83 HAGA Chad DNF
- 195 * MULLER Patrick DNF
- 41 VIVIANI Elia DNS
- 57 * VINCENT Leo DNS
- 62 CONTRERAS PINZON Rodrigo DNS
- 121 AMADOR Andrey DNS
- 131 BROWN Nathan DNS
- 171 NIZZOLO Giacomo DNS
Show All
Best Team
1 14 EF EDUCATION FIRST 8h07'35"
2 13 MOVISTAR TEAM 02'04"
3 2 TEAM INEOS 02'50"
4 3 TREK - SEGAFREDO 03'22"
5 4 AG2R LA MONDIALE 03'34"
6 19 WANTY - GOBERT CYCLING TEAM 04'03"
7 20 SWISS CYCLING NATIONAL TEAM 04'14"
8 10 UAE TEAM EMIRATES 04'29"
9 16 CCC TEAM ' '
10 1 TEAM JUMBO - VISMA 04'56"
11 6 GROUPAMA - FDJ 05'09"
12 7 ASTANA PRO TEAM ' '
13 15 LOTTO SOUDAL 05'25"
14 17 TEAM KATUSHA ALPECIN 08'13"
15 5 DECEUNINCK - QUICK - STEP 12'46"
16 11 MITCHELTON - SCOTT 14'00"
17 8 BORA - HANSGROHE 15'57"
18 9 TEAM SUNWEB 16'33"
19 18 TEAM DIMENSION DATA 19'12"
20 12 BAHRAIN - MERIDA 25'11"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Lucens - Torgon
    • Saturday, May 04 2019, 10:30 UTC
    • 176km
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: