Tissot Timing - Homepage

Tissot
Home Timeline Start List Stage Map pdf

home

Stage Winner
71 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM ASTANA PRO TEAM DENDEN
Stage
1 71 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN 6h37'37"
2 44 FORMOLO Davide BORA - HANSGROHE ITA 27"
3 41 SCHACHMANN Maximilian BORA - HANSGROHE GER 57"
4 51 YATES Adam MITCHELTON - SCOTT GBR 57"
5 11 WOODS Michael EF EDUCATION FIRST CAN 57"
6 171 GAUDU David GROUPAMA - FDJ FRA 57"
7 106 LANDA MEANA Mikel MOVISTAR TEAM ESP 57"
8 31 NIBALI Vincenzo BAHRAIN - MERIDA ITA 01'00"
9 37 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL 01'05"
10 66 POELS Wout TEAM SKY NED 01'26"
11 81 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL 01'29"
12 61 KWIATKOWSKI Michal TEAM SKY POL 01'29"
13 45 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT 01'29"
14 46 MC CARTHY Jay BORA - HANSGROHE AUS 01'29"
15 104 BETANCUR Carlos MOVISTAR TEAM COL 01'29"
16 1 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK - STEP FRA 01'29"
17 153 DE PLUS Laurens TEAM JUMBO - VISMA BEL 01'29"
18 125 POGACAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 01'29"
19 191 MARTIN Guillaume WANTY - GOBERT CYCLING TEAM FRA 01'29"
20 17 MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF EDUCATION FIRST COL 01'29"
21 21 BARDET Romain AG2R LA MONDIALE FRA 01'29"
22 147 ZAKARIN Ilnur TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 01'29"
23 55 IMPEY Daryl MITCHELTON - SCOTT RSA 02'09"
24 115 PEREZ Anthony COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 02'09"
25 175 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA 02'09"
26 161 SKUJINS Toms TREK - SEGAFREDO LAT 02'09"
27 83 LAMBRECHT Bjorg LOTTO SOUDAL BEL 02'09"
28 111 HERRADA Jesus COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 02'09"
29 123 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL 02'12"
30 92 BAKELANTS Jan TEAM SUNWEB BEL 02'13"
31 174 MADOUAS Valentin GROUPAMA - FDJ FRA 02'15"
32 16 KANGERT Tanel EF EDUCATION FIRST EST 02'17"
33 73 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP 02'26"
34 163 CICCONE Giulio TREK - SEGAFREDO ITA 02'28"
35 91 MATTHEWS Michael TEAM SUNWEB AUS 03'03"
36 34 MOHORIC Matej BAHRAIN - MERIDA SLO 03'15"
37 194 EIKING Odd Christian WANTY - GOBERT CYCLING TEAM NOR 03'34"
38 141 BATTAGLIN Enrico TEAM KATUSHA ALPECIN ITA 03'34"
39 127 ULISSI Diego UAE TEAM EMIRATES ITA 03'34"
40 14 CLARKE Simon EF EDUCATION FIRST AUS 03'34"
41 133 DE MARCHI Alessandro CCC TEAM ITA 03'37"
42 241 LIETAER Eliot BEL 04'11"
43 185 SLAGTER Tom-Jelte TEAM DIMENSION DATA NED 04'11"
44 107 VERONA QUINTANILLA Carlos MOVISTAR TEAM ESP 04'11"
45 24 COSNEFROY Benoit AG2R LA MONDIALE FRA 04'11"
46 15 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA 04'11"
47 77 VILLELLA Davide ASTANA PRO TEAM ITA 06'05"
48 235 PACHER Quentin VITAL CONCEPT - B&B HOTELS FRA 06'53"
49 64 GEOGHEGAN HART Tao TEAM SKY GBR 06'56"
50 93 DUMOULIN Tom TEAM SUNWEB NED 06'56"
51 95 HIRSCHI Marc TEAM SUNWEB SUI 06'56"
52 131 VAN AVERMAET Greg CCC TEAM BEL 06'56"
53 42 BENEDETTI Cesare BORA - HANSGROHE ITA 08'22"
54 72 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP 09'20"
55 76 SANCHEZ Luis León ASTANA PRO TEAM ESP 09'20"
56 74 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ESP 09'20"
57 33 CARUSO Damiano BAHRAIN - MERIDA ITA 09'20"
58 2 GILBERT Philippe DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL 09'20"
59 5 MAS NICOLAU Enric DECEUNINCK - QUICK - STEP ESP 09'20"
60 54 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS 09'20"
61 164 CONCI Nicola TREK - SEGAFREDO ITA 09'20"
62 224 SPRENGERS Thomas BEL 09'48"
63 97 VERVAEKE Louis TEAM SUNWEB BEL 09'48"
64 25 PARET PEINTRE Aurélien AG2R LA MONDIALE FRA 09'48"
65 146 STRAKHOV Dmitrii TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 10'36"
66 27 WARBASSE Lawrence AG2R LA MONDIALE USA 10'36"
67 62 DE LA CRUZ MELGAREJO David TEAM SKY ESP 11'32"
68 103 ANACONA Winner Andrew MOVISTAR TEAM COL 11'59"
69 85 MONFORT Maxime LOTTO SOUDAL BEL 11'59"
70 52 ALBASINI Michael MITCHELTON - SCOTT SUI 11'59"
71 102 AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM CRC 11'59"
72 39 NIBALI Antonio BAHRAIN - MERIDA ITA 11'59"
73 142 GONÇALVES José TEAM KATUSHA ALPECIN POR 13'11"
74 65 GOLAS Michal TEAM SKY POL 13'11"
75 63 DUNBAR Edward TEAM SKY IRL 13'11"
76 22 CHEREL Mikael AG2R LA MONDIALE FRA 13'11"
77 134 KOCH Jonas CCC TEAM GER 13'11"
78 152 BOUWMAN Koen TEAM JUMBO - VISMA NED 13'11"
79 181 KREUZIGER Roman TEAM DIMENSION DATA CZE 13'11"
80 67 PUCCIO Salvatore TEAM SKY ITA 13'11"
81 145 POLITT Nils TEAM KATUSHA ALPECIN GER 13'11"
82 113 MATE MARDONES Luis Angel COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 13'11"
83 156 MARTENS Paul TEAM JUMBO - VISMA GER 13'11"
84 155 LINDEMAN Bert-Jan TEAM JUMBO - VISMA NED 13'11"
85 184 KING Benjamin TEAM DIMENSION DATA USA 17'39"
86 143 HAAS Nathan TEAM KATUSHA ALPECIN AUS 17'39"
87 243 JULES Justin FRA 17'39"
88 132 CERNÝ Josef CCC TEAM CZE 17'39"
89 166 GOGL Michael TREK - SEGAFREDO AUT 17'39"
90 84 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL POL 17'39"
91 6 SERRY Pieter DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL 17'39"
92 105 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP 17'39"
93 206 SICARD Romain TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 17'39"
94 7 VAKOC Petr DECEUNINCK - QUICK - STEP CZE 17'39"
95 23 CHEVRIER Clément AG2R LA MONDIALE FRA 24'12"
96 213 HARDY Romain TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 24'12"
97 35 PIBERNIK Luka BAHRAIN - MERIDA SLO 24'12"
98 144 KOCHETKOV Pavel TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 24'12"
99 233 COURTEILLE Arnaud VITAL CONCEPT - B&B HOTELS FRA 24'12"
100 183 JANSE VAN RENSBURG Jacques Willem TEAM DIMENSION DATA RSA 24'12"
101 43 BURGHARDT Marcus BORA - HANSGROHE GER 24'12"
- 75 LUTSENKO Alexey ASTANA PRO TEAM KAZ DNF
- 203 HIVERT Jonathan TOTAL DIRECT ENERGIE FRA DNF
- 207 TULIK Angelo TOTAL DIRECT ENERGIE FRA DNF
- 222 DECLERCQ Benjamin BEL DNF
- 3 CAVAGNA Rémi DECEUNINCK - QUICK - STEP FRA DNF
- 4 DEVENYNS Dries DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL DNF
- 12 BETTIOL Alberto EF EDUCATION FIRST ITA DNF
- 13 BROWN Nathan EF EDUCATION FIRST USA DNF
- 26 VUILLERMOZ Alexis AG2R LA MONDIALE FRA DNF
- 32 BOLE Grega BAHRAIN - MERIDA SLO DNF
- 47 MÜHLBERGER Gregor BORA - HANSGROHE AUT DNF
- 53 BEWLEY Sam MITCHELTON - SCOTT NZL DNF
- 56 SCHULTZ Nicholas MITCHELTON - SCOTT AUS DNF
- 57 SMITH Dion MITCHELTON - SCOTT NZL DNF
- 82 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL DNF
- 86 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL DNF
- 87 VANENDERT Jelle LOTTO SOUDAL BEL DNF
- 94 HAMILTON Christopher TEAM SUNWEB AUS DNF
- 96 POWER Rob TEAM SUNWEB AUS DNF
- 101 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP DNF
- 112 LE TURNIER Mathias COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA DNF
- 114 MATHIS Marco COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS GER DNF
- 116 PERICHON Pierre Luc COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA DNF
- 117 SIMON Julien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA DNF
- 121 MARTIN Daniel UAE TEAM EMIRATES IRL DNF
- 122 COSTA Rui UAE TEAM EMIRATES POR DNF
- 124 MORI Manuele UAE TEAM EMIRATES ITA DNF
- 126 SUTHERLAND Rory UAE TEAM EMIRATES AUS DNF
- 135 PAUWELS Serge CCC TEAM BEL DNF
- 136 ROSSKOPF Joseph CCC TEAM USA DNF
- 137 TEN DAM Laurens CCC TEAM NED DNF
- 151 GESINK Robert TEAM JUMBO - VISMA NED DNF
- 154 LEEZER Thomas TEAM JUMBO - VISMA NED DNF
- 157 TOLHOEK Antwan TEAM JUMBO - VISMA NED DNF
- 162 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA DNF
- 165 FELLINE Fabio TREK - SEGAFREDO ITA DNF
- 167 STETINA Peter TREK - SEGAFREDO USA DNF
- 172 BONNET William GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 173 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE DNF
- 176 SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 177 VAUGRENARD Benoit GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 182 GASPAROTTO Enrico TEAM DIMENSION DATA ITA DNF
- 186 THOMSON Jay Robert TEAM DIMENSION DATA RSA DNF
- 187 VALGREN Michael TEAM DIMENSION DATA DEN DNF
- 192 BAUGNIES Jerome WANTY - GOBERT CYCLING TEAM BEL DNF
- 193 DOUBEY Fabien WANTY - GOBERT CYCLING TEAM FRA DNF
- 195 MEURISSE Xandro WANTY - GOBERT CYCLING TEAM BEL DNF
- 196 PASQUALON Andrea WANTY - GOBERT CYCLING TEAM ITA DNF
- 197 VLIEGEN Loïc WANTY - GOBERT CYCLING TEAM BEL DNF
- 201 CALMEJANE Lilian TOTAL DIRECT ENERGIE FRA DNF
- 202 GRELLIER Fabien TOTAL DIRECT ENERGIE FRA DNF
- 204 NAULEAU Bryan TOTAL DIRECT ENERGIE FRA DNF
- 205 OURSELIN Paul TOTAL DIRECT ENERGIE FRA DNF
- 211 GESBERT Elie TEAM ARKEA - SAMSIC FRA DNF
- 212 DELAPLACE Anthony TEAM ARKEA - SAMSIC FRA DNF
- 214 LEDANOIS Kevin TEAM ARKEA - SAMSIC FRA DNF
- 215 MAISON Jérémy TEAM ARKEA - SAMSIC FRA DNF
- 216 MOINARD Amael TEAM ARKEA - SAMSIC FRA DNF
- 217 VACHON Florian TEAM ARKEA - SAMSIC FRA DNF
- 221 VAN GESTEL Dries BEL DNF
- 223 DELTOMBE Kevin BEL DNF
- 225 VAN GOMPEL Mathias BEL DNF
- 226 VAN POUCKE Aaron BEL DNF
- 227 VERWILST Aaron BEL DNF
- 231 MÜLLER Patrick VITAL CONCEPT - B&B HOTELS SUI DNF
- 232 BAGOT Yoann VITAL CONCEPT - B&B HOTELS FRA DNF
- 234 GAUTIER Cyril VITAL CONCEPT - B&B HOTELS FRA DNF
- 236 REZA Kevin VITAL CONCEPT - B&B HOTELS FRA DNF
- 237 TURGIS Jimmy VITAL CONCEPT - B&B HOTELS FRA DNF
- 242 ISTA Kevyn BEL DNF
- 244 MOLLY Kenny BEL DNF
- 245 PAASSCHENS Mathijs NED DNF
- 246 PEYSKENS Dimitri BEL DNF
- 247 PLANCKAERT Baptiste BEL DNF
Show All
Mountain
Côte de la Roche-en-Ardenne - km 75
1 196 PASQUALON Andrea WANTY - GOBERT CYCLING TEAM ITA 16
Côte de Saint Roch - km 121
1 162 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA 16
Côte de Mont-le-Soie - km 161
1 162 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA 16
Côte de Wanne - km 169.5
1 162 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA 16
Côte de Stockeu - km 176
1 162 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA 16
Côte de la Haute-Levée - km 181.5
1 162 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA 16
Col du Rosier - km 194.5
1 16 KANGERT Tanel EF EDUCATION FIRST EST 16
Col du Mauquisard - km 207
1 83 LAMBRECHT Bjorg LOTTO SOUDAL BEL 16
Côte de la Redoute - km 219
1 16 KANGERT Tanel EF EDUCATION FIRST EST 16
Côte des Forges - km 231
1 16 KANGERT Tanel EF EDUCATION FIRST EST 16
Côte de la Roche-Aux-Faucons - km 241
1 71 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN 16
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Liège-Bastogne-Liège
    • Sunday, April 28 2019, 08:00 UTC
    • 256km
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: