Tissot Timing - Homepage

Paris-Nice

 10 - 17 March 2019 8 STAGES
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

Results

Stage Winner
141 GROENEWEGEN Dylan TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA NEDNED
Best Young
43 GARCIA CORTINA Ivan BAHRAIN - MERIDA BAHRAIN - MERIDA ESPESP
Best Team
TEAM JUMBO - VISMA
Stage
1 141 GROENEWEGEN Dylan B: 10" 3h14'04"
2 43 * GARCIA CORTINA Ivan B: 06" ' '
3 113 GILBERT Philippe B: 04" ' '
4 17 TRENTIN Matteo ' '
5 74 KWIATKOWSKI Michal B: 03" ' '
6 27 SANCHEZ Luis Leon B: 02" ' '
7 71 * BERNAL GOMEZ Egan Arley ' '
8 101 DEMARE Arnaud 05"
9 134 GREIPEL Andre ' '
10 146 TEUNISSEN Mike ' '
11 91 DEGENKOLB John ' '
12 207 * TURGIS Anthony ' '
13 171 LAPORTE Christophe ' '
14 66 NAESEN Oliver B: 01" ' '
15 201 CALMEJANE Lilian ' '
16 53 DRUCKER Jean-Pierre ' '
17 23 HOULE Hugo ' '
18 206 TERPSTRA Niki ' '
19 14 HAIG Jack ' '
20 36 MAES Nikolas ' '
21 205 PETIT Adrien ' '
22 106 MOLARD Rudy B: 01" ' '
23 85 MARCATO Marco ' '
24 61 BARDET Romain B: 02" ' '
25 111 JUNGELS Bob ' '
26 164 KELDERMAN Wilco ' '
27 54 GROSSSCHARTNER Felix ' '
28 5 QUINTANA Nairo ' '
29 62 CHEREL Mikael ' '
30 153 DOCKER Mitchell ' '
31 105 * MADOUAS Valentin ' '
32 121 ZAKARIN Ilnur ' '
33 51 KONRAD Patrick ' '
34 56 POLJANSKI Pawel ' '
35 65 GALLOPIN Tony B: 03" ' '
36 157 VAN GARDEREN Tejay ' '
37 42 COLBRELLI Sonny ' '
38 142 BENNETT George ' '
39 144 * JANSEN Amund Grondahl ' '
40 35 KLUGE Roger ' '
41 45 KOREN Kristijan ' '
42 97 THEUNS Edward ' '
43 103 KONOVALOVAS Ignatas 16"
44 94 DE KORT Koen 18"
45 76 ROWE Luke 38"
46 107 SINKELDAM Ramon 42"
47 47 TEUNS Dylan 52"
48 213 GAUTIER Cyril ' '
49 4 ERVITI Imanol ' '
50 152 CRADDOCK G Lawson ' '
51 67 VANDENBERGH Stijn ' '
52 6 ROELANDTS Jurgen 01'19"
53 147 WYNANTS Maarten ' '
54 185 EISEL Bernhard ' '
55 184 * DAVIES Scott ' '
56 126 * POLITT Nils ' '
57 143 * EENKHOORN Pascal ' '
58 165 * PEDERSEN Casper Phillip ' '
59 125 KITTEL Marcel ' '
60 123 HALLER Marco ' '
61 102 GUARNIERI Jacopo ' '
62 104 LE GAC Olivier 01'32"
63 112 DECLERCQ Tim 01'49"
64 177 VAN LERBERGHE Bert ' '
65 95 KIRSCH Alex 02'01"
66 145 LINDEMAN Bert-Jan 03'24"
67 44 HAUSSLER Heinrich 04'38"
68 114 * JAKOBSEN Fabio 06'23"
69 222 EL FARES Julien 06'44"
70 137 * WELTEN Bram ' '
71 116 SABATINI Fabio ' '
72 93 * CICCONE Giulio ' '
73 182 BAK YTTING Lars ' '
74 57 SCHWARZMANN Michael ' '
75 12 BAUER Jack ' '
76 122 DEBUSSCHERE Jens ' '
77 22 DE VREESE Laurens ' '
78 167 VERVAEKE Louis ' '
79 34 HANSEN Adam James ' '
80 183 BOASSON HAGEN Edvald ' '
81 226 NAVARDAUSKAS Ramunas ' '
82 197 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ' '
83 173 HANSEN Jesper ' '
84 3 * CARRETERO Hector ' '
85 196 TEN DAM Laurens ' '
86 115 KEISSE Iljo ' '
87 37 MONFORT Maxime ' '
88 224 FINETTO Mauro ' '
89 156 SCULLY Tom ' '
90 136 PICHON Laurent ' '
91 211 COQUARD Bryan ' '
92 154 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe ' '
93 2 ANACONA Winner Andrew ' '
94 96 PANTANO GOMEZ Jarlinson ' '
95 13 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban ' '
96 26 NIELSEN Magnus Cort ' '
97 15 MEZGEC Luka ' '
98 63 * COSNEFROY Benoit ' '
99 133 * GESBERT Elie ' '
100 31 * EWAN Caleb ' '
101 11 YATES Simon Philip ' '
102 87 ULISSI Diego 08'27"
103 221 COMBAUD Romain ' '
104 83 BYSTROM Sven Erik ' '
105 84 KRISTOFF Alexander ' '
106 124 HOLLENSTEIN Reto ' '
107 33 DE GENDT Thomas ' '
108 163 CURVERS Roy ' '
109 86 SUTHERLAND Rory ' '
110 127 ŠPILAK Simon ' '
111 191 ANTUNES Amaro ' '
112 215 PACHER Quentin ' '
113 175 PERICHON Pierre Luc ' '
114 176 SOUPE Geoffrey ' '
115 195 * MARECZKO Jakub ' '
116 217 VICHOT Arthur ' '
117 194 DE MARCHI Alessandro ' '
118 214 * MULLER Patrick ' '
119 212 BOECKMANS Kris ' '
120 72 * GEOGHEGAN HART Tao ' '
121 193 DE LA PARTE Victor ' '
122 216 REZA Kevin ' '
123 174 * LE TURNIER Mathias ' '
124 7 VALLS FERRI Rafael ' '
125 1 SOLER Marc ' '
126 73 HENAO GOMEZ Sebastian ' '
127 81 HENAO MONTOYA Sergio Luis ' '
128 92 BERNARD Julien ' '
129 41 POZZOVIVO Domenico ' '
130 46 * NOVAK Domen ' '
131 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ' '
132 155 MCLAY Daniel ' '
133 227 SISKEVICIUS Evaldas ' '
134 16 NIEVE ITURRALDE Mikel ' '
135 64 FRANK Mathias ' '
136 25 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ' '
137 135 MOINARD Amael ' '
138 192 * BARTA William ' '
139 75 * NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel ' '
140 162 BAKELANTS Jan ' '
141 202 BONIFAZIO Niccolo ' '
142 203 GAUDIN Damien ' '
143 52 BENNETT Sam 08'48"
144 55 PFINGSTEN Christoph ' '
145 117 SENECHAL Florian 09'00"
146 172 EDET Nicolas 14'21"
147 82 ARU Fabio ' '
148 187 VERMOTE Julien ' '
149 223 * FEDELI Alessandro ' '
150 77 * SOSA CUERVO Ivan Ramiro ' '
151 225 GROSU Eduard-Michael ' '
152 204 HIVERT Jonathan ' '
- 151 URAN Rigoberto DNF
- 24 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka DNF
- 131 BARGUIL Warren DNF
- 132 BOUET Maxime DNF
- 181 CAVENDISH Mark DNF
- 186 MEINTJES Louis DNF
Show All
Mountain
Côte de Senlisse - km 26.5
1 203 GAUDIN Damien 4
2 194 DE MARCHI Alessandro 2
3 172 EDET Nicolas 1
Côte des Granges-le-Roi - km 54.5
1 117 SENECHAL Florian 4
2 43 * GARCIA CORTINA Ivan 2
3 57 SCHWARZMANN Michael 1
Show All
Best Team
1 15 TEAM JUMBO - VISMA 9h42'22"
2 5 BAHRAIN - MERIDA ' '
3 21 DIRECT ENERGIE 05"
4 11 GROUPAMA - FDJ ' '
5 7 AG2R LA MONDIALE ' '
6 6 BORA - HANSGROHE ' '
7 10 TREK - SEGAFREDO 18"
8 8 TEAM SKY 28"
9 16 EF EDUCATION FIRST 52"
10 12 DECEUNINCK - QUICK - STEP 01'44"
11 1 MOVISTAR TEAM 02'06"
12 13 TEAM KATUSHA ALPECIN 02'33"
13 2 MITCHELTON - SCOTT 06'39"
14 3 ASTANA PRO TEAM ' '
15 4 LOTTO SOUDAL 06'44"
16 17 TEAM SUNWEB 07'58"
17 18 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 08'28"
18 19 TEAM DIMENSION DATA 09'12"
19 14 TEAM ARKEA - SAMSIC 13'23"
20 22 VITAL CONCEPT - B&B HOTELS 15'53"
21 9 UAE TEAM EMIRATES 16'49"
22 23 DELKO MARSEILLE PROVENCE 20'02"
23 20 CCC TEAM 21'45"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Les Bréviaires > Bellegarde
    • Monday, March 11 2019, 11:35 UTC
    • 163.5km
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: