Tissot Timing - Homepage

Paris-Nice

 10 - 17 March 2019 8 STAGES
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

Results

Stage Winner
52 BENNETT Sam BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE IRLIRL
Best Young
207 TURGIS Anthony DIRECT ENERGIE DIRECT ENERGIE FRAFRA
Best Team
BORA - HANSGROHE
Stage
1 52 BENNETT Sam B: 10" 4h12'35"
2 101 DEMARE Arnaud B: 06" ' '
3 17 TRENTIN Matteo B: 04" ' '
4 91 DEGENKOLB John ' '
5 211 COQUARD Bryan ' '
6 207 * TURGIS Anthony ' '
7 117 SENECHAL Florian ' '
8 66 NAESEN Oliver ' '
9 84 KRISTOFF Alexander ' '
10 71 * BERNAL GOMEZ Egan Arley ' '
11 43 * GARCIA CORTINA Ivan ' '
12 36 MAES Nikolas ' '
13 23 HOULE Hugo ' '
14 14 HAIG Jack B: 01" ' '
15 201 CALMEJANE Lilian ' '
16 53 DRUCKER Jean-Pierre ' '
17 65 GALLOPIN Tony ' '
18 42 COLBRELLI Sonny ' '
19 47 TEUNS Dylan ' '
20 106 MOLARD Rudy ' '
21 74 KWIATKOWSKI Michal B: 03" ' '
22 164 KELDERMAN Wilco ' '
23 27 SANCHEZ Luis Leon B: 05" ' '
24 213 GAUTIER Cyril ' '
25 105 * MADOUAS Valentin ' '
26 62 CHEREL Mikael ' '
27 175 PERICHON Pierre Luc ' '
28 102 GUARNIERI Jacopo ' '
29 54 GROSSSCHARTNER Felix ' '
30 111 JUNGELS Bob ' '
31 37 MONFORT Maxime ' '
32 61 BARDET Romain ' '
33 5 QUINTANA Nairo ' '
34 113 GILBERT Philippe ' '
35 142 BENNETT George ' '
36 121 ZAKARIN Ilnur ' '
37 2 ANACONA Winner Andrew ' '
38 56 POLJANSKI Pawel ' '
39 13 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban ' '
40 222 EL FARES Julien ' '
41 145 LINDEMAN Bert-Jan ' '
42 35 KLUGE Roger 20"
43 85 MARCATO Marco 22"
44 25 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion B: 03" 35"
45 81 HENAO MONTOYA Sergio Luis ' '
46 12 BAUER Jack 42"
47 76 ROWE Luke ' '
48 1 SOLER Marc ' '
49 216 REZA Kevin ' '
50 103 KONOVALOVAS Ignatas 52"
51 112 DECLERCQ Tim 01'03"
52 16 NIEVE ITURRALDE Mikel 01'11"
53 73 HENAO GOMEZ Sebastian ' '
54 127 ŠPILAK Simon 01'15"
55 75 * NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel 02'28"
56 31 * EWAN Caleb 02'34"
57 93 * CICCONE Giulio 03'08"
58 72 * GEOGHEGAN HART Tao ' '
59 171 LAPORTE Christophe 03'28"
60 97 THEUNS Edward 05'41"
61 184 * DAVIES Scott ' '
62 221 COMBAUD Romain ' '
63 205 PETIT Adrien ' '
64 67 VANDENBERGH Stijn ' '
65 92 BERNARD Julien ' '
66 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ' '
67 183 BOASSON HAGEN Edvald ' '
68 124 HOLLENSTEIN Reto ' '
69 116 SABATINI Fabio ' '
70 83 BYSTROM Sven Erik ' '
71 22 DE VREESE Laurens ' '
72 191 ANTUNES Amaro ' '
73 96 PANTANO GOMEZ Jarlinson ' '
74 15 MEZGEC Luka ' '
75 64 FRANK Mathias ' '
76 126 * POLITT Nils ' '
77 41 POZZOVIVO Domenico ' '
78 154 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe ' '
79 94 DE KORT Koen ' '
80 34 HANSEN Adam James ' '
81 95 KIRSCH Alex ' '
82 157 VAN GARDEREN Tejay ' '
83 193 DE LA PARTE Victor ' '
84 4 ERVITI Imanol ' '
85 3 * CARRETERO Hector ' '
86 77 * SOSA CUERVO Ivan Ramiro ' '
87 104 LE GAC Olivier ' '
88 173 HANSEN Jesper ' '
89 55 PFINGSTEN Christoph ' '
90 196 TEN DAM Laurens ' '
91 147 WYNANTS Maarten ' '
92 215 PACHER Quentin ' '
93 122 DEBUSSCHERE Jens ' '
94 134 GREIPEL Andre ' '
95 174 * LE TURNIER Mathias ' '
96 51 KONRAD Patrick ' '
97 123 HALLER Marco ' '
98 146 TEUNISSEN Mike ' '
99 144 * JANSEN Amund Grondahl ' '
100 141 GROENEWEGEN Dylan ' '
101 143 * EENKHOORN Pascal ' '
102 44 HAUSSLER Heinrich ' '
103 11 YATES Simon Philip 07'57"
104 177 VAN LERBERGHE Bert ' '
105 115 KEISSE Iljo ' '
106 185 EISEL Bernhard ' '
107 214 * MULLER Patrick ' '
108 45 KOREN Kristijan ' '
109 172 EDET Nicolas ' '
110 176 SOUPE Geoffrey ' '
111 33 DE GENDT Thomas ' '
112 202 BONIFAZIO Niccolo ' '
113 153 DOCKER Mitchell ' '
114 155 MCLAY Daniel ' '
115 156 SCULLY Tom ' '
116 107 SINKELDAM Ramon ' '
117 162 BAKELANTS Jan ' '
118 163 CURVERS Roy 10'36"
119 165 * PEDERSEN Casper Phillip ' '
120 224 FINETTO Mauro 10'38"
121 195 * MARECZKO Jakub ' '
122 194 DE MARCHI Alessandro ' '
123 223 * FEDELI Alessandro ' '
124 187 VERMOTE Julien ' '
125 225 GROSU Eduard-Michael ' '
126 226 NAVARDAUSKAS Ramunas ' '
127 86 SUTHERLAND Rory ' '
128 137 * WELTEN Bram ' '
129 26 NIELSEN Magnus Cort ' '
130 212 BOECKMANS Kris ' '
131 203 GAUDIN Damien ' '
132 192 * BARTA William ' '
133 217 VICHOT Arthur ' '
134 6 ROELANDTS Jurgen ' '
135 227 SISKEVICIUS Evaldas ' '
136 206 TERPSTRA Niki ' '
137 204 HIVERT Jonathan ' '
138 135 MOINARD Amael ' '
139 136 PICHON Laurent ' '
140 133 * GESBERT Elie ' '
141 63 * COSNEFROY Benoit ' '
142 57 SCHWARZMANN Michael ' '
- 7 VALLS FERRI Rafael DNF
- 87 ULISSI Diego DNF
- 114 * JAKOBSEN Fabio DNF
- 152 CRADDOCK G Lawson DNF
- 167 VERVAEKE Louis DNF
- 182 BAK YTTING Lars DNF
- 197 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose DNF
Show All
Mountain
Côte de la Sainte-Baume - km 114
1 224 FINETTO Mauro 7
2 136 PICHON Laurent 5
3 95 KIRSCH Alex 3
4 33 DE GENDT Thomas 2
5 12 BAUER Jack 1
Côte de Mazaugues - km 131
1 43 * GARCIA CORTINA Ivan 4
2 12 BAUER Jack 2
3 72 * GEOGHEGAN HART Tao 1
Côte de Sainte-Philomène - km 159
1 12 BAUER Jack 7
2 76 ROWE Luke 5
3 74 KWIATKOWSKI Michal 3
4 17 TRENTIN Matteo 2
5 14 HAIG Jack 1
Show All
Best Team
1 6 BORA - HANSGROHE 12h37'45"
2 11 GROUPAMA - FDJ ' '
3 5 BAHRAIN - MERIDA ' '
4 7 AG2R LA MONDIALE ' '
5 2 MITCHELTON - SCOTT ' '
6 12 DECEUNINCK - QUICK - STEP ' '
7 4 LOTTO SOUDAL 20"
8 3 ASTANA PRO TEAM 35"
9 22 VITAL CONCEPT - B&B HOTELS 42"
10 8 TEAM SKY ' '
11 1 MOVISTAR TEAM ' '
12 9 UAE TEAM EMIRATES 57"
13 21 DIRECT ENERGIE 05'41"
14 15 TEAM JUMBO - VISMA ' '
15 13 TEAM KATUSHA ALPECIN 06'56"
16 10 TREK - SEGAFREDO 08'49"
17 18 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 09'09"
18 23 DELKO MARSEILLE PROVENCE 16'19"
19 20 CCC TEAM 17'03"
20 17 TEAM SUNWEB 18'33"
21 19 TEAM DIMENSION DATA 19'19"
22 16 EF EDUCATION FIRST ' '
23 14 TEAM ARKEA - SAMSIC 26'57"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Peynier > Brignoles
    • Friday, March 15 2019, 11:05 UTC
    • 176.5km
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: