LIVE NOW!Women Junior Downhill Qualification

Tissot Timing - Homepage

Tissot

UCI MTB WORLD CHAMPIONSHIPS Men Elite Cross-country Olympic

Mont-Sainte-Anne Mont-Sainte-Anne 28 August - 1 September 2019
UCI MTB WORLD CHAMPIONSHIPS
Start List Results Stats pdf

Results

World Champion
1 SCHURTER Nino SWITZERLAND SUISUI
Results
1 1 SCHURTER Nino SUI 1:29:21
2 3 KERSCHBAUMER Gerhard ITA +0:11
3 13 van der POEL Mathieu NED +1:14
4 2 AVANCINI Henrique BRA +1:53
5 14 VOGEL Florian SUI +1:54
6 5 FLUECKIGER Mathias SUI +2:00
7 11 CAROD Titouan FRA +2:16
8 18 SARROU Jordan FRA +2:38
9 34 BRAIDOT Daniele ITA +2:45
10 23 LITSCHER Thomas SUI +3:04
11 8 TEMPIER Stephane FRA +3:36
12 16 BRAIDOT Luca ITA +3:44
13 30 FRISCHKNECHT Andri SUI +3:47
14 4 MAROTTE Maxime FRA +4:02
15 32 GROTTS Howard USA +4:24
16 22 CINK Ondrej CZE +4:25
17 42 SCHUERMANS Jens BEL +4:30
18 27 COLOMA NICOLAS Carlos ESP +4:30
19 59 PANHUYZEN Kevin BEL +4:31
20 37 SKARNITZL Jan CZE +4:31
21 20 KORETZKY Victor FRA +4:47
22 12 MARKT Karl AUT +4:48
23 44 FOIDL Maximilian AUT +4:50
24 25 RAGGL Gregor AUT +4:52
25 31 SINTSOV Anton RUS +4:53
26 49 BOUCHARD Leandre CAN +4:53
27 24 SOTO Catriel ARG +5:12
28 38 BERTOLINI Gioele ITA +5:19
29 17 INDERGAND Reto SUI +5:23
30 57 ZWIEHOFF Ben GER +5:33
31 7 COOPER Anton NZL +5:51
32 19 MANTECON GUTIERREZ Sergio ESP +6:06
33 43 EGGER Georg GER +6:15
34 48 TIBERI Andrea ITA +6:16
35 26 LOO Martin EST +6:29
36 6 FORSTER Lars SUI +6:41
37 84 HERRERA ARROYO Carlos CRC +6:51
38 51 PARTI Andras HUN +6:59
39 15 ROHRBACH Nicola SUI +7:16
40 35 WAWAK Bartlomiej POL +7:24
41 33 DRECHOU Hugo FRA +7:34
42 66 GOTARDELO MULLER Guilherme BRA +7:36
43 60 KONWA Marek POL +7:37
44 9 KULHAVY Jaroslav CZE +7:37
45 61 BLUMS Martins LAT +7:47
46 71 VROUWENVELDER Lukas USA +7:47
47 58 SWENSON Keegan USA +7:48
48 70 GAGNE Raphael CAN +7:56
49 52 DISERA Peter CAN +7:56
50 46 YAMAMOTO Kohei JPN +7:57
51 10 VALERO SERRANO David ESP +8:35
52 21 FUMIC Manuel GER +8:47
53 69 GLUTH Martin GER +9:08
54 39 COLLEDANI Nadir ITA +9:42
55 36 FONTANA Marco Aurelio ITA +10:17
56 47 HAIMY Shlomi ISR -1LAP
57 73 CASTANEDA MONSALVE Fabio Hernando COL -1LAP
58 45 FERGUSON Grant GBR -1LAP
59 68 IVANOV Timofei RUS -1LAP
60 50 L'ESPERANCE Andrew CAN -2LAP
61 40 COCUZZI Luiz Henrique BRA -2LAP
62 65 BOTERO VILLEGAS Jhonatan COL -2LAP
63 41 McCONNELL Daniel AUS -2LAP
64 82 WENGELIN Matthias SWE -2LAP
65 75 SESSLER Guy ISR -2LAP
66 89 MONROY Juan Fernando COL -2LAP
67 80 OLSSON Michael SWE -3LAP
68 87 SELEDKOV Ivan RUS -3LAP
69 76 MIRANDA MALDONADO Sebastian Alejan. CHI -3LAP
70 55 MACIAS Jorge Alvaro ARG -3LAP
71 54 COSTA Mario POR -3LAP
72 67 HARING Martin SVK -3LAP
73 95 JAYNE Sebastian AUS -3LAP
74 29 CARSTENSEN Sebastian Fini DEN -3LAP
75 79 GASCO Dario ARG -3LAP
76 81 LOGIGAN Lucian ROU -4LAP
77 83 FARIAS DIAZ Patricio Maximiliano CHI -4LAP
78 56 MARQUES de ALMEIDA Jose Gabriel BRA -4LAP
79 74 HIRANO Seiya JPN -4LAP
80 90 ASTUDILLO GALLARDO Eyair Francisco CHI -5LAP
81 91 DROBISCH Till NAM -5LAP
82 94 SUKPRASART Keerati THA -5LAP
83 92 McKEE Gareth IRL -5LAP
84 99 CHAWCHIANGKWANG Peerapol THA -5LAP
- 63 VASTL Jan CZE DNF2
- 72 PETERSONS Arnis LAT DNF2
- 64 KAZANTSEV Kirill KAZ DNF2
- 101 OMARSSON Ingvar ISL DNF1
- 77 TITARENKO Dmytro UKR DNS
- 98 VODOLAGA Viktor UKR DNS
Show All
Search by:
    Files
    downloads:
    Follow the race on: