Tissot Timing - Homepage

Paris-Nice

 10 - 17 March 2019 8 STAGES
Home Start List Live Stage Overall Map pdf

Results

Stage Winner
11 YATES Simon Philip MITCHELTON - SCOTT MITCHELTON - SCOTT GBRGBR
Best Young
126 POLITT Nils TEAM KATUSHA ALPECIN TEAM KATUSHA ALPECIN GERGER
Best Team
EF EDUCATION FIRST
Stage
1 11 YATES Simon Philip 30'26"
2 126 * POLITT Nils 07"
3 74 KWIATKOWSKI Michal 11"
4 157 VAN GARDEREN Tejay 15"
5 154 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe ' '
6 71 * BERNAL GOMEZ Egan Arley ' '
7 152 CRADDOCK G Lawson ' '
8 156 SCULLY Tom 27"
9 1 SOLER Marc 30"
10 27 SANCHEZ Luis Leon ' '
11 111 JUNGELS Bob 39"
12 25 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion 43"
13 183 BOASSON HAGEN Edvald 44"
14 13 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban ' '
15 12 BAUER Jack 45"
16 164 KELDERMAN Wilco 49"
17 5 QUINTANA Nairo 53"
18 47 TEUNS Dylan 57"
19 54 GROSSSCHARTNER Felix 58"
20 194 DE MARCHI Alessandro 01'01"
21 207 * TURGIS Anthony 01'03"
22 72 * GEOGHEGAN HART Tao 01'05"
23 33 DE GENDT Thomas 01'07"
24 14 HAIG Jack ' '
25 167 VERVAEKE Louis 01'09"
26 106 MOLARD Rudy 01'12"
27 184 * DAVIES Scott 01'13"
28 61 BARDET Romain 01'15"
29 153 DOCKER Mitchell 01'19"
30 206 TERPSTRA Niki 01'21"
31 203 GAUDIN Damien ' '
32 117 SENECHAL Florian 01'22"
33 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel 01'23"
34 81 HENAO MONTOYA Sergio Luis 01'24"
35 165 * PEDERSEN Casper Phillip 01'26"
36 23 HOULE Hugo 01'27"
37 97 THEUNS Edward ' '
38 192 * BARTA William 01'30"
39 191 ANTUNES Amaro ' '
40 142 BENNETT George 01'31"
41 65 GALLOPIN Tony 01'32"
42 212 BOECKMANS Kris 01'33"
43 101 DEMARE Arnaud 01'34"
44 91 DEGENKOLB John 01'37"
44 196 TEN DAM Laurens ' '
46 6 ROELANDTS Jurgen 01'38"
47 162 BAKELANTS Jan 01'40"
48 37 MONFORT Maxime 01'41"
49 136 PICHON Laurent 01'42"
50 51 KONRAD Patrick 01'43"
51 121 ZAKARIN Ilnur ' '
52 205 PETIT Adrien ' '
53 146 TEUNISSEN Mike 01'48"
54 95 KIRSCH Alex 01'52"
55 87 ULISSI Diego 01'58"
56 66 NAESEN Oliver 01'59"
56 113 GILBERT Philippe ' '
58 83 BYSTROM Sven Erik 02'00"
59 53 DRUCKER Jean-Pierre 02'02"
60 143 * EENKHOORN Pascal 02'06"
61 64 FRANK Mathias ' '
62 85 MARCATO Marco 02'07"
63 201 CALMEJANE Lilian ' '
64 92 BERNARD Julien 02'10"
65 187 VERMOTE Julien 02'12"
66 182 BAK YTTING Lars 02'15"
67 105 * MADOUAS Valentin ' '
68 22 DE VREESE Laurens 02'17"
69 224 FINETTO Mauro 02'18"
70 4 ERVITI Imanol 02'20"
71 172 EDET Nicolas 02'21"
72 67 VANDENBERGH Stijn ' '
73 94 DE KORT Koen 02'23"
74 73 HENAO GOMEZ Sebastian 02'24"
75 175 PERICHON Pierre Luc ' '
76 55 PFINGSTEN Christoph ' '
77 44 HAUSSLER Heinrich 02'25"
78 197 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose 02'26"
79 217 VICHOT Arthur 02'28"
80 86 SUTHERLAND Rory 02'29"
81 215 PACHER Quentin ' '
82 41 POZZOVIVO Domenico 02'33"
83 45 KOREN Kristijan ' '
84 211 COQUARD Bryan 02'35"
85 171 LAPORTE Christophe 02'37"
86 115 KEISSE Iljo 02'40"
87 102 GUARNIERI Jacopo 02'42"
88 213 GAUTIER Cyril ' '
89 193 DE LA PARTE Victor 02'44"
90 134 GREIPEL Andre 02'45"
91 34 HANSEN Adam James 02'46"
92 42 COLBRELLI Sonny 02'47"
93 107 SINKELDAM Ramon ' '
94 103 KONOVALOVAS Ignatas ' '
95 7 VALLS FERRI Rafael 02'48"
96 56 POLJANSKI Pawel 02'49"
97 221 COMBAUD Romain 02'52"
98 104 LE GAC Olivier 02'56"
99 35 KLUGE Roger 02'59"
100 124 HOLLENSTEIN Reto ' '
101 147 WYNANTS Maarten 03'00"
102 16 NIEVE ITURRALDE Mikel ' '
103 2 ANACONA Winner Andrew 03'02"
104 52 BENNETT Sam 03'06"
105 31 * EWAN Caleb ' '
106 155 MCLAY Daniel ' '
107 223 * FEDELI Alessandro 03'08"
108 3 * CARRETERO Hector ' '
109 176 SOUPE Geoffrey ' '
110 144 * JANSEN Amund Grondahl 03'13"
111 63 * COSNEFROY Benoit 03'14"
112 225 GROSU Eduard-Michael 03'15"
113 17 TRENTIN Matteo 03'16"
114 75 * NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel 03'23"
115 57 SCHWARZMANN Michael ' '
116 222 EL FARES Julien 03'24"
117 62 CHEREL Mikael 03'27"
118 133 * GESBERT Elie ' '
119 177 VAN LERBERGHE Bert 03'28"
120 174 * LE TURNIER Mathias 03'29"
121 122 DEBUSSCHERE Jens ' '
122 84 KRISTOFF Alexander 03'31"
123 112 DECLERCQ Tim 03'32"
124 77 * SOSA CUERVO Ivan Ramiro ' '
125 216 REZA Kevin 03'33"
126 123 HALLER Marco 03'34"
127 36 MAES Nikolas 03'35"
128 15 MEZGEC Luka 03'36"
129 135 MOINARD Amael 03'37"
130 163 CURVERS Roy 03'38"
131 43 * GARCIA CORTINA Ivan ' '
132 173 HANSEN Jesper ' '
133 227 SISKEVICIUS Evaldas 03'44"
134 76 ROWE Luke 03'46"
135 204 HIVERT Jonathan 03'51"
136 185 EISEL Bernhard ' '
137 145 LINDEMAN Bert-Jan ' '
138 195 * MARECZKO Jakub ' '
139 226 NAVARDAUSKAS Ramunas 03'57"
140 127 ŠPILAK Simon ' '
141 93 * CICCONE Giulio 04'04"
142 214 * MULLER Patrick 04'06"
143 141 GROENEWEGEN Dylan 04'07"
144 116 SABATINI Fabio 04'09"
145 114 * JAKOBSEN Fabio 04'15"
146 96 PANTANO GOMEZ Jarlinson 04'31"
147 26 NIELSEN Magnus Cort 04'49"
148 202 BONIFAZIO Niccolo ' '
149 137 * WELTEN Bram 04'52"
Show All
Best Team
1 16 EF EDUCATION FIRST 1h32'03"
2 2 MITCHELTON - SCOTT 44"
3 8 TEAM SKY 46"
4 3 ASTANA PRO TEAM 01'51"
5 1 MOVISTAR TEAM 02'16"
6 17 TEAM SUNWEB 02'39"
7 21 DIRECT ENERGIE 03'00"
8 12 DECEUNINCK - QUICK - STEP 03'15"
9 20 CCC TEAM 03'16"
10 19 TEAM DIMENSION DATA 03'24"
11 6 BORA - HANSGROHE 03'58"
12 7 AG2R LA MONDIALE 04'01"
13 13 TEAM KATUSHA ALPECIN 04'04"
14 10 TREK - SEGAFREDO 04'11"
15 11 GROUPAMA - FDJ 04'16"
16 9 UAE TEAM EMIRATES 04'37"
17 15 TEAM JUMBO - VISMA 04'40"
18 4 LOTTO SOUDAL 04'49"
19 5 BAHRAIN - MERIDA 05'10"
20 22 VITAL CONCEPT - B&B HOTELS 05'45"
21 18 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 06'37"
22 14 TEAM ARKEA - SAMSIC 07'09"
23 23 DELKO MARSEILLE PROVENCE 07'33"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Barbentane > Barbentane
    • Thursday, March 14 2019, 12:18 UTC
    • 25.5km
    Files
    downloads:
    Follow the race on: