Tissot Timing - Homepage

Paris-Nice

 10 - 17 March 2019 8 STAGES
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

Results

Stage Winner
141 GROENEWEGEN Dylan TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA NEDNED
Best Young
31 EWAN Caleb LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL AUSAUS
Best Team
BORA - HANSGROHE
Stage
1 141 GROENEWEGEN Dylan B: 10" 3h17'35"
2 31 * EWAN Caleb B: 06" ' '
3 114 * JAKOBSEN Fabio B: 04" ' '
4 52 BENNETT Sam ' '
5 91 DEGENKOLB John ' '
6 17 TRENTIN Matteo ' '
7 101 DEMARE Arnaud ' '
8 42 COLBRELLI Sonny ' '
9 211 COQUARD Bryan ' '
10 207 * TURGIS Anthony ' '
11 171 LAPORTE Christophe ' '
12 66 NAESEN Oliver ' '
13 83 BYSTROM Sven Erik ' '
14 134 GREIPEL Andre ' '
15 71 * BERNAL GOMEZ Egan Arley B: 01" ' '
16 53 DRUCKER Jean-Pierre ' '
17 54 GROSSSCHARTNER Felix ' '
18 27 SANCHEZ Luis Leon B: 05" ' '
19 47 TEUNS Dylan ' '
20 106 MOLARD Rudy B: 01" ' '
21 23 HOULE Hugo ' '
22 5 QUINTANA Nairo ' '
23 201 CALMEJANE Lilian ' '
24 65 GALLOPIN Tony ' '
25 227 SISKEVICIUS Evaldas ' '
26 206 TERPSTRA Niki ' '
27 74 KWIATKOWSKI Michal B: 05" ' '
28 146 TEUNISSEN Mike ' '
29 214 * MULLER Patrick ' '
30 6 ROELANDTS Jurgen ' '
31 215 PACHER Quentin ' '
32 117 SENECHAL Florian ' '
33 103 KONOVALOVAS Ignatas ' '
34 151 URAN Rigoberto ' '
35 24 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ' '
36 131 BARGUIL Warren ' '
37 164 KELDERMAN Wilco ' '
38 11 YATES Simon Philip ' '
39 217 VICHOT Arthur ' '
40 216 REZA Kevin ' '
41 105 * MADOUAS Valentin ' '
42 142 BENNETT George ' '
43 36 MAES Nikolas ' '
44 111 JUNGELS Bob ' '
45 61 BARDET Romain ' '
46 121 ZAKARIN Ilnur ' '
47 113 GILBERT Philippe ' '
48 4 ERVITI Imanol ' '
49 97 THEUNS Edward ' '
50 72 * GEOGHEGAN HART Tao ' '
51 37 MONFORT Maxime ' '
52 156 SCULLY Tom ' '
53 153 DOCKER Mitchell ' '
54 116 SABATINI Fabio ' '
55 15 MEZGEC Luka ' '
56 147 WYNANTS Maarten ' '
57 75 * NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel ' '
58 76 ROWE Luke ' '
59 95 KIRSCH Alex ' '
60 144 * JANSEN Amund Grondahl ' '
61 43 * GARCIA CORTINA Ivan 16"
62 94 de KORT Koen 24"
63 107 SINKELDAM Ramon 26"
64 26 NIELSEN Magnus Cort 01'00"
65 194 de MARCHI Alessandro ' '
66 92 BERNARD Julien ' '
67 183 BOASSON HAGEN Edvald ' '
68 173 HANSEN Jesper ' '
69 197 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ' '
70 67 VANDENBERGH Stijn ' '
71 191 ANTUNES Amaro ' '
72 51 KONRAD Patrick ' '
73 2 ANACONA Winner Andrew ' '
74 13 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban ' '
75 57 SCHWARZMANN Michael ' '
76 96 PANTANO GOMEZ Jarlinson ' '
77 16 NIEVE ITURRALDE Mikel ' '
78 154 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe ' '
79 226 NAVARDAUSKAS Ramunas ' '
80 1 SOLER Marc ' '
81 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ' '
82 145 LINDEMAN Bert-Jan ' '
83 152 CRADDOCK G Lawson ' '
84 14 HAIG Jack 00"
85 203 GAUDIN Damien 01'33"
86 87 ULISSI Diego 02'42"
87 126 * POLITT Nils ' '
88 55 PFINGSTEN Christoph ' '
89 224 FINETTO Mauro ' '
90 93 * CICCONE Giulio ' '
91 186 MEINTJES Louis ' '
92 182 BAK YTTING Lars ' '
93 34 HANSEN Adam James ' '
94 56 POLJANSKI Pawel ' '
95 176 SOUPE Geoffrey ' '
96 185 EISEL Bernhard ' '
97 125 KITTEL Marcel ' '
98 124 HOLLENSTEIN Reto ' '
99 167 VERVAEKE Louis ' '
100 62 CHEREL Mikael ' '
101 221 COMBAUD Romain ' '
102 12 BAUER Jack ' '
103 132 BOUET Maxime ' '
104 222 EL FARES Julien ' '
105 63 * COSNEFROY Benoit ' '
106 64 FRANK Mathias ' '
107 122 DEBUSSCHERE Jens ' '
108 123 HALLER Marco ' '
109 177 van LERBERGHE Bert ' '
110 174 * le TURNIER Mathias ' '
111 112 DECLERCQ Tim ' '
112 41 POZZOVIVO Domenico ' '
113 22 de VREESE Laurens ' '
114 45 KOREN Kristijan ' '
115 127 ŠPILAK Simon ' '
116 193 de la PARTE Victor ' '
117 73 HENAO GOMEZ Sebastian ' '
118 175 PERICHON Pierre Luc ' '
119 136 PICHON Laurent ' '
120 104 le GAC Olivier ' '
121 137 * WELTEN Bram ' '
122 213 GAUTIER Cyril ' '
123 205 PETIT Adrien ' '
124 7 VALLS FERRI Rafael ' '
125 135 MOINARD Amael ' '
126 82 ARU Fabio ' '
127 84 KRISTOFF Alexander ' '
128 25 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ' '
129 115 KEISSE Iljo ' '
130 157 van GARDEREN Tejay ' '
131 143 * EENKHOORN Pascal ' '
132 184 * DAVIES Scott ' '
133 202 BONIFAZIO Niccolo ' '
134 102 GUARNIERI Jacopo ' '
135 212 BOECKMANS Kris ' '
136 196 TEN DAM Laurens ' '
137 85 MARCATO Marco 04'30"
138 86 SUTHERLAND Rory ' '
139 81 HENAO MONTOYA Sergio Luis ' '
140 172 EDET Nicolas ' '
141 192 * BARTA William ' '
142 195 * MARECZKO Jakub ' '
143 3 * CARRETERO Hector ' '
144 77 * SOSA CUERVO Ivan Ramiro ' '
145 44 HAUSSLER Heinrich ' '
146 133 * GESBERT Elie ' '
147 33 de GENDT Thomas ' '
148 165 * PEDERSEN Casper Phillip ' '
149 225 GROSU Eduard-Michael ' '
150 204 HIVERT Jonathan ' '
151 163 CURVERS Roy 07'36"
152 187 VERMOTE Julien 08'49"
153 46 * NOVAK Domen ' '
154 181 CAVENDISH Mark ' '
155 35 KLUGE Roger ' '
156 155 McLAY Daniel ' '
157 223 * FEDELI Alessandro ' '
158 162 BAKELANTS Jan 12'59"
- 32 de BUYST Jasper DNF
- 161 MATTHEWS Michael DNF
- 166 TUSVELD Martijn DNF
Show All
Sprint
Les Flambertins - km 119.5
1 27 SANCHEZ Luis Leon 3
2 74 KWIATKOWSKI Michal 2
3 71 * BERNAL GOMEZ Egan Arley 1
Saint-Germain-en-Laye - km 135.5
1 74 KWIATKOWSKI Michal 3
2 27 SANCHEZ Luis Leon 2
3 106 MOLARD Rudy 1
Saint-Germain-en-Laye - km 138.5
1 141 GROENEWEGEN Dylan 15
2 31 * EWAN Caleb 12
3 114 * JAKOBSEN Fabio 9
4 52 BENNETT Sam 7
5 91 DEGENKOLB John 6
More...
6 17 TRENTIN Matteo 5
7 101 DEMARE Arnaud 4
8 42 COLBRELLI Sonny 3
9 211 COQUARD Bryan 2
10 207 * TURGIS Anthony 1
Show All
Mountain
Côte de Beynes - km 20.5
1 203 GAUDIN Damien 4
2 221 COMBAUD Romain 2
3 135 MOINARD Amael 1
Côte de Beule - km 112
1 203 GAUDIN Damien 4
2 227 SISKEVICIUS Evaldas 2
3 131 BARGUIL Warren 1
Show All
Best Team
1 6 BORA - HANSGROHE 9h52'45"
2 21 DIRECT ENERGIE ' '
3 11 GROUPAMA - FDJ ' '
4 22 VITAL CONCEPT - B&B HOTELS ' '
5 15 TEAM JUMBO - VISMA ' '
6 3 ASTANA PRO TEAM ' '
7 12 DECEUNINCK - QUICK - STEP ' '
8 7 AG2R LA MONDIALE ' '
9 8 TEAM SKY ' '
10 4 LOTTO SOUDAL ' '
11 2 MITCHELTON - SCOTT ' '
12 1 MOVISTAR TEAM ' '
13 10 TREK - SEGAFREDO ' '
14 16 EF EDUCATION FIRST ' '
15 5 BAHRAIN - MERIDA 16"
16 14 TEAM ARKEA - SAMSIC 02'42"
17 20 CCC TEAM 03'00"
18 18 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 03'42"
19 23 DELKO MARSEILLE PROVENCE ' '
20 9 UAE TEAM EMIRATES 05'24"
21 13 TEAM KATUSHA ALPECIN ' '
22 19 TEAM DIMENSION DATA 06'24"
23 17 TEAM SUNWEB 07'12"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Saint-Germain-en-Laye > Saint-Germain-en-Laye
    • Sunday, March 10 2019, 10:35 UTC
    • 138.5km
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: