Tissot Timing - Homepage

Paris-Nice

 10 - 17 March 2019 8 STAGES
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

Results

Stage Winner
52 BENNETT Sam BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE IRLIRL
Best Young
31 EWAN Caleb LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL AUSAUS
Best Team
GROUPAMA - FDJ
Stage
1 52 BENNETT Sam B: 10" 5h16'25"
2 31 * EWAN Caleb B: 06" ' '
3 114 * JAKOBSEN Fabio B: 04" ' '
4 155 MCLAY Daniel ' '
5 211 COQUARD Bryan ' '
6 202 BONIFAZIO Niccolo ' '
7 84 KRISTOFF Alexander ' '
8 101 DEMARE Arnaud ' '
9 141 GROENEWEGEN Dylan ' '
10 97 THEUNS Edward ' '
11 225 GROSU Eduard-Michael ' '
12 195 * MARECZKO Jakub ' '
13 183 BOASSON HAGEN Edvald ' '
14 134 GREIPEL Andre ' '
15 175 PERICHON Pierre Luc ' '
16 171 LAPORTE Christophe ' '
17 23 HOULE Hugo ' '
18 106 MOLARD Rudy ' '
19 17 TRENTIN Matteo ' '
20 15 MEZGEC Luka ' '
21 146 TEUNISSEN Mike ' '
22 65 GALLOPIN Tony B: 01" ' '
23 91 DEGENKOLB John ' '
24 42 COLBRELLI Sonny ' '
25 22 DE VREESE Laurens ' '
26 67 VANDENBERGH Stijn ' '
27 14 HAIG Jack ' '
28 12 BAUER Jack ' '
29 164 KELDERMAN Wilco ' '
30 5 QUINTANA Nairo ' '
31 66 NAESEN Oliver ' '
32 27 SANCHEZ Luis Leon B: 02" ' '
33 201 CALMEJANE Lilian ' '
34 35 KLUGE Roger ' '
35 124 HOLLENSTEIN Reto ' '
36 54 GROSSSCHARTNER Felix B: 01" ' '
37 185 EISEL Bernhard ' '
38 95 KIRSCH Alex ' '
39 125 KITTEL Marcel ' '
40 105 * MADOUAS Valentin ' '
41 165 * PEDERSEN Casper Phillip ' '
42 74 KWIATKOWSKI Michal B: 06" ' '
43 163 CURVERS Roy ' '
44 51 KONRAD Patrick ' '
45 71 * BERNAL GOMEZ Egan Arley B: 02" ' '
46 227 SISKEVICIUS Evaldas ' '
47 111 JUNGELS Bob ' '
48 122 DEBUSSCHERE Jens ' '
49 142 BENNETT George ' '
50 102 GUARNIERI Jacopo ' '
51 184 * DAVIES Scott ' '
52 13 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban ' '
53 197 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ' '
54 6 ROELANDTS Jurgen ' '
55 121 ZAKARIN Ilnur ' '
56 113 GILBERT Philippe ' '
57 217 VICHOT Arthur ' '
58 61 BARDET Romain ' '
59 43 * GARCIA CORTINA Ivan ' '
60 62 CHEREL Mikael ' '
61 37 MONFORT Maxime ' '
62 213 GAUTIER Cyril ' '
63 207 * TURGIS Anthony ' '
64 94 DE KORT Koen ' '
65 45 KOREN Kristijan ' '
66 34 HANSEN Adam James ' '
67 162 BAKELANTS Jan ' '
68 96 PANTANO GOMEZ Jarlinson ' '
69 177 VAN LERBERGHE Bert ' '
70 25 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ' '
71 93 * CICCONE Giulio ' '
72 116 SABATINI Fabio ' '
73 47 TEUNS Dylan ' '
74 212 BOECKMANS Kris ' '
75 216 REZA Kevin ' '
76 4 ERVITI Imanol ' '
77 44 HAUSSLER Heinrich ' '
78 193 DE LA PARTE Victor ' '
79 53 DRUCKER Jean-Pierre ' '
80 176 SOUPE Geoffrey ' '
81 3 * CARRETERO Hector ' '
82 187 VERMOTE Julien ' '
83 77 * SOSA CUERVO Ivan Ramiro ' '
84 224 FINETTO Mauro ' '
85 157 VAN GARDEREN Tejay ' '
86 154 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe ' '
87 152 CRADDOCK G Lawson ' '
88 182 BAK YTTING Lars 16"
89 87 ULISSI Diego ' '
90 7 VALLS FERRI Rafael ' '
91 205 PETIT Adrien 19"
92 55 PFINGSTEN Christoph 20"
93 117 SENECHAL Florian ' '
94 223 * FEDELI Alessandro ' '
95 56 POLJANSKI Pawel ' '
96 36 MAES Nikolas ' '
97 126 * POLITT Nils ' '
98 57 SCHWARZMANN Michael ' '
99 144 * JANSEN Amund Grondahl ' '
100 136 PICHON Laurent ' '
101 107 SINKELDAM Ramon 35"
102 133 * GESBERT Elie 01'05"
103 203 GAUDIN Damien ' '
104 103 KONOVALOVAS Ignatas ' '
105 137 * WELTEN Bram 01'25"
106 222 EL FARES Julien ' '
107 83 BYSTROM Sven Erik 01'33"
108 85 MARCATO Marco ' '
109 191 ANTUNES Amaro ' '
110 153 DOCKER Mitchell ' '
111 123 HALLER Marco ' '
112 226 NAVARDAUSKAS Ramunas 01'36"
113 2 ANACONA Winner Andrew ' '
114 206 TERPSTRA Niki ' '
115 167 VERVAEKE Louis ' '
116 112 DECLERCQ Tim ' '
117 221 COMBAUD Romain ' '
118 104 LE GAC Olivier ' '
119 115 KEISSE Iljo ' '
120 145 LINDEMAN Bert-Jan ' '
121 156 SCULLY Tom ' '
122 173 HANSEN Jesper 01'42"
123 76 ROWE Luke 01'48"
124 147 WYNANTS Maarten 02'47"
125 143 * EENKHOORN Pascal ' '
126 33 DE GENDT Thomas ' '
127 86 SUTHERLAND Rory ' '
128 214 * MULLER Patrick ' '
129 192 * BARTA William ' '
130 174 * LE TURNIER Mathias ' '
131 92 BERNARD Julien ' '
132 64 FRANK Mathias ' '
133 172 EDET Nicolas ' '
134 127 ŠPILAK Simon ' '
135 81 HENAO MONTOYA Sergio Luis ' '
136 73 HENAO GOMEZ Sebastian ' '
137 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ' '
138 75 * NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel ' '
139 1 SOLER Marc ' '
140 16 NIEVE ITURRALDE Mikel ' '
141 26 NIELSEN Magnus Cort ' '
142 11 YATES Simon Philip ' '
143 72 * GEOGHEGAN HART Tao ' '
144 41 POZZOVIVO Domenico ' '
145 135 MOINARD Amael ' '
146 63 * COSNEFROY Benoit ' '
147 204 HIVERT Jonathan ' '
148 196 TEN DAM Laurens ' '
149 194 DE MARCHI Alessandro ' '
150 215 PACHER Quentin 06'55"
- 46 * NOVAK Domen DNF
- 82 ARU Fabio DNF
Show All
Best Team
1 11 GROUPAMA - FDJ 15h49'15"
2 2 MITCHELTON - SCOTT ' '
3 10 TREK - SEGAFREDO ' '
4 3 ASTANA PRO TEAM ' '
5 15 TEAM JUMBO - VISMA ' '
6 7 AG2R LA MONDIALE ' '
7 6 BORA - HANSGROHE ' '
8 4 LOTTO SOUDAL ' '
9 18 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ' '
10 19 TEAM DIMENSION DATA ' '
11 21 DIRECT ENERGIE ' '
12 12 DECEUNINCK - QUICK - STEP ' '
13 17 TEAM SUNWEB ' '
14 13 TEAM KATUSHA ALPECIN ' '
15 22 VITAL CONCEPT - B&B HOTELS ' '
16 23 DELKO MARSEILLE PROVENCE ' '
17 20 CCC TEAM ' '
18 5 BAHRAIN - MERIDA ' '
19 1 MOVISTAR TEAM ' '
20 8 TEAM SKY ' '
21 16 EF EDUCATION FIRST ' '
22 14 TEAM ARKEA - SAMSIC 01'25"
23 9 UAE TEAM EMIRATES 01'49"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Cepoy > Moulins / Yzeure
    • Tuesday, March 12 2019, 10:35 UTC
    • 200km
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: