21 - Houilles / Paris Champs-Élysées 116km
- 1 - Noirmoutier-en-l'Île / Fontenay-le-Comte
- 2 - Mouilleron-Saint-Germain / La Roche-sur-Yon
- 3 - Cholet / Cholet
- 4 - La Baule / Sarzeau
- 5 - Lorient / Quimper
- 6 - Brest / Mûr de Bretagne Guerlédan
- 7 - Fougères / Chartres
- 8 - Dreux / Amiens Métropole
- 9 - Arras Citadelle / Roubaix
- 10 - Annecy / Le Grand-Bornand
- 11 - Albertville / La Rosière Espace San Bernardo
- 12 - Bourg-Saint-Maurice Les Arcs / Alpe d'Huez
- 13 - Bourg d'Oisans / Valence
- 14 - Saint-Paul-Trois-Châteaux / Mende
- 15 - Millau / Carcassonne
- 16 - Carcassonne / Bagnères-de-Luchon
- 17 - Bagnères-de-Luchon / Saint-Lary-Soulan
- 18 - Trie-sur-Baïse / Pau
- 19 - Lourdes / Laruns
- 20 - Saint-Pée-sur-Nivelle / Espelette
- 21 - Houilles / Paris Champs-Élysées
Start List | Timeline | Stage | Overall | Map |
Overall
Individual
1 | 8 | THOMAS Geraint | 83h17'13" | ||||
2 | 32 | DUMOULIN Tom | 01'51" | ||||
3 | 1 | FROOME Chris | 02'24" | ||||
4 | 166 | ROGLIC Primož | 03'22" | ||||
5 | 161 | KRUIJSWIJK Steven | 06'08" | ||||
6 | 21 | BARDET Romain | 06'57" | ||||
7 | 75 | LANDA MEANA Mikel | 07'37" | ||||
8 | 91 | MARTIN Daniel | 09'05" | ||||
9 | 141 | ZAKARIN Ilnur | 12'37" | ||||
10 | 71 | QUINTANA Nairo | 14'18" | ||||
11 | 105 | JUNGELS Bob | 16'32" | ||||
12 | 121 | FUGLSANG Jakob | 19'46" | ||||
13 | 26 | * LATOUR Pierre Roger | 22'13" | ||||
14 | 78 | VALVERDE Alejandro | 27'26" | ||||
15 | 2 | * BERNAL GOMEZ Egan Arley | 27'52" | ||||
16 | 125 | KANGERT Tanel | 34'52" | ||||
17 | 41 | BARGUIL Warren | 37'06" | ||||
18 | 58 | POZZOVIVO Domenico | 39'08" | ||||
19 | 114 | MAJKA Rafal | 39'57" | ||||
20 | 83 | CARUSO Damiano | 42'31" | ||||
21 | 211 | * MARTIN Guillaume | 44'18" | ||||
22 | 55 | IZAGUIRRE INSAUSTI Jon | 46'36" | ||||
23 | 68 | NIEVE ITURRALDE Mikel | 49'19" | ||||
24 | 54 | IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka | 50'02" | ||||
25 | 34 | GESCHKE Simon | 50'15" | ||||
26 | 191 | MOLLEMA Bauke | 1h06'33" | ||||
27 | 16 | ROLLAND Pierre | 1h09'09" | ||||
28 | 87 | VAN AVERMAET Greg | 1h10'14" | ||||
29 | 61 | YATES Adam | 1h17'35" | ||||
30 | 181 | CALMEJANE Lilian | 1h18'09" | ||||
31 | 162 | GESINK Robert | 1h21'13" | ||||
32 | 88 | VAN GARDEREN Tejay | 1h23'05" | ||||
33 | 101 | ALAPHILIPPE Julian | 1h28'08" | ||||
34 | 152 | * GAUDU David | 1h30'01" | ||||
35 | 192 | BERNARD Julien | 1h34'12" | ||||
36 | 14 | * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe | 1h38'38" | ||||
37 | 168 | * TOLHOEK Antwan | 1h39'01" | ||||
38 | 156 | MOLARD Rudy | 1h47'36" | ||||
39 | 183 | CHAVANEL Sylvain | 1h47'47" | ||||
40 | 93 | ÐURASEK Kristijan | 1h48'06" | ||||
41 | 158 | VICHOT Arthur | 1h51'19" | ||||
42 | 42 | BOUET Maxime | 1h58'08" | ||||
43 | 203 | EDET Nicolas | 1h58'54" | ||||
44 | 128 | VALGREN ANDERSEN Michael | 1h59'20" | ||||
45 | 205 | NAVARRO GARCIA Daniel | 2h00'32" | ||||
46 | 67 | IMPEY Daryl | 2h00'53" | ||||
47 | 204 | HERRADA Jesus | 2h01'52" | ||||
48 | 46 | MOINARD Amael | 2h03'20" | ||||
49 | 4 | KWIATKOWSKI Michal | 2h05'29" | ||||
50 | 72 | AMADOR Andrey | 2h05'38" | ||||
51 | 37 | TEN DAM Laurens | 2h06'22" | ||||
52 | 36 | * KRAGH ANDERSEN Søren | 2h06'23" | ||||
53 | 85 | * KÜNG Stefan | 2h07'14" | ||||
54 | 212 | DEGAND Thomas | 2h09'54" | ||||
55 | 24 | FRANK Mathias | 2h10'29" | ||||
56 | 124 | HANSEN Jesper | 2h10'33" | ||||
57 | 122 | FRAILE MATARRANZ Omar | 2h10'59" | ||||
58 | 6 | POELS Wout | 2h13'23" | ||||
59 | 136 | SLAGTER Tom-Jelte | 2h13'58" | ||||
60 | 57 | PELLIZOTTI Franco | 2h17'32" | ||||
61 | 145 | KOCHETKOV Pavel | 2h17'52" | ||||
62 | 77 | * SOLER Marc | 2h18'51" | ||||
63 | 198 | STUYVEN Jasper | 2h20'24" | ||||
64 | 214 | MINNAARD Marco | 2h20'31" | ||||
65 | 174 | DE GENDT Thomas | 2h24'41" | ||||
66 | 27 | NAESEN Oliver | 2h29'36" | ||||
67 | 33 | ARNDT Nikias | 2h32'02" | ||||
68 | 126 | * NIELSEN Magnus Cort | 2h32'26" | ||||
69 | 92 | ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin | 2h35'47" | ||||
70 | 3 | CASTROVIEJO Jonathan | 2h36'06" | ||||
71 | 111 | SAGAN Peter | 2h38'08" | ||||
72 | 35 | HAGA Chad | 2h39'40" | ||||
73 | 187 | SICARD Romain | 2h42'53" | ||||
74 | 155 | LUDVIGSSON Tobias | 2h45'40" | ||||
75 | 138 | VERMOTE Julien | 2h45'57" | ||||
76 | 115 | * MÜHLBERGER Gregor | 2h46'13" | ||||
77 | 74 | ERVITI Imanol | 2h47'46" | ||||
78 | 193 | DE KORT Koen | 2h48'29" | ||||
79 | 142 | BOSWELL Ian | 2h51'47" | ||||
80 | 106 | LAMPAERT Yves | 2h52'37" | ||||
81 | 165 | MARTENS Paul | 2h52'46" | ||||
82 | 197 | SKUJINS Toms | 2h53'41" | ||||
83 | 22 | DILLIER Silvan | 2h55'15" | ||||
84 | 132 | BOASSON HAGEN Edvald | 2h57'00" | ||||
85 | 206 | PEREZ Anthony | 2h58'56" | ||||
86 | 43 | * GESBERT Elie | 3h00'48" | ||||
87 | 147 | * POLITT Nils | 3h00'54" | ||||
88 | 38 | THEUNS Edward | 3h02'15" | ||||
89 | 182 | * BOUDAT Thomas | 3h04'07" | ||||
90 | 86 | SCHÄR Michael | 3h04'14" | ||||
91 | 215 | OFFREDO Yoann | 3h04'27" | ||||
92 | 113 | BURGHARDT Marcus | 3h04'48" | ||||
93 | 184 | COUSIN Jerome | 3h05'34" | ||||
94 | 117 | POLJANSKI Pawel | 3h07'14" | ||||
95 | 216 | PASQUALON Andrea | 3h09'34" | ||||
96 | 45 | * LEDANOIS Kevin | 3h11'55" | ||||
97 | 217 | * SMITH Dion | 3h12'24" | ||||
98 | 47 | PICHON Laurent | 3h12'46" | ||||
99 | 48 | VACHON Florian | 3h13'47" | ||||
100 | 12 | CLARKE Simon | 3h15'40" | ||||
101 | 207 | SIMON Julien | 3h15'55" | ||||
102 | 56 | KOREN Kristijan | 3h16'54" | ||||
103 | 176 | MARCZYNSKI Tomasz | 3h19'10" | ||||
104 | 73 | BENNATI Daniele | 3h19'22" | ||||
105 | 44 | HARDY Romain | 3h19'49" | ||||
106 | 97 | SUTHERLAND Rory | 3h21'22" | ||||
107 | 84 | GERRANS Simon | 3h21'37" | ||||
108 | 64 | HAYMAN Mathew | 3h21'55" | ||||
109 | 52 | COLBRELLI Sonny | 3h21'55" | ||||
110 | 133 | JANSE VAN RENSBURG Reinardt | 3h24'25" | ||||
111 | 194 | DEGENKOLB John | 3h26'35" | ||||
112 | 116 | OSS Daniel | 3h32'29" | ||||
113 | 195 | * GOGL Michael | 3h32'54" | ||||
114 | 95 | KRISTOFF Alexander | 3h33'33" | ||||
115 | 18 | VANMARCKE Sep | 3h34'17" | ||||
116 | 208 | * TURGIS Anthony | 3h36'11" | ||||
117 | 65 | HEPBURN Michael | 3h36'30" | ||||
118 | 63 | DURBRIDGE Luke | 3h37'21" | ||||
119 | 108 | TERPSTRA Niki | 3h37'31" | ||||
120 | 186 | * GRELLIER Fabien | 3h37'56" | ||||
121 | 62 | BAUER Jack | 3h39'02" | ||||
122 | 112 | BODNAR Maciej | 3h39'20" | ||||
123 | 218 | VAN KEIRSBULCK Guillaume | 3h40'30" | ||||
124 | 201 | LAPORTE Christophe | 3h41'55" | ||||
125 | 53 | HAUSSLER Heinrich | 3h42'24" | ||||
126 | 96 | MARCATO Marco | 3h42'54" | ||||
127 | 154 | * LE GAC Olivier | 3h49'03" | ||||
128 | 7 | ROWE Luke | 3h50'55" | ||||
129 | 17 | SCULLY Tom | 3h50'59" | ||||
130 | 202 | CLAEYS Dimitri | 3h51'15" | ||||
131 | 213 | DUPONT Timothy | 3h51'16" | ||||
132 | 118 | PÖSTLBERGER Lukas | 3h56'53" | ||||
133 | 98 | * TROIA Oliviero | 3h57'02" | ||||
134 | 157 | SINKELDAM Ramon | 3h58'01" | ||||
135 | 107 | RICHEZE Maximiliano Ariel | 3h58'58" | ||||
136 | 15 | PHINNEY Taylor | 3h59'07" | ||||
137 | 167 | * ROOSEN Timo | 4h01'05" | ||||
138 | 94 | FERRARI Roberto | 4h01'34" | ||||
139 | 164 | * JANSEN Amund Grøndahl | 4h02'04" | ||||
140 | 185 | GAUDIN Damien | 4h02'07" | ||||
141 | 151 | DEMARE Arnaud | 4h08'18" | ||||
142 | 173 | * DE BUYST Jasper | 4h08'54" | ||||
143 | 137 | THOMSON Jay Robert | 4h09'49" | ||||
144 | 153 | GUARNIERI Jacopo | 4h12'29" | ||||
145 | 13 | CRADDOCK Lawson | 4h34'19" |
Sprint
Mountain
Youth
1 | 26 | LATOUR Pierre Roger | 83h39'26" | ||||
2 | 2 | BERNAL GOMEZ Egan Arley | 05'39" | ||||
3 | 211 | MARTIN Guillaume | 22'05" | ||||
4 | 152 | GAUDU David | 1h07'48" | ||||
5 | 14 | MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe | 1h16'25" | ||||
6 | 168 | TOLHOEK Antwan | 1h16'48" | ||||
7 | 36 | KRAGH ANDERSEN Søren | 1h44'10" | ||||
8 | 85 | KÜNG Stefan | 1h45'01" | ||||
9 | 77 | SOLER Marc | 1h56'38" | ||||
10 | 126 | NIELSEN Magnus Cort | 2h10'13" | ||||
11 | 115 | MÜHLBERGER Gregor | 2h24'00" | ||||
12 | 43 | GESBERT Elie | 2h38'35" | ||||
13 | 147 | POLITT Nils | 2h38'41" | ||||
14 | 182 | BOUDAT Thomas | 2h41'54" | ||||
15 | 45 | LEDANOIS Kevin | 2h49'42" | ||||
16 | 217 | SMITH Dion | 2h50'11" | ||||
17 | 195 | GOGL Michael | 3h10'41" | ||||
18 | 208 | TURGIS Anthony | 3h13'58" | ||||
19 | 186 | GRELLIER Fabien | 3h15'43" | ||||
20 | 154 | LE GAC Olivier | 3h26'50" | ||||
21 | 98 | TROIA Oliviero | 3h34'49" | ||||
22 | 167 | ROOSEN Timo | 3h38'52" | ||||
23 | 164 | JANSEN Amund Grøndahl | 3h39'51" | ||||
24 | 173 | DE BUYST Jasper | 3h46'41" |
Team
1 | 8 | MOVISTAR TEAM | 250h24'53" | |||
2 | 6 | BAHRAIN - MERIDA | 12'33" | |||
3 | 1 | TEAM SKY | 31'14" | |||
4 | 17 | TEAM LOTTO NL - JUMBO | 47'24" | |||
5 | 13 | ASTANA PRO TEAM | 1h15'32" | |||
6 | 4 | TEAM SUNWEB | 1h58'54" | |||
7 | 3 | AG2R LA MONDIALE | 2h15'49" | |||
8 | 9 | BMC RACING TEAM | 2h35'45" | |||
9 | 11 | QUICK - STEP FLOORS | 3h06'17" | |||
10 | 7 | MITCHELTON - SCOTT | 3h13'41" | |||
11 | 10 | UAE TEAM EMIRATES | 3h49'11" | |||
12 | 21 | COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS | 4h00'46" | |||
13 | 20 | TREK - SEGAFREDO | 4h09'34" | |||
14 | 5 | TEAM FORTUNEO - SAMSIC | 4h11'49" | |||
15 | 16 | GROUPAMA - FDJ | 4h13'13" | |||
16 | 19 | DIRECT ENERGIE | 4h24'13" | |||
17 | 15 | TEAM KATUSHA ALPECIN | 4h25'45" | |||
18 | 12 | BORA - HANSGROHE | 4h29'08" | |||
19 | 22 | WANTY - GROUPE GOBERT | 4h40'15" | |||
20 | 2 | TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE | 4h45'48" | |||
21 | 14 | TEAM DIMENSION DATA | 5h56'10" | |||
22 | 18 | LOTTO SOUDAL | 7h36'47" |
Search by:
Stage technical info
- Houilles / Paris Champs-Élysées
- Sunday, July 29 2018, 14:20
- 116km
- 41.777 km/h